Termin „zrównoważony” przeniknął do słownika i publicznej świadomości jako skrót oznaczający takie rozwiązania i zachowania, które umożliwiają walkę z ubóstwem społecznym, zanieczyszczeniem środowiska oraz ochronę zasobów Ziemi dla dobra kolejnych pokoleń. Klienci na rynkach rozwiniętych UE, USA, Kanady, Australii i Japonii coraz bardziej domagają się artykułów spożywczych z gospodarstw zarządzanych w sposób zrównoważony i szukają oznakowań ekologicznych, które weryfikują źródło tych towarów. Coraz powszechniejsze jest przekonanie, że certyfikacja jest skutecznym sposobem zapewnienia takich praktyk zarządzania gospodarką leśną i produkcją rolną, które chronią środowisko, wartości przyrodnicze, prawa pracowników i interesy lokalnych społeczności. Sieci handlowe i odbiorcy globalni wprowadzają tzw. polityki zakupowe lub środowiskowe, których elementami są często bezpieczna żywność i zrównoważona produkcja. Zarządzający i menedżerowie działów jakości chcą wiedzieć, jak ich produkty były uprawiane – gdzie i przez kogo – oraz jakie są konsekwencje społeczne i ekologiczne upraw. W negocjacjach z odbiorcami prowadzącymi tego rodzaju politykę certyfikacja zrównoważonego pochodzenia jest czynnikiem pozwalającym na uzyskanie wyższej ceny lub na wejście z produktem na pewne segmenty rynku.
Oznaka jakości
Znak Rainforest Alliance Certified jest powszechnie uznawany za wiodący symbol zrównoważonego rozwoju. Prestiżowy znak RAC spotkać można na napojach i żywności w sklepach, restauracjach, hotelach, samolotach, pociągach na całym świecie. Oznacza on certyfikację produktów rolnych i plantacyjnych według normy wyjściowej Rainforest Alliance Sustainable Agriculture. Certyfikacja potwierdza, że produkt został wyprodukowany z zachowaniem wartości przyrodniczych, środowiskowych i społecznych. Oznakowania SAS (Sustainable Agriculture Standard) widoczne są obecnie na mniej więcej tysiącu produktów plantacyjnych, rolnych, kawiarnianych w restauracjach i na półkach sklepowych na całym świecie. W Polsce także spotyka się produkty certyfikowane, choć jest ich kilkakrotnie mniej niż na przykład w krajach Europy Zachodniej. Aby uzyskać pomoc w otrzymaniu tych certyfikatów, można skorzystać ze wsparcia NEPCon – międzynarodowej organizacji non profit. Wspiera ona działania na rzecz zrównoważonego użytkowania gruntów i wprowadzania rozwiązań przyjaznych dla klimatu i ludzi w ponad 100 krajach. Pomaga także w uzyskaniu certyfikatów, bo aby je otrzymać, gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa leśne muszą spełniać rygorystyczne wytyczne dotyczące ochrony środowiska, poprawy warunków życia i zapewnienia dobrostanu społeczności lokalnych w krajobrazie produkcji.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.