- KRAJ
Prawdziwy Riedel
Miał naturę hipisa i nosił się jak hipis, fascynowali go Indianie i legendarni rockmani. Okazał się jednym z najlepszych wokalistów polskiego rocka. Nagrał kilkanaście albumów z grupą Dżem (mając bardzo istotny wkład w repertuar). Stał się idolem młodych i chyba jest już jedną z ikon rodzimej popkultury. Ryszard Riedel. Jedenasta rocznica jego przedwczesnej śmierci przypada 30 lipca, a w sierpniu wchodzi na ekrany poświęcony mu film fabularny Jana Kidawy-Błońskiego "Skazany na bluesa". Reżyser, zresztą krewny Riedla, podszedł do tematu z respektem. Ta ekranowa opowieść o życiu charyzmatycznego artysty powstała według scenariusza prawie w całości opartego na prawdziwych zdarzeniach (napisali go sam Kidawa-Błoński i Przemysław Angerman). I ma odpowiedni klimat. Także dzięki dobrej fotografii i dużej dawce muzyki Dżemu, o której reżyser mówi, że "jest w tym filmie najważniejsza" (zespół też pojawia się na ekranie, a obecny wokalista, Maciej Balcar, dobrze sobie radzi w roli Indianera, fantasmagorycznego przyjaciela głównego bohatera). I jeszcze jeden, wielki atut tego obrazu: Tomasz Kot jest doskonały jako Riedel. Po prostu autentyczny, przekonywający w każdym momencie.
Ale kto wie, może przydałaby się w "Skazanym na bluesa" jakaś artystyczna wizja reżysera, która pozwoliłaby nam ujrzeć Riedla w nieco innym niż dotychczas świetle? Na pewno dobrze, że tyle jest o dramacie, który przeżywał z powodu uzależnienia od narkotyków (to one wyniszczyły jego organizm i doprowadziły do śmierci). Oby jak najmniej ludzi próbowało głuszyć "ból istnienia" w taki sposób jak frontman Dżemu. Ktoś, kto nie mógł dojrzeć, choć był dojrzałym artystą. Beno Otręba, dżemowy basista, ocenia film wysoko, lecz ma pewne zastrzeżenie: - Trochę mi brakuje jednej rzeczy: tej pasji Ryśka do muzyki. Cały czas chodził z walkmanem, słuchał. Strasznie przeżywał muzykę. (WK)
- TEATR
Kochankowie z akwarium
Duch Szekspira nie opuszcza Gdańska. Nic dziwnego, już w XVII wieku powstał tu szekspirowski teatr, w którym europejscy aktorzy wystawiali sztuki brytyjskiego dramatopisarza jeszcze za jego życia. Obecnie, dzięki fundacji Theatrum Gedanense, trwają przygotowania do jego odbudowy, nad czym patronat sprawuje książę Karol. Również dzięki fundacji już po raz dziewiąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski (6-13 sierpnia), jak zwykle w ramach Jarmarku Dominikańskiego. A tegoroczna impreza nie zawiedzie oczekiwań nawet najbardziej wymagających widzów. Inscenizację czternastu przedstawień z całego świata zainauguruje spektakl "Komedia omyłek", przygotowany przez Teatr Nowy w Łodzi. Po raz pierwszy w Polsce będzie też można zobaczyć "Hamleta" po hebrajsku (w inscenizacji izraelskiego teatru Cameri). Z kolei "Romea i Julię" zobaczymy w modnej ostatnio konwencji rockowej w wykonaniu łotewskiego teatru Liepaja. Spektakl rozpocznie się koncertem, a na scenie pojawią się motory i... akwarium, w którym będzie pływać para kochanków. (KM)
- KSIĄŻKA
Lekcje Daviesa
