Rozmawiała Magdalena Gryn
Jury Innowatorów Wprost 2017 przyznało firmie Janssen nagrodę za przełomową terapię daratumumabem w leczeniu szpiczaka mnogiego. Co ten przełom oznacza dla pacjentów?
W leczeniu nowotworów krwi, a do takich należy szpiczak mnogi, wachlarz terapeutyczny nie jest tak szeroki, jak w przypadku nowotworów litych. Guzy lite można leczyć różnymi metodami. Natomiast w przypadku hematoonkologii poza przeszczepem w większości przypadków chorym pozostaje farmakoterapia. Dlatego tak ważne jest, aby pojawiały się przełomowe leki, które będą w stanie wydłużyć życie pacjentów i poprawić jego jakość. Pierwszy lek firmy Janssen stosowany w leczeniu szpiczaka plazmocytywego – bortezomib – zmienił dotychczasowe schematy terapeutyczne i stał się odpowiedzią na potrzeby pacjentów w pierwszej i drugiej linii leczenia. Ciągle jednak są pacjenci ze szpiczakiem, którzy z różnych przyczyn nie odpowiadają na dostępne dziś terapie. Szansą dla nich może być daratumumab, który sprawdza się również w trzeciej i czwartej linii leczenia, a więc u pacjentów, których leczenie stanowi największe wyzwanie. Jego przełomowość polega na tym, że jest to pierwsze przeciwciało monoklonalne skuteczne zarówno w monoterapii, kiedy może być podawany sam, jak i w terapiach skojarzonych, np. z bortezomibem albo innymi lekami.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.