Polacy mają innowacyjność i przedsiębiorczość we krwi i to coraz bardziej widać – mówił redaktor naczelny „Wprost” Jacek Pochłopień, otwierając galę wieńczącą tegoroczną edycję konkursu Innowatory Wprost. Wyróżnienia po raz kolejny trafiły do najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw. – Innowatory zaczęliśmy przyznawać, zanim stało się to modne. Dziś słowo „innowacja” odmieniane jest przez wszystkie przypadki, i to dobrze. My natomiast myślimy, jak pójść dalej – mówił Michał M. Lisiecki, prezes PMPG Polskie Media, wydawcy „Wprost”. – Chcę zachęcić państwa do robienia rzeczy niestandardowych. Polska jest w bardzo dobrej sytuacji ekonomicznej. Możemy liczyć na to, że staniemy się silnym krajem w Europie – dodał. Michał Kurtyka, wiceminister energii, gość gali, podkreślał, że także urzędnicy powinni mieć odwagę patrzeć w przyszłość. – Mam wrażenie, że jako rząd też jesteśmy innowacyjni – powiedział. Podkreślił, że to na barkach przedsiębiorców spoczywa ciężar tworzenia innowacji, a administracja musi nadążać ze wsparciem. Tegoroczni laureaci Innowatorów Wprost udowadniają, że nieszablonowe myślenie sprawdza się w wielu dziedzinach i przynosi sukces. W kategorii farmacja wyróżnione zostały dwie firmy, które wdrażają nowe terapie zwiększające komfort i długość życia pacjentów.
– Boehringer Ingelheim od początków swojego istnienia tworzy wartości przez innowacje – mówił Oliver Koehncke, country managing director Boehringer Ingelheim Polska, producenta przełomowego leku na cukrzycę. Jak podkreślił, osoby z tym schorzeniem żyją krócej, zwłaszcza jeśli towarzyszą im choroby układu krążenia. – Mając nowoczesny lek, który od roku stosowany jest też w Polsce, nie tylko przedłużamy im życie, lecz także dajemy mu nową jakość – podkreślił. Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymała Janssen Polska. – Hematoonkologia jest obszarem, któremu poświęcamy dużo uwagi, dlatego ogromnie cieszę się, że przełomowa terapia leczenia szpiczaka mnogiego daratumumabem została zauważona i doceniona przez ekspertów – mówił Andrzej Dziukała, przedstawiciel nagrodzonej firmy. Laureatem wyróżnienia w dziedzinie nauki został Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Nagrodę odebrał prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, dyrektor instytutu, twórca i prezes Fundacji Think Tank „Innowacje dla Zdrowia”. – Chcemy przyczyniać się do współtworzenia kultury innowacyjności i niezwykle doceniamy nowatorskie myślenie w każdej dziedzinie życia – mówiła wręczająca nagrodę prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, dyrektor ds. naukowych państwowego instytutu badawczego NASK.
W dziedzinie energetyki wyróżniona została firma Tauron Polska Energia SA, doceniona m.in. za udział w Pilot Maker, jednym z najbardziej zaawansowanych programów akceleracyjnych. W kategorii budownictwo nagrodę otrzymała firma Terra Casa za rozwiązania zastosowane w projektach mieszkaniowych Art Deco Apartamenty na Woli w Warszawie i NY Residence w Krakowie. Statuetki Innowatorów Wprost 2017 otrzymały również przedsiębiorstwa reprezentujące branżę usługową: firma Superexpo.com, ekspert od rozwiązań mobilnych dla branży targowej, oraz Canon Polska za rozwiązanie Canon Output Management. Wprowadzenie pierwszego na świecie routera w nowym, szybszym standardzie wi-fi oraz zaawansowanego systemu zabezpieczeń dla domowej sieci to osiągnięcia TP-Link, kolejnej firmy nagrodzonej Innowatorem. W kategorii IT & telekomunikacja wyróżnione zostało też przedsiębiorstwo Nelro Data SA. W dziedzinie finansów w tegorocznej edycji Innowatorów wskazano trzech laureatów. Firmę ITCard wyróżniono m.in. za wdrożenie usług gwarantujących sprawną i bezpieczną obsługę transakcji bezgotówkowych. PKP Intercity uhonorowano za najlepszy wynik finansowy w historii spółki i najwyższą liczbę pasażerów, a Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie – za stworzenie rynku NewConnect, który obchodzi dziesięciolecie.
Nagroda Dobre Geny Innowacji, ustanowiona z myślą o nowych przedsięwzięciach i mniejszych przedsiębiorcach, trafiła do dr. Mateusza Grzesiaka za stosowanie innowacyjnych modeli sprzedaży e-commerce i brandingu cyfrowego. Za Osobowość Innowacji w tym roku uznano prof. dr. hab. Wiesława Jędrzejczaka, wybitnego lekarza i naukowca, który w 1984 r. wraz z zespołem lekarzy przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku. – Profesor Jędrzejczak jest wieloletnim konsultantem krajowym ds. hematologii, od lat kieruje Katedrą i Kliniką Hematologii WUM. Bez niego nie byłoby tylu przeszczepów szpiku i tylu wygranych wojen o los pacjentów. Nade wszystko jest też wyjątkowym lekarzem, ciepłym i serdecznym wobec pacjentów – podsumował Jacek Pochłopień, redaktor naczelny „Wprost”.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.