Świat Rozgrywka Totalna Powstaje największa firma świata! Francuski koncern naftowy Total przymierza się do przejęcia Shella, brytyjsko-holenderskiego konkurenta - twierdzi tygodnik "Observer". Ich zsumowane przychody wyniosłyby 265 mld USD, czyli o 9 mld USD więcej niż Wal-Martu, lidera listy 2000 największych przedsiębiorstw świata miesięcznika "Forbes". Shell jest teraz w trakcie zmian organizacyjnych po tym, jak na początku roku nieoczekiwanie ogłosił, że jego rezerwy ropy i gazu są niższe o 20 proc. od wcześniejszych szacunków. Firma musiała z tego powodu zapłacić 80 mln funtów kary, a ze stanowiskiem pożegnał się m.in. szef koncernu sir Philip Watts. Przychylnym okiem na pomysł stworzenia giganta patrzy natomiast Komisja Europejska. McMruczek's Meow Mix Cafe to pierwsza na świecie restauracja dla kotów. Otwarty na nowojorskiej Fifth Avenue lokal ma przez tydzień promować pokarm dla kotów, produkowany przez Meow Mix. Klienci mogą się zajadać jedną z sześciu odmian karmy i popijać mlekiem. Gdyby pomysł okazał się sukcesem, firma nie tylko otworzyłaby lokal na stałe, ale też uruchomiła sieć podobnych restauracji w całych Stanach Zjednoczonych.
| Polska Konsekwentnie bezrobotni W Gorzowie Wielkopolskim powstał pierwszy w Polsce wykaz bezrobotnych, którzy nie chcą podjąć pracy. Według wstępnych danych gorzowskiego powiatowego urzędu pracy, konsekwentnie zatrudnienia odmawia co piąty zarejestrowany bezrobotny. Nowa ustawa o pomocy społecznej umożliwia teraz zabranie pomocy finansowej osobom odmawiającym podjęcia pracy i jednocześnie korzystającym z zasiłków. Nie jest to jednak łatwe, bowiem - według przepisów - nie może się przez to pogorszyć status rodziny. Można jednak zastosować inną formę pomocy: zapłacić za dożywianie dzieci w szkole, podręczniki lub opłacić rachunki za elektryczność. Dzieci LPP Już w przyszłym roku firma LPP, właściciel marek odzieży Re-served i Cropp, chce stworzyć nową markę i nową sieć sklepów. - Badamy różne kierunki rozwoju, na przykład sklepy z czapkami czy sklepy z ofertą dla 35-latków - mówi Dariusz Pachla, wiceprezes spółki. Do końca tego roku firma chce powiększyć krajową sieć 71 sklepów Reserved o 11 nowych placówek. Firma ma ponadto 25 sklepów Reserved w siedmiu krajach. Do końca roku planuje uruchomienie 7-10 nowych. Natomiast sieć Cropp, która obecnie składa się z 27 sklepów, do końca roku ma się powiększyć do około 40 placówek, a w przyszłym roku liczba ta ma być podwojona.
|
Świat Konserwowanie NRD W Niemczech odbyły się marsze protestacyjne przeciwko cięciom w systemie świadczeń socjalnych. Na ulicach Lipska, Berlina i Magdeburga protestowało w sumie około 90 tys. osób. Od początku przyszłego roku zasiłki dla trwale bezrobotnych Niemców mają być obniżone do poziomu zasiłków socjalnych. Po wprowadzeniu zmian bezrobotni, zanim zostaną zakwalifikowani do otrzymywania zasiłków dla bezrobotnych, będą musieli żyć z oszczędności i polis ubezpieczeniowych. Kanclerz Gerhard Schršder przekonuje, że reformy systemu świadczeń socjalnych i zdrowotnych oraz rynku pracy są niezbędne dla ożywienia niemieckiej gospodarki. Rząd dał do zrozumienia, że nie pójdzie na ustępstwa co do meritum zmian. Wojna na niebie George W. Bush grozi, że zaskarży Unię Europejską w Światowej Organizacji Handlu, jeśli europejskie rządy nie zaprzestaną pomagać Airbusowi. Prezydent USA zarzuca krajom UE, że dopłacały do budowy najnowszego samolotu Airbusa - A380. Według Busha, to dzięki dotacjom Airbus osiągnął pozycję lidera na rynku, wyprzedzając Boeinga. Bruksela przypomina jednak porozumienie z USA z 1992 roku. Przewiduje ono, że rządy europejskie mogą udzielać pożyczek producentom samolotów w wysokości do jednej trzeciej kosztów poniesionych przez nich na badania i rozwój. Ta sama umowa pozwala USA na pośrednie - poprzez programy militarne i działalność NASA - wspieranie amerykańskich producentów w wysokości zaledwie do 3 proc. obrotów całego przemysłu lotniczego w tym kraju.
