Czy testy genetyczne mogą nam pomóc się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Testy są narzędziem, na którego podstawie specjaliści potrafią zindywidualizować zalecenia tak, aby dzięki stosowaniu się do nich zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym. Dzięki nim uzyskujemy informację o tym, jaka dieta i aktywność fizyczna przyniosą nam największe korzyści zdrowotne. Możemy korzystać z testów, które wskażą, jak zapobiegać większości chorób dietozależnych: nadwadze, otyłości, problemom układu krążenia, cukrzycy typu II, alergiom, miażdżycy, niektórym nowotworom. Dzięki badaniu można określić obecność niekorzystnych wariantów genów odpowiedzialnych za podwyższone ryzyko zaburzeń metabolicznych, zanim jeszcze się pojawią.
Czy jest to dowodem na istnienie interakcji między genami, stylem życia a zdrowiem?
Niezdrowy styl życia, w tym sposób odżywiania się, odpowiada za zwiększone ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Rozpoznanie, jaka żywność nam służy, a jaka szkodzi, jest więc kluczowe dla naszej profilaktyki. Nutrigenetyka i nutrigenomika wyjaśniają, że to, co właściwe i zalecane dla populacji, nie musi być dobre dla każdego z nas. To, co u części osób będzie pomagało w zachowaniu lub uzyskaniu szczupłej sylwetki, u innych spowoduje np. nadwagę czy insulinooporność. Ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, która koreluje z niskim ryzykiem zaburzeń metabolicznych, a wiedza pochodząca z testu DNA nam to ułatwia. Może go wykonać każdy: dorośli, kobiety w ciąży bądź te, które ją planują − właśnie one powinny szczególnie zadbać o przyszłość swoich dzieci.
Czy testy pozwalają skomponować dietę idealnie dopasowaną do profilu metabolicznego?
Tak, bo rodzimy się z określonym kompletem genów. Testy przynoszą informacje, jak spersonalizować dietę, utrzymać optymalną formę i uchronić się przed chorobami dietozależnymi.
Co to oznacza w praktyce?
Jeśli na przykład metabolizm węglowodanów jest gorszy niż metabolizm lipidów, warto zmniejszyć spożycie tych pierwszych na rzecz zdrowych tłuszczów − są lepiej wykorzystywane przez organizm. Testy DNA pomagają ustalić, czy korzystniejsze są dla nas produkty skrobiowe, zbożowe, czy chudy nabiał. Na podstawie danych pochodzących z testu trenerzy mogą także zaproponować odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej, który wraz ze sposobem żywieniautrzyma nas w zdrowiu przez długi czas. W zależności od tego, z jakich makroskładników nasz organizm chętniej uzyskuje energię, może być wskazany trening tlenowy – aerobowy lub ćwiczenia siłowe.
Jak możemy wykonać badanie?
Test genetyczny jest prosty i bezbolesny. Trwa kilka minut i wykonuje się go tylko raz w życiu. Polega na pobraniu patyczkiem wymazowym komórek nabłonka zawierających DNA z wewnętrznych stron policzków. Pacjent otrzymuje raport oceniający jego status genetyczny oraz szczegółowe wytyczne żywieniowe i treningowe. Wskazane jest ich etapowe wdrażanie we współpracy ze specjalistą.
Podsumowując - jakie informacje o sobie dzięki temu zyskamy?
Oprócz oceny predyspozycji do wystąpienia chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, zawału, udaru, alergii, dowiemy się też, w jaki sposób dostosowywać i planować indywidualną dietę. Ustalimy, jaki jest nasz potencjał antyoksydacyjny, metabolizm witaminy D, zdolność przyswajania kwasu foliowego. Poznamy przyczyny nietolerancji niektórych składników pokarmowych: glutenu, kofeiny, laktozy. Dla kobiet w ciąży to szansa na zapewnienie dziecku najlepszych warunków rozwoju. ■
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.