Wybierając klinikę leczenia niepłodności, należy sprawdzić, czy w placówce prowadzone jest kompleksowe leczenie, jaką opinię mają pracujący w niej specjaliści i jak wysoki jest jej wskaźnik skuteczności – ile par doczekało się szczęśliwych narodzin dziecka. Czas oczekiwania na wizytę i jej koszt różnią się w zależności od miasta. Co trzeba wiedzieć przed pierwszą wizytą?
Najlepiej we dwoje
– Zaleca się, by już na pierwszej wizycie pojawili się oboje partnerzy. To wiele ułatwia – mówi dr n. med. Dariusz Wójcik, ginekolog położnik, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości z Kliniki Leczenia Niepłodności GAMETA w Gdyni. Chodzi nie tylko o wsparcie bliskiej osoby – problem niepłodności może dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny.
Niezbędna dokumentacja
Oczekiwanie na wizytę to czas na skompletowanie dokumentacji medycznej (wcześniejsze badania laboratoryjne i ewentualna diagnostyka niepłodności, karty informacyjne z hospitalizacji, opisy przebytych zabiegów i operacji, historie wcześniejszych ciąż). W czasie szczegółowego wywiadu lekarz będzie pytał także o okres dzieciństwa i dojrzewania. Np. w przypadku mężczyzn istotne są informacje na temat wnętrostwa, przepukliny czy zapalnych chorób jąder.
Podczas wizyty
– Jako specjaliści mamy świadomość, że rozmowa o najintymniejszych szczegółach z życia pary może być stresująca i krępująca, dlatego staramy się w czasie wizyty zapewnić pacjentom jak największy komfort – uspokaja dr Wójcik. Pierwszym krokiem będzie zebranie szczegółowego wywiadu, następnie lekarz przejdzie do wykonania podstawowych badań – fizykalnych i obrazowych. W przypadku kobiet będzie to dokładne badanie ginekologiczne i USG w ramach oceny rezerwy jajnikowej (najlepiej wykonywać je w pierwszej fazie cyklu). Na tej podstawie można już wskazać dalsze konieczne badania diagnostyczne i potencjalne formy leczenia. Na pierwszej wizycie badany będzie także mężczyzna (jeśli wykonywał wcześniej badania nasienia, będą one analizowane). Wywiad i badanie fizykalne pomogą określić, czy konieczna jest np. wizyta u urologa w związku z podejrzeniem wad anatomicznych.
Bez niespodzianek
– Mężczyźni nie muszą się obawiać, że już na pierwszej wizycie zostaną poproszeni o oddanie próbki nasienia do badań. Oczywiście, jeśli pacjenci przyjeżdżają na wizytę z daleka, takie rozwiązanie redukuje koszty wynikające z kolejnej wizyty. Zalecam jednak, by pacjent miał czas na przygotowanie – mówi dr Wójcik. To ważne, by mężczyzna zachował kilkudniową abstynencję seksualną i był wypoczęty. Nie należy się więc obawiać, że podczas pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności spotkają nas nieprzyjemne niespodzianki. Im szybciej rozpoczniemy diagnostykę i leczenie, tym lepiej. Problemy z zajściem w ciążę są częste, ale specjaliści wiedzą, jak pomóc parom marzącym o rodzicielstwie.
Czytaj też:
Kiedy należy podejrzewać niepłodność
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.