Fundusze Europejskie pomogą przedsiębiorcom zbudować działy badań i rozwoju. Na ten cel jest ponad 580 mln euro na szczeblu krajowym i dodatkowe pieniądze w regionach. Wszystko po to, by firmy mogły tworzyć innowacje, a nie je kopiować.
Jeśli dotychczas z zazdrością patrzyłeś na świetnie wyposażone laboratoria europejskich firm, w których powstają innowacyjne produkty – czas wyzbyć się kompleksów. Fundusze Europejskie przychodzą z pomocą przedsiębiorcom, którzy mają ciekawe pomysły i naukowców, ale brakuje im pieniędzy, aby wyposażyć centrum badawczo-rozwojowe. Dlatego właśnie powstało działanie „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw” w krajowym programie Inteligentny Rozwój. Oprócz dofinansowania z poziomu krajowego są również dostępne możliwości wsparcia przedsiębiorców z programów regionalnych, które są ukierunkowane na rozwój każdego województwa. Te pieniądze mają pomóc w stworzeniu od podstaw lub doposażeniu centrów badań w firmach. Najlepiej – we współpracy z podmiotami naukowymi, ale nie jest to niezbędne do uzyskania dofinansowania.
Inwestycje w laboratorium – ale jakie?
Z dotacji będzie można sfinansować:
- inwestycje w aparaturę i sprzęt – niezbędne do produkcji lub stworzenia usługi; G inwestycje w technologie, które umożliwiają tworzenie lub rozwój centrów B+R;
- inwestycje w inną niezbędną infrastrukturę, która będzie służyć prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych. Najważniejsze, by centra badawczo-rozwojowe pozwalały na stworzenie innowacyjnych produktów i usług. Uwaga! Centrum B+R nie musi służyć tylko jednej firmie, możliwe jest uzyskanie dotacji na taką jednostkę, która będzie oferowała usługi na zewnątrz.
W pierwszej edycji konkursu na dofinansowanie mają szansę takie projekty, jak: rozbudowa laboratorium firmy Eveline Cosmetics tak, by powstało w niej Centrum Rozwojowe; Centrum Badawczo-Rozwojowe w Roto Okna Dachowe Sp. z o.o.; laboratorium badawcze innowacyjnych metod diagnostyki narządów ruchu w Uzdrowisku Busko-Zdrój. Znalazły się one na liście projektów zatwierdzonych do dofinansowania.
Co decyduje o dofinansowaniu?
Podczas oceny wniosków o dotację ważne są możliwości firmy, a więc czy jest w stanie realizować prace badawczo-rozwojowe. Chodzi o zakres badań lub prac rozwojowych, które firma chciałaby realizować na wybudowanej lub zmodyfikowanej infrastrukturze (tzw. agenda badawcza), ale także sposób wykorzystania tej infrastruktury po zakończeniu projektu. Pod uwagę brane jest też to, czy firma ma do tego odpowiednich ekspertów i czy już wcześniej wdrażała prace B+R, a także jaki jest udział nakładów na działalność B+R w nakładach inwestycyjnych w przedsiębiorstwie. Uwaga! Ważne, by laboratoria, które będą wyposażone lub dofinansowane, prowadziły badania, których celem jest stworzenie innowacyjnych produktów i usług. Innowacja rozumiana jest w środowisku Funduszy Europejskich jako nowy lub znacząco ulepszony produkt, proces lub usługa. W programach krajowych wymagane jest, by była na poziomie przynajmniej krajowym. W programach regionalnych dostępne są analogiczne dotacje dla mniejszych projektów.
Dotacje na infrastrukturę B+R:
- Źródło dofinansowania:Inteligenty Rozwój (PO IR)
- Działanie 2.1. Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw
- Instytucja odpowiedzialna: Ministerstwo Rozwoju
- Budżet: 584 tys. euro w PO IR, dodatkowe środki firmy mogą uzyskać w programach regionalnych
Maksymalny poziom dofinansowania zależy od rodzaju pomocy, lokalizacji projektu i wielkości firmy:
- pomoc regionalna od 10 do 70 proc.
- pomoc na prace rozwojowe od 25 proc. do 45 proc.
- pomoc de minimis od 25 do 45 proc. Wartość kosztów kwalifikowanych: 2 mln zł - 50 mln euro
Kolejny nabór wniosków w 2016 roku:
- ogłoszenie 29 lipca
- rozpoczęcie 1 września
-
zakończenie 31 października
- budżet: 460 mln złotych
GDZIE PO INFORMACJE
Program Inteligentny Rozwój:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
www.poir.gov.pl
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju:
Punkty informacyjne Funduszy Europejskich:
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.