Faktury miesiącami czekające na zapłacenie i niesolidni - albo po prostu upadający dłużnicy - to od wielu lat prawdziwa zmora polskich firm. Nie sposób wyliczyć sytuacji, gdy pozornie dobrze działająca firma, z pełnym portfelem zamówień na produkcję czy usługi, wywracała się z powodu utraty płynności finansowej. A że rynek nie znosi pustki, znalazła się odpowiedź na te problemy. Jaka? Faktoring. W najprostszych słowach to usługa finansowa polegająca na tym, że wyspecjalizowana firma faktoringowa (lub oferujący taką usługę bank), czyli faktor, zabezpiecza należności swojego klienta, czyli faktoranta. Innymi słowy faktor zobowiązuje się pokryć należności z wystawionych przez klienta faktur, zanim zostaną one uregulowane przez dłużnika. Jak to działa?
Możliwe jest to na przynajmniej dwa podstawowe sposoby. Pierwszy, zwany metodą awansową, polega na tym, że na mocy zawartej umowy faktoringu bezpośrednio po dostawie towarów lub usług i wystawieniu faktury faktor stawia do dyspozycji przedsiębiorcy istotną część zapłaty w gotówce (od 50 do nawet 95 proc.). To pozwala klientowi na zachowanie płynności finansowej do momentu zapłaty należności przez dłużnika. Za taką usługę faktor oczywiście pobiera swoją prowizję, jednak w normalnej sytuacji nie większą niż kilka procent wartości kontraktu.
Drugi sposób, zwany metodą dyskontową, ma zastosowanie głównie w sytuacji, gdy przedsiębiorca udaje się do faktora dopiero w sytuacji, gdy ma kłopot (lub przynajmniej opóźnienie) ze ściągnięciem należności. Wtedy faktor zakupuje wierzytelność od przedsiębiorcy, natychmiast wypłacając mu należną gotówkę, pobierając jednakże prowizję pokrywającą jego ryzyko oraz koszty ściągnięcia należności od niesolidnego dłużnika.
Nie zawsze jednak faktor decyduje się na przejęcie całego ryzyka zapłaty przez dłużnika. Jeśli firma (klient) chce mieć pewność uzyskania całej kwoty niezależnie od wypłacalności dłużnika powinna zawrzeć tzw. umowę faktoringu bez regresu. Oznacza to, w dużym skrócie, że faktor pokrywa wszelkie należności niezależnie od tego, czy uda się wyegzekwować należności od dłużnika. Oczywiście ta forma umowy, gwarantująca pełny komfort i bezpieczeństwo przedsiębiorcy wiąże się z wyższymi opłatami na rzecz faktora.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.