Giełda od dawna stanowi jeden z filarów polskiej gospodarki i przedsiębiorczości. Najbardziej dobitnym dowodem na to są spółki, które dzięki finansowaniu pozyskanemu z rynku kapitałowego stają się coraz bardziej innowacyjne, wzmacniają swoją konkurencyjność, a także zdobywają nowe rynki i zwiększają ekspansję zagraniczną. Spółki giełdowe są więc najlepszymi ambasadorami rynku kapitałowego – na ich przykładach doskonale widać korzyści, jakie zapewnia obecność na GPW. To ważne, bo wciąż jest wiele firm z dużym potencjałem rozwoju, które nie skorzystały jeszcze z oferty giełdy, a mogłyby liczyć na duże zainteresowanie ze strony inwestorów.
Stymulator innowacyjności
Rynek kapitałowy jest doskonałym miejscem na pozyskanie finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także tych, które zamierzają realizować innowacyjne projekty, często wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Dzięki giełdzie polskie firmy mogą zacząć konkurować na arenie międzynarodowej wiedzą, nie zaś – jak dotychczas – niskimi kosztami pracy. Mogą w pełni wykorzystywać swój potencjał, jakim jest młoda, dobrze wykształcona kadra. Przede wszystkim jednak wytwarzając zaawansowane produkty i usługi, o wyższej wartości dodanej, podnoszą konkurencyjność polskiej gospodarki. Kompetencje i narzędzia, którymi dysponuje giełda, predestynują ją do roli lidera we wspieraniu rozwoju gospodarki przez innowacyjność. Obecnie na giełdzie notowane są akcje wielu spółek zajmujących się wprowadzaniem na rynek nowoczesnych produktów i usług. Doskonałymi przykładami są firmy produkujące gry komputerowe, usprawniające dostęp do internetu w technologii LTE, a także zajmujące się rozwijaniem druku w technologii 3D. Wiele z nich to obecnie marki doskonale rozpoznawalne na całym świecie. Warto pamiętać, że wiele z tych produktów nigdy zapewne by nie powstało, gdyby nie instrumenty finansowe dostępne na rynku kapitałowym – dla banków ryzyko finansowania tego typu przedsięwzięć jest zbyt duże.
Misja i biznes
GPW wspiera notowane spółki w drodze do osiągnięcia jak najlepszych wyników, ale też stawia przed nimi wymagania. Zasady zawarte w zbiorze Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016 kładą nacisk na przestrzeganie ładu korporacyjnego, efektywne zarządzanie, skuteczny nadzór, transparentność, poszanowanie praw akcjonariuszy oraz przejrzystą komunikację z rynkiem. Dobrze, aby spółki giełdowe, zarówno te największe, jak i te z sektora MSP, były przykładami jakości i najwyższych standardów prowadzenia biznesu. Bo w ten właśnie sposób tworzy się zaufanie społeczne do biznesu, tak ważne dla rozwoju gospodarki. To właśnie zaufanie przyświeca giełdzie w jej działalności. GPW jest spółką w pełni otwartą na potrzeby polskich przedsiębiorstw, niezawodną, ufną i wierzącą w powodzenie nawet ryzykownych inwestycji. Stara się także przekonać Polaków, że ich zaufanie do produktów i usług powinno przekładać się na zaufanie do przedsiębiorstw – że warto wspierać i inwestować w spółki, których produkty i usługi się ceni. W ten sposób giełda działa także na rzecz patriotyzmu gospodarczego. Przed GPW stoi dziś wiele wyzwań, a jednym z najważniejszych jest godzenie biznesu i misji. Nadal stawiamy na dalszy rozwój rynku kapitałowego i giełdy. Prowadzimy intensywne działania na rzecz rozwoju, takie jak pozyskiwanie nowych klientów oraz budowanie płynności na rynkach finansowym i towarowym. Rozbudowujemy rynek akcji, ale także rynek papierów dłużnych, zwłaszcza obligacji korporacyjnych, które są bardzo dobrym źródłem finansowania działalności przedsiębiorstw. Ale przede wszystkim chcemy budować zaufanie do rynku kapitałowego, promować giełdę na szczeblu regionalnym, tak aby dla polskich spółek warszawski parkiet był giełdą pierwszego wyboru.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.