Szok wywołany dojściem Hitlera do władzy musiał być w Berlinie większy, niż możemy przypuszczać. Przez 15 lat – między rokiem 1918 a 1933 – stolica Republiki Weimarskiej stała się symbolem nowoczesności, centrum awangardy i łamania obyczajowych tabu. O tym, jak w największym mieście ówczesnych Niemiec rodził się współczesny świat, opowiada Iwona Luba w pięknie ilustrowanej zdjęciami z epoki książce „Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka” (PWN).
Woroszyłowgrad, Serhij Żadan, przeł. Michał Petryk, Czarne 2013
Każdy pisarz musi kiedyś napisać książkę o kryzysie wieku średniego – ale nie każdy robi to równie pięknie jak Serhij Żadan. Wraz z Hermanem, człowiekiem zagubionym w swoim trzydziestoparoletnim życiu, wracamy do krainy jego młodości, na zapuszczoną wschodnioukraińską prowincję, trochę sowiecki skansen, a trochę Dziki Wschód. Powrót oznacza kłopoty czy wyzwolenie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, tak jak wszystko inne w tej zabawnej, onirycznej, mądrej prozie.
My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u, Małgorzata Szejnert, Znak 2013
Wybitna reportażystka konfrontuje nas z naszą pamięcią. Czy PRL był krainą nieszczęścia, ucisku i biedy? A może światem bezpiecznym i pogodnym, jak z sentymentalnych pocztówek? Teksty Małgorzaty Szejnert z lat 60. i 70. zeszłego wieku operują szczegółem, indywidualnym ludzkim losem, przypatrują się codzienności swojego czasu, wyłuskując z niej niezwykłe historie. Tak czy inaczej – zdaje się mówić ta książka – PRL był i jest niezbywalną częścią naszej tożsamości.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.