14 mld zł wyniosło zadłużenie 13,7 szpitali publicznych w 2018 r. – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. To o ponad miliard złotych więcej niż w roku 2017. Zgodnie z raportem BFF Banking Group „Finansowanie ochrony zdrowia a jakość systemu dla pacjentów. Polska na tle wybranych krajów europejskich”, zadłużenie placówek publicznych na koniec 2017 r. wyniosło 11,75 mld zł, czyli ok. 2,7 mld euro. Resort uspokaja jednak, że problem dotyczy zaledwie od 20 do 25 proc. lecznic, a zadłużenie wymagalne z roku na rok się zmniejsza.
Rosną koszty
Zgodnie z raportem, niezależnie od zauważalnego w ostatnich latach wzrostu wydatków na publiczną służbę zdrowia w Polsce, jego tempo jest wciąż zbyt wolne, a poziom inwestycji w rozwój systemu pozostaje jednym z najniższych w Europie. W 2017 r. nakłady inwestycyjne w ochronie zdrowia w przeliczeniu na mieszkańca wyniosły w Polsce niespełna 2 tys. dol., podczas gdy średnia dla krajów OECD to 4 tys. dol. Jednym z kluczowych wyzwań systemowych, ze względu na rosnące koszty ochrony zdrowia, pozostaje zarządzanie zadłużeniem placówek. Dyrektorzy radzą sobie z nim jednak coraz lepiej, umiejętnie korzystając z instrumentów finansowych i będąc w stałym kontakcie z placówkami bankowymi. Koszty zarządzania szpitalami będą jednak rosły. Wynika to nie tylko z demografii – społeczeństwo europejskie, w tym polskie, coraz bardziej się starzeje. Dlatego tak ważne są inwestycje w nowe technologie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.