Trzydzieści lat dojrzewał Norman Davies do napisania książki o powstaniu warszawskim. Praca nad nią zajęła mu sześć lat, a znakomite dzieło w ciągu roku rozeszło się w 120 tys. egzemplarzy. Teraz mamy okazję poznać kulisy benedyktyńskiej pracy autora. Na rynku pojawiła się książka "Jak powstawało >>Powstanie '44<<", która cieszy się nie mniejszym zainteresowaniem niż dzieło, o którym opowiada. Okazuje się, że sukces "Powstania '44" to zasługa sztabu specjalistów - od współpracujących z Walijczykiem historyków, przez redaktorów, grafików i tłumaczy, po grupy świadków wydarzeń. Nowa książka Daviesa jest ciekawa ze względu na warstwę anegdotyczną i wiele dokumentujących pracę fotografii, jest również ciekawą lekcją warsztatu naukowca i popularyzatora. Jest też lekcją dla polskich historyków, którzy nie potrafili dotychczas stworzyć podobnego dzieła. (MS)
- "WPROST" POLECA
Do słuchania na plaży
The Offspring
"Greatest Hits"
(Sony/BMG)
Szesnaście lat od ukazania się debiutanckiego albumu to dość czasu, by odsapnąć i spojrzeć w przeszłość. A przeszłość tego jednego z czołowych zespołów należących do drugiej generacji amerykańskiego punk rocka - który nigdy nie stronił od ostrego komentowania rzeczywistości - jest imponująca, czego dowodzi składanka finezyjnie zatytułowana "Greatest Hits".
The Editors
"The Back Room"
(Pias/iSound)
Sensacja tegorocznego festiwalu Glastonbury, grupa The Editors, szybko - m.in. dzięki rewelacyjnemu singlowi "Blood" - awansuje do elity nowego rocka. Utrzymana w ciemnej kolorystyce i depresyjnych klimatach muzyka z debiutanckiego albumu "The Back Room" sytuuje kwartet w gronie współczesnych duchowych spadkobierców Joy Division - Bloc Party i Interpol.
The Decemberists
"Picaresque"
(Rough Trade/Sonic)
Trzeci, lecz pierwszy wydany oficjalnie w Europie album kultowych "Dekabrystów" z Portland w stanie Oregon. "Picaresque" ciekawie godzi folk-rock i rock, kojarzący się zarówno z R.E.M. i Hźsker Dź z lat 80., jak i współczesną kameralistykę popową spod znaku Belle & Sebastian. Chwytliwe melodie, staranne aranżacje i inteligentne teksty są atutem grupy kierowanej przez Colina Meloya.
Do czytania na plaży
"Nagrody Darwina"
Wendy Northcutt
W.A.B.
Trzecia część bestsellerowej książki poświęconej laureatom Nagrody Darwina, takim jak amerykański sędzia, który podczas rozprawy wyciągnął zawleczkę granatu, przedstawionego mu jako dowód rzeczowy. Sprawdzał jego autentyczność. Znaleźli się w niej ci, którzy w najgłupszy i zarazem najbardziej spektakularny sposób poprawili jakość puli genowej ludzkości, eliminując samych siebie.
"Sienkiewicz"
Maria Korniłowiczówna
Orlęta
Zamiast tomów Trylogii warto spakować do plecaka wyjątkowy album autorstwa wnuczki Sienkiewicza - wydany w setną rocznicę pierwszego polskiego Nobla. Portrety pisarza i jego rodziny oraz postaci i miejsc opisywanych w jego powieściach są przeplatane ciekawymi anegdotami, a także nieznanymi publikacjami pisarza, wierszami i aforyzmami. Sienkiewicz, jakiego nie znamy!
"Traveler"
John Twelve Hawks
Sonia Draga
Doskonała powieść suspensu, którą już porównuje się z dziełami GeorgeŐa Orwella i Philipa Pullmana. Tajna organizacja monitoruje ludzkość, aby przejąć kontrolę nad historią. Sprzeciwiają się temu potomkowie tytułowego Travelera, którzy są skłonni poświęcić życie dla wolności i oświecenia.
Więcej możesz przeczytać w 31/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.