Patryk Filipiak, Szymon Rajski
ZIMMERMAN, FILIPIAK RESTRUKTURYZACJA SA
Lata zaniedbań i brak odważnych decyzji systemowych spowodowały, że jesteśmy krajem, w którym nakłady na służbę zdrowia należą do najniższych w Europie (4,6 proc. PKB). Brak środków w systemie przekłada się na liczbę lekarzy, których jest coraz mniej (2,3 lekarza na 1 tys. mieszkańców).
Leczenie na kredyt
Ekonomia jest nieubłagana – dyrektorzy szpitali zmuszeni zostali do podjęcia doraźnych kroków (podwyżki) po to, by zachować personel i zdolność udzielania świadczeń zdrowotnych. Szpitale zadłużają się na potęgę. Zobowiązania przeterminowane samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ) na koniec III kw. 2017 r. wynosiły bez odsetek ponad 1,91 mld zł. Utrata płynności finansowej odzwierciedla nienależycie zbilansowaną gospodarkę finansową szpitala. Lwią część przeterminowanychfaktur stanowią dostawy i usługi, czyli to, co jest niezbędne w procesie leczenia: leki, diagnostyka, usługi personelu etc. Instrumenty prawne, takie jak komercjalizacja i konsolidacja szpitali, wprowadzone w 2011 r. ustawą o działalności leczniczej, nie przyniosły zamierzonych rezultatów. Szpital w zapaści wymaga defibrylacji, którą jest skuteczna restrukturyzacja. Publiczne szpitale przeważnie są największymi pracodawcami w regionie i podmiot tworzący szpital (np. samorząd powiatu) z powodów politycznych zachowuje ostrożność w podejmowaniu decyzji. Samo słowo „restrukturyzacja” wzbudza w lokalnych społecznościach strach przed zwolnieniami i zamykaniem oddziałów. To błąd. Właśnie brak decyzji jest najgorszą decyzją i finalnie może prowadzić do ustawowej konieczności pokrycia przez podmiot tworzący straty netto szpitala lub, co gorsza, likwidacji placówki.
Zestaw narzędzi naprawczych nie może bazować tylko na cięciach, ponieważ redukowanie zakresu udzielania świadczeń czy zatrudnienia jest preludium do zamknięcia placówki. Warto się więc pochylić nad możliwościami, które daje ustawa – Prawo restrukturyzacyjne.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.