K omisja Wenecka uznała, że reforma PiS zmierza w kierunku naruszenia niezawisłości sędziów. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie łamania praworządności w Polsce (i na Węgrzech), zawierającą postulat uzależnienia środków unijnych od przestrzegania unijnych wartości. Komisja Europejska skierowała wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, żeby zawiesił funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego
Od wyborów upłynęły ledwie trzy miesiące, a już mamy otwarte fronty walki z instytucjami unijnymi i Radą Europy. Kubek w kubek tak samo, jak na początku pierwszej kadencji rządów PiS. Wtedy jeszcze zwolennicy PiS nie wymyślili zgrabnego określenia, że przy pomocy „ulicy i zagranicy” opozycja chce obalić rząd, ale o inicjatorach debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim mówiono: zdrajcy, targowica itd. Teraz też PiS wrócił do tej narracji. Zdrada dyplomatyczna i targowica 2020 – to komentarz posła Dominika Tarczyńskiego, a niedługo europosła, o głosowaniu opozycji za rezolucją PE. To znak, że kurs na zaostrzenie sporu został wytyczony.
Podobnie jak przed czterema laty PiS jest zaskoczony twardą reakcją instytucji unijnych na kolejną odsłonę reformy sądownictwa. Ale tak wtedy, jak i teraz nie zamierza się cofać dlatego, że sprawa jest wieloaspektowa i nie chodzi w niej tylko o przepisy dyscyplinujące sędziów.
Walka o wyborców
W tej najbardziej powierzchownej warstwie gra toczy się o kampanię prezydencką. Tak uważa europoseł Adam Bielan z Porozumienia Jarosława Gowina. Jego zdaniem po wyborach prezydenckich emocje polityczne opadną, a wraz z nimi temperatura sporu o ustawę dyscyplinującą sędziów. – Potem przez ponad trzy lata nie będzie żadnych wyborów – przypomina Bielan.
Europoseł twierdzi, że to nie rządzący PiS sprowokował kolejny kryzys, tylko sędziowie, którzy zaczęli kwestionować status innych sędziów. – Nie mogliśmy na to pozwolić, bo odpowiedzialność za chaos w wymiarze sprawiedliwości spadłaby na nas. Mieliśmy już negatywne opinie Komisji Weneckiej i Parlamentu Europejskiego, to nie jest dla nas nic nowego. A po czterech latach sporu nasz obóz polityczny odnowił mandat rządowy – mówi Bielan.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.