| Polska Z Argentyny do więzienia "Pieniądze w bardzo krótkim czasie", "Pożyczki dla osób bezzdolności kredytowej" - tak mogą brzmieć ogłoszenia firm oferujących kredyty w systemie argentyńskim. Choć taka działalność jest od 1 sierpnia zabroniona, wiele firm z niej nie zrezygnowało, a jedynie próbuje ją zakamuflować. Za działalność prowadzącą do zawierania umów w systemie argentyńskim grożą kary od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Fiat z odzysku Samochody Fiata były w ramach gwarancji naprawiane używanymi częściami - ujawnił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W lipcu 2002 r. firma postanowiła ograniczyć koszty działalności, zobowiązując swoich dealerów do wykorzystywania w naprawach części używanych. Mimo to do końca roku Fiat Auto Poland zapewniał swoich klientów w dokumentach gwarancyjnych, że w naprawach będą używane wyłącznie części nowe. Konsumenci, którym naprawiono samochody w okresie od lipca 2002 r. do 1 stycznia 2003 r. mogą dochodzić swoich roszczeń wobec firmy. Wyprowadzeni w Pola Aż o 84 proc. spadła w lipcu liczba oddanych do użytku mieszkań w porównaniu lipcem 2003 r. (o 5,5 proc. w porównaniu z czerwcem tego roku). Od stycznia do lipca oddano do użytku 56 769 mieszkań, czyli prawie o połowę mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. To skutki wprowadzenia 22-procentowej stawki VAT na produkty budowlane. O konieczności jej wprowadzenia przekonywał niegdyś Marek Pol.
|
Selekcja naturalna W ubiegłym roku zbankrutowała w Polsce co 250. firma. Po raz pierwszy od kilku lat liczba upadłości w naszym kraju zmniejszyła się - i to aż o 8 proc. W tym roku prognozowany jest spadek liczby bankructw o 3 proc., a w 2005 r. - jeszcze o 9 proc. Na świecie liczba bankructw również się zmniejszyła, przeciętnie o 2,9 proc., najbardziej w Holandii (29 proc.), Norwegii (17 proc.) i Japonii (15 proc.). Zmniejszenie liczby upadłości jest efektem poprawy koniunktury na świecie.
|
Literatura faktu Akcje promocyjne i reklamowe. Konsekwencje w podatku dochodowym od osób fizycznych" to kolejny poradnik Doroty Walerjan i Karoliny Stawowskiej, ekspertów PricewaterhouseCoopers. Treść książki jest równie wciągająca jak jej tytuł, ale przecież nie można wymagać, by opracowanie podatkowe było tak porywające jak literatura piękna. To raczej literatura ekonomicznego faktu. Najważniejsze, że książka spełnia swoje zadanie. Rzetelnie przedstawia zasady opodatkowania świadczeń przy różnych działaniach marketingowych: loteriach, konkursach, promocjach, wręczaniu gadżetów, organizowaniu imprez. Autorki zamieściły wzory przydatnych dokumentów, wyroki NSA, pisma Ministerstwa Finansów i wyjaśnienia urzędów skarbowych. (EK)
|
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.