Okres jesienno-zimowy daje się we znaki na różne sposoby. Nasz układ odpornościowy dostaje w kość i częściej łapiemy infekcje. Gorsza jest również kondycja psychiczna, cierpimy z powodu spadku nastroju. Brak aktywności fizycznej i panujące zimno sprzyjają tyciu – mniej się ruszamy, za to częściej dogadzamy sobie słodkościami. Do tego śnieg, deszcz, przenikliwy wiatr i smog. Nic dziwnego, że na wiosnę większość z nas chciałaby coś poprawić w swoim wyglądzie. Odchudzanie to jedna z opcji, drugą – równie popularną – jest poprawa kondycji skóry. Przecież nic tak nie poprawia humoru jak widok w lustrze promiennej, wypoczętej twarzy, pozbawionej zmarszczek.
Szybka zmiana nawyków
Żegnamy słodkie desery i tłuste potrawy, które umilały nam długie zimowe wieczory. Kończymy z popijaniem grzańca i zajadaniem smutków czekoladą – jedno i drugie sprzyja problemom skórnym. Wiosna to idealny moment, by wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Sprzymierzeńcami naszej cery są przede wszystkim surowe warzywa i owoce, bogate w polifenole, antyoksydanty, witaminy i minerały. Przeciwutleniacze skutecznie walczą ze stresem oksydacyjnym, który powoduje m.in. szybsze starzenie się skóry i zwiększa podatność na choroby. Z kolei picie dużej ilości wody pomoże wypłukać z organizmu toksyny, przyspieszy przemianę materii, nawilży cały organizm, w tym także skórę.
Niezbędne składniki
Nasza skóra potrzebuje witamin z grupy B (głównie B2, B5 i B6). Zapobiegają one rogowaceniu, zmniejszają stany zapalne i wydzielanie sebum. Dzięki nim skóra wygląda zdrowiej. Witamina E, jeden z najsilniejszych antyoksydantów, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Na uwagę zasługuje też cynk, ponieważ odgrywa istotną rolę w utrzymaniu integralności struktury skóry. Jest często stosowany w produktach zwalczających jej podrażnienia. Pomaga także zwalczać niedoskonałości cery i przyspiesza gojenie się ran. Zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 umożliwiają zatrzymanie wody w naskórku, selen spowalnia procesy starzenia, a jod zapobiega przesuszeniom.
Kolagen i jego koledzy
Kolagen jest białkiem naturalnie występującym w skórze. Ma korzystny wpływ na utrzymanie jej jędrności i elastyczności. Zapewnia wytrzymałość, elastyczność i wsparcie dla tkanek łącznych skóry, więzadeł oraz ścięgien. Niestety wraz z wiekiem nie tylko mamy go coraz mniej, ale też coraz trudniej nam go produkować. Wtedy pomocne mogą być suplementy diety. Aby jednak mógł być dobrze przyswajany (ale też naturalnie produkowany), potrzebuje witaminy C. Jej przyjmowanie jest ważne z jeszcze jednego powodu – to kolejny silny przeciwutleniacz, który spowalnia procesy starzenia. Trzecim istotnym elementem jest kwas hialuronowy, który zapobiega uszkodzeniom włókien kolagenowych, opóźnia powstawanie zmarszczek oraz gwarantuje nawilżenie skóry i zachowanie jędrności.
Turbowyszczuplanie
Patrzysz w lustro, widzisz okrągłą, opuchniętą twarz i zastanawiasz się, jak poprawić swój wygląd? Być może twoim problemem jest obrzęk, wynikający z zatrzymania wody. Może to być efekt uboczny przyjmowania pewnych leków lub objaw nierównowagi hormonalnej czy nieleczonej alergii. Częściej jednak opuchlizna na twarzy jest spowodowana złymi nawykami – brakiem snu, nadmiernym spożyciem alkoholu lub soli. Te dwa produkty trzeba ograniczyć do minimum. Chcąc pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, paradoksalnie powinniśmy pić minimum 2 litry wody dziennie. W diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, chudego mięsa, węglowodanów złożonych i zdrowych kwasów tłuszczowych.
Czytaj też:
Suplementy diety, które poprawią wygląd i kondycję skóry
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.