Zmyślą o maturzystach rozpoczynamy poradnikowy cykl poświęcony temu, jakie perspektywy na rynku pracy otwierają przed nimi konkretne uczelnie i poszczególne kierunki studiów. Na początek pokazujemy, jak zarabiają i jak szybko znajdują zatrudnienie absolwenci 30 największych uczelni. W kolejnych edycjach opiszemy, które z kierunków dają szanse na najlepsze zarobki, a po których z nich najłatwiej znaleźć pracę. Porównamy też, jak na rynku pracy radzą sobie absolwenci najpopularniejszych kierunków studiów, wziąwszy pod uwagę to, jaką szkołę wyższą skończyli. Z ogólnopolskich danych wynika, że absolwent studiów magisterskich (II stopnia) pierwszą pracę etatową znajdował mniej więcej 2,5 miesiąca po ukończeniu studiów. W zależności od miejsca zamieszkania na początek zarabiał od ok. 2,8 tys. zł do 3,7 tys. zł brutto. Bezrobociem najbardziej byli zagrożeni absolwenci studiów przyrodniczych i rolniczych, najłatwiej znajdowali pracę ci, którzy ukończyli kierunki techniczne i społeczne. Zaskakująco dobrze wygląda sytuacja absolwentów nauk leśnych, których wynagrodzenie przekracza średnie zarobki innych osób z powiatów, w których mieszkają. Są też tą grupą najmniej zagrożoną bezrobociem. W przypadku jednolitych studiów magisterskich najlepiej dawali sobie radę absolwenci farmacji. W tej profesji już na starcie kariery ryzyko bezrobocia jest minimalne, za to stawki wynagrodzeń najwyższe, ze znalezieniem pracy nie mają problemu też lekarze, choć ich pierwsza płaca jest sporo niższa od przeciętnego wynagrodzenia.
Rok po ukończeniu studiów problem ze znalezieniem zatrudnienia mieli absolwenci prawa, a ich zarobki były względnie niskie. Jeszcze gorzej w tym zestawieniu wypadali weterynarze i absolwenci sztuk teatralnych. Jak na rynku pracy radzą sobie absolwenci poszczególnych uczelni? Dysproporcje bywają duże. Co trzeci absolwent jednolitych studiów magisterskich kształcący się na Uniwersytecie Rzeszowskim w pierwszym roku po studiach jest zagrożony bezrobociem, pośród osób mających dyplom Uniwersytetu Gdańskiego ten odsetek jest trzykrotnie niższy. Magister z dyplomem krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego niespełna dwa miesiące po jego odebraniu będzie pracował na etacie, podczas gdy absolwent jednolitych studiów magisterskich na SGGW w Warszawie będzie szukał pracy przeszło siedem miesięcy. Zestawienie powstało na bazie informacji z Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych (ELA). To pierwszy tak duży i obiektywny program stworzony dla Ministerstwa Nauki, który bazuje na danych ZUS i POL-on. Pierwsza edycja pokazuje, jak na rynku pracy, rok po ukończeniu studiów, odnaleźli się absolwenci z 2014 r.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.