Zaledwie co piąty chory na raka jelita grubego może być w Polsce wyleczony. Skuteczność leczenia tego nowotworu jest w naszym kraju najmniejsza w Europie, bo wykrywamy tę chorobę zbyt późno. W Krakowie połowa pacjentów trafia do szpitala dopiero w ostrym stanie, gdy nastąpiła już niedrożność jelit, przedziurawienie ich ściany i silne krwawienie.
W tym roku po raz pierwszy 13,5 tys. osób w 27 ośrodkach w Polsce będzie poddanych bezpłatnym badaniom kolonoskopowym - edoskopowemu przeglądowi jelita grubego za pomocą wprowadzanego przez odbyt giętkiego wziernika. Dotychczas przebadano zaledwie 17 tys. osób w ramach rozpoczętego w 2000 r. z inicjatywy prof. Eugeniusza Butruka Programu Badań Przesiewowych, koordynowanego przez Instytut Onkologii w Warszawie. We Francji co roku wykonuje się milion takich badań - najwięcej w Europie. Przed ich upowszechnieniem skuteczność leczenia raka jelita grubego była w tym kraju podobna jak w Polsce - dziś jest dwukrotnie większa.
Nowotwór numer jeden
Rak jelita grubego to najpowszechniejsza choroba nowotworowa. Na świecie co roku wykrywa się ponad 3 mln jej przypadków. W lipcu 2002 r. na raka jelita grubego zachorowała Sharon Osbourne, żona muzyka rockowego Ozzy'ego Osbourne'a. W lipcu 1992 r. prof. Francesco Crucitti przeprowadził skomplikowaną operację usunięcia nowotworu jelita grubego u Jana Pawła II. Guz miał wielkość pomarańczy, na szczęście nie był złośliwy.
W Polsce liczba zachorowań na raka jelita grubego zwiększyła się w ostatnich latach z 11 tys. do ponad 13,3 tys. U większości chorych jest on wykrywany tak późno, że już w chwili postawienia diagnozy mają oni przerzuty, niewykrywalne żadnymi metodami. Aż połowa pacjentów kwalifikujących się do operacji usunięcia guza ma nawrót raka - po kilku miesiącach, najpóźniej po 2-3 latach. Na takim etapie mało skuteczne są nawet leki przeciwnowotworowe najnowszej generacji. Testowany właśnie avastin (stosowany wraz z tradycyjną chemioterapią) dodatkowo wydłuża życie chorych z zaawansowaną chorobą średnio o cztery miesiące - wykazały badania firmy Genentech.
Test po pięćdziesiątce
- Rak jelita grubego nie wywołuje wczesnych objawów. Najlepiej więc zapobiegać mu przy użyciu badań przesiewowych, takich jak kolonoskopia � mówi doc. Jarosław Reguła z Kliniki Gastroenterologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Tego rodzaju badania zalecane są osobom, które skończyły pięćdziesiąt lat i nie mają objawów sugerujących raka. Warto je przeprowadzać już po czterdziestce, jeśli przypadki choroby zanotowano wśród krewnych pierwszego stopnia � rodzeństwa, rodziców lub dzieci.
W USA przynajmniej raz w życiu poddało się kolonoskopii 30-40 proc. osób po 50. roku życia. We Francji jedno takie badanie zmniejsza ryzyko zachorowania o 75 proc. Pozwala ono wykryć zmiany nowotworowe, zanim staną się złośliwe. U większości chorych najpierw tworzą się polipy, które dopiero stopniowo - przez 7-12 lat - przeistaczają się w złośliwy nowotwór. Aby łagodne zmiany w porę usunąć, wystarczy się poddawać kolonoskopii raz na 10 lat. W dotychczasowych badaniach przesiewowych polipy wykryto u 27 proc. badanych!
Onkologiczne remedium
W walce z rakiem cały świat stawia na wczesną i powszechną diagnostykę. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szansę wyleczenia co najmniej o 25-50 proc., podczas gdy zastosowanie nowej, skuteczniejszej metody leczenia - zaledwie o 10 proc.! Zabieg chirurgiczny wykonany w początkowym etapie rozwoju raka pozwala uratować chorych z guzem złośliwym. Nie trzeba nawet wykonywać kosztownych badań, takich jak kolonoskopia. Zaledwie 10 zł kosztuje test krwi utajonej w stolcu pozwalający wykryć raka jelita grubego, gdy jest jeszcze duża szansa wyleczenia!
Bezpłatna endoskopia |
---|
Nabezpłatne badania kolonoskopowe może się zgłosić każda osoba w wieku 50-65 lat. Jedynym warunkiem jest wypełnienie ankiety dostępnej w 27 ośrodkach wykonujących takie badania, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu i Przemyślu. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać pod warszawskim numerem telefonu 0-22 546 24 45. |
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.