Europa
Polska
Wakacyjna czytelnia
Kino
Świat
- Malarstwo
- do 19 września, "Wassily Kandinsky. Dźwięk koloru 1900-1921", Wuppertal (Niemcy). Bogata ekspozycja prac jednego z największych twórców XX wieku, która rzuca światło na jego fascynującą drogę ku abstrakcji.
Muzyka- 4-11 sierpnia, Sziget Festival, Budapeszt (Węgry). Wystąpi kilkadziesiąt zespołów z całego świata. Gwiazdami imprezy będą: The Rasmus, Chumbawamba, Reamonn, Rachid Taha oraz Misty In Roots.
- 6-9 sierpnia, Londyn Symphony Orchestra, Ateny (Grecja). Koncerty brytyjskiej orkiestry symfonicznej pod dyrekcją oraz z solowymi popisami słynnego rosyjskiego dyrygenta i wiolonczelisty Mścisława Rostropowicza.
Polska
- Muzyka
- 7 sierpnia, Hunter Fest, Szczytno. Pierwszy festiwal rockowy w rodzinnym mieście metalowej grupy Hunter. Oprócz gospodarzy wystąpią zespoły Moskwa, Acid Drinkers, Harlem, Hey i Kult.
- Film
- 31 lipca - 8 sierpnia, X Festiwal Filmowy i Artystyczny "Lato Filmów", Kazimierz Dolny. Niemal 200 seansów filmowych w trzech salach równocześnie. Poza tym wystawy, spektakle teatralne, warsztaty i koncerty, m.in. muzyki Michała Lorenca.
- Festyn
- 6-8 sierpnia, X Festiwal Wikingów, Wolin. Festyn prezentujący obrzędy i obyczaje wikingów. W programie m.in.: wyścigi okrętów, bitwy wikingów i Słowian, turnieje łucznicze, a także koncerty zespołów folkowych i konkursy.
Wakacyjna czytelnia
- "Dni walczącej stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego"
Władysław Bartoszewski,
Świat Książki
Po dwudziestu latach książka wybitnego polityka i dyplomaty doczekała się kolejnego wydania. Kronika, która powstała na podstawie audycji radiowych dla Programu III Polskiego Radia, łączy wątki życia cywilów i żołnierzy z historią niszczenia Warszawy. "To książka pamięci o czasie. Przypomina ludziom fakty, aby w ten sposób pobudzić ich do myślenia" - powiedział autor podczas spotkania z okazji promocji książki. - "Opowieści powstańcze"
Jerzy Stefan Stawiński,
Wydawnictwo TRIO
Na kanwie tego zbioru opowiadań powstały filmy Janusza Morgensterna ("Godzina W"), Andrzeja Munka ("Węgrzy" i "Ucieczka") oraz Andrzeja Wajdy ("Kanał"). Stawiński opowiada o powstaniu warszawskim z perspektywy jego uczestników. Heroizm miesza się tu ze słabościami, powaga graniczy z pobłażliwością, a wielka historia z prozą życia. Książkę wzbogacają fotografie ze zbiorów Filmoteki Narodowej. - "Aresztowane powstanie. Relacje i wspomnienia"
oprac. Jacek Zygmunt Sawicki, Instytut Pamięci Narodowej
Żołnierz powstania - w PRL to brzmiało dumnie i niebezpiecznie. Uczestnictwo w "reakcyjnej ruchawce" groziło aresztowaniem i oskarżeniem o współpracę z hitlerowskim okupantem. Dowodami były wspomnienia, listy i dokumenty. Przechowane w archiwach bezpieki dzięki IPN są teraz czytane przez wnuków i prawnuków powstańców. Uważna lektura tworzy portret ofiar. Kazimierz Wierzyński pisał o nich: "Za Warszawę... powstańcze zachcianki - specjalny oddział śledczy: przyłożyć do ścianki...".
Kino
- Cynik w skórze kota
Leń i cynik w skórze kota trafił do kin. Garfield, który uwielbia drzemki i telewizję, nienawidzi poniedziałków i diet, a stając na wadze, grozi jej palcem, krzycząc: "Kłamca!" - to wymarzony bohater filmowy. Miliony ludzi na całym świecie utożsamiają się z nim, a dziesiątki milionów od jego przygód rozpoczyna lekturę porannych gazet. Teraz jego perypetie będziemy mogli obejrzeć na dużym ekranie. Twórcy filmu dobrze poradzili sobie z warstwą dźwiękową - charakter Garfielda idealnie oddali głosami Bill Murray (w oryginale) i Marek Kondrat (w dubbingu). Niestety, popełnili błąd, infantylizując postać kota, który od zawsze śmieszył przede wszystkim dorosłych.
Świat
- Sierpniowe salwy
Przestrzeloną szybę z samochodu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, plakaty propagandowe, zdjęcia zniszczonego przez Niemców Kalisza, popiersie Piłsudskiego, pióro i pieczątkę jednego z niemieckich delegatów na konferencję pokojową w Wersalu - to wszystko można obejrzeć na wystawie zorganizowanej z okazji 90. rocznicy wybuchu I wojny światowej w Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie. Zwiedzający oprócz eksponatów sprowadzonych z 22 krajów mogą też zobaczyć archiwalne filmy z frontu i obozu jenieckiego i sprawdzić, ile ważył żołnierski tornister (prawie 10 kilogramów, cały ekwipunek - trzy razy tyle). Ekspozycja czynna będzie do 15 sierpnia.
Bestsellery Wprost |
---|
KsiĄŻka historyczna |
|
Bestsellery Wprost |
---|
PŁyta - Jazz |
|
Więcej możesz przeczytać w 32/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.