- Śpiewająca nawigacja
Wieloryby komunikują się za pomocą infradźwięków. Z najnowszych badań wynika, że ich basowy "śpiew" potrafi pokonywać tysiące kilometrów i przekazywać informacje, na przykład o ławicach zooplanktonu, będącego pokarmem tych gigantycznych ssaków. Christopher Clark z Cornell University, wykorzystując wojskowy system podsłuchowy służący dawniej do wykrywania sowieckich łodzi podwodnych, odkrył, że humbaki czy finwale używają infradźwięków do namierzania podmorskich drogowskazów, takich jak grzbiety skalne. Wieloryby przetwarzają dźwięki na obrazy i potrafią je zapamiętywać, tworząc proste "mapy nawigacyjne". (MF)
- Słodycze na opryszczkę
Korzeń lukrecji (Glycyrrhiza glabra), dotychczas stosowany głównie do wyrobu słodyczy, może się stać ważnym surowcem farmaceutycznym. Badania lekarzy z New York University wykazały, że zawarty w nim kwas glicyryzynowy potrafi zabijać komórki zainfekowane tzw. wirusami latentnymi. Mikroby, do których należy m.in. wirus opryszczki, potrafią się przez lata ukrywać w naszych organizmach. Są wówczas oporne na działanie standardowych leków. Lukrecja ma być stosowana do leczenia mięsaka Kaposiego, nowotworu wywoływanego przez wirus KSHV. (JAS)
- Ołowiana przemoc
Przyczyną skłonności przestępczych wśród młodzieży jest zatrucie ołowiem - uważa prof. Herbert Needleman, psychiatra z University of Pittsburgh. Pierwiastek zakłóca rozwój mózgu, szczególnie kory płatów czołowych, odpowiedzialnej za kontrolowanie impulsywnych zachowań. Zdaniem uczonego, nawet niewielkie ilości ołowiu, oficjalnie uznawane za bezpieczne, mogą być groźne dla dzieci. Głównym źródłem toksycznego metalu są spaliny samochodowe i stare farby. (JAS)
- Zabili Tutenchamona?
Niedługo dowiemy się, czy jeden z najsłynniejszych egipskich faraonów został zamordowany. Uczeni przeskanowali mumię Tutenchamona za pomocą tomografu komputerowego, by ustalić, skąd pochodzi wgniecenie w tylnej części czaszki. Według jednej z teorii, nastoletni faraon został zamordowany przez Horemheba, wodza egipskiej armii, i kapłana Eje. Eksperci z Egiptu, Włoch i Szwajcarii mają ogłosić wyczerpujący raport dotyczący mumii, którą od odkrycia w 1922 r. przebadano tylko cztery razy. (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 9/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.