Objęcie patronatem szkół branżowych i technicznych na terenie działania spółek Grupy Enea jest jednym z elementów budowania nowoczesnego szkolnictwa zawodowego opartego na bliskiej współpracy przemysłu ze szkołami. Rozwój i szkolenie kompetencji pracowników stanowi fundament przyszłości firmy, gdyż inwestycje w nowe technologie wymagają właściwej i dobrze przygotowanej kadry. Wspieramy podnoszenie kwalifikacji nie tylko obecnych pracowników Grupy, lecz również tych potencjalnych, czyli uczniów szkół branżowych – powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei. – Nasz projekt to wsparcie finansowe i praktyczne dla nowych kadr, które zasilą nie tylko energetykę, ale i inne branże polskiej gospodarki.
Chcemy, by szkoły kształciły specjalistów w zawodach technicznych i elektromonterskich, profesjonalnie przygotowanych i gotowych do podjęcia pracy, którzy w przyszłości staną się ekspertami w swojej dziedzinie – dodał Mirosław Kowalik. Wybrane szkoły branżowe i technika wyróżniają się wysokim poziomem kształcenia uczniów w zawodach, na które jest największe zapotrzebowanie w spółkach Grupy Enea. W tym gronie znalazły się już placówki oświatowe z Połańca, Nowej Soli, Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego,Poznania, Bydgoszczy, Złotowa, Leszna, Chodzieży i Sulęcina. Grupa Enea współpracuje w rozwijaniu programów nauczania oraz organizuje: praktyki, spotkania i warsztaty z fachowcami oraz wycieczki dydaktyczne. W roku szkolnym 2018/2019 Enea wsparła szkoły podczas targów edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Stoisko spółki odwiedziło ponad 4 tys. uczniów i rodziców. Enea prowadziła pokazy z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, quiz wiedzy o energetyce, promocję klasy o profilu elektrycznym i energetycznym w szkołach patronackich.
Wykształcić specjalistę
W ramach programu doradztwa zawodowego pod nazwą „Fajna szkoła – dobry zawód – niezła kariera” nasi trenerzy wraz z 70 uczniami i 100 nauczycielami rozmawiali o przyszłości zawodowej młodzieży oraz działaniach promocyjnych dla szkół. Firma zorganizowała również pokazy z udzielania pierwszej pomocy w szkołach. W planach na kolejny rok szkolny jest również konkurs dla uczniów oraz uruchomienie programu stypendialnego dla najlepszych z nich. Będą także kontynuowane szkolenia dla uczniów i nauczycieli przedmiotów branżowychw zakresie nowych technologii oraz rozwoju kompetencji miękkich. – Cieszę się, że szkolnictwo zawodowe wraca do łask. Taka forma edukacji przyszłych fachowców najskuteczniej przygotowuje do zawodu. Przekazywanie wiedzy młodym ludziom przez praktykę to najlepszy sposób na kształcenie przyszłych specjalistów, bo dzięki temu będą umieli sprostać wyzwaniom energetyki przyszłości. Nowoczesna energetyka to dobrze przygotowane kadry. Rynek pracy dynamicznie się zmienia, dlatego musimy sprostać jego wyzwaniom – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Poszukiwani na rynku pracy
Absolwenci szkół branżowych i techników są teraz poszukiwanymi fachowcami na rynku pracy i bez trudu znajdują zatrudnienie w wyuczonych zawodach. Zawody takie jak elektromechanik, elektryk, technik elektryk i technik energetyk znajdują się na opublikowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej liście zawodów szkolnictwa branżowego, na które według prognoz będzie duże zapotrzebowanie. Szkoły patronackie umożliwiają uczniom rozwój wszechstronnych zainteresowań m.in. przez realizację projektów unijnych. Wiele z tych placówek ma bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, w ciągu roku szkolnego organizuje konkursy wiedzy. Uczniowie mają możliwość bezpłatnego zdobywania uprawnień zawodowych w zakresie m.in. elektrotechniki, energetyki i chłodnictwa. Placówki te dbają również o to, by nauczyciele przedmiotów zawodowych doskonalili swoje kwalifikacje.
Konrad LichońArchiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.