Top Farms Głubczyce, spółka Grupy Top Farms, jednego z największych producentów rolnych w Polsce, we wrześniu świętowała 20-lecie. Aby to uczcić, firma zorganizowała konferencję, na której dyskutowano o wyzwaniach stojących przed rolnictwem. Podpisano też list intencyjny, w którym Grupa Top Farms i Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN powołali do życia Akademię Top Farms. To inicjatywa edukacyjna mająca na celu wypracowanie rozwiązań umożliwiających podnoszenie kwalifikacji w rolnictwie. Bo dzielenie się wiedzą jest kluczem do podniesienia konkurencyjności rolnictwa.
W symbiozie
Top Farms dzieli się jednak nie tylko wiedzą. W ramach tzw. modelu symbiotycznego udostępnia farmerom swoje zasoby, w tym know-how, ułatwia dostęp do nowo czesnych technologii produkcji rolnej i włącza rolników wraz z ich zasobami, np. parkiem maszynowym, w proces produkcji. – Duże przedsiębiorstwo rolne powinno funkcjonować w symbiozie ze swoim ekosystemem. W wymiarze społecznym oznacza to odpowiedzialność za pracowników i lokalną społeczność oraz wsparcie okolicznych instytucji. W wymiarze gospodarczym to kooperacja między wiodącym przedsiębiorstwem rolnym, takim jak Top Farms, i lokalnymi gospodarstwami rodzinnymi, które korzystając z dostępu do zasobów firmy, rynków zbytu i technologii, mogą odnosić sukces razem z gospodarstwem wiodącym – mówi Tomasz Zdziebkowski, prezes Grupy Top Farms.
Dobre sąsiedztwo
Równie ważnym jak dzielenie się wiedzą elementem modelu symbiotycznego jest biologizacja. Polega na stosowaniu i propagowaniu technik uprawy i użyźniania gleby, które pozwalają na ograniczenie ilości używanych nawozów sztucznych i środków chemicznych. Chroni to glebę, powietrze, faunę i florę. Firma uprawia corocznie ok. 2,5 tys. ha poplonów, które zwiększają zawartość próchnicy w glebie, dostarczając jej cennej materii organicznej. Chronią też wody gruntowe. Korzystając z nowoczesnych technologii, Top Farms stosuje w gospodarstwach zmienne nawożenie, bogaty płodozmian i odpowiedzialnie gospodaruje resztkami pożniwnymi. Pielęgnuje i nasadza pasy śródpolne będące siedliskami wielu gatunków zwierząt, w tym objętych ścisłą ochroną (np. błotniak łąkowy). W każdym aspekcie działalności Top Farms stara się minimalizować skutki działalności rolniczej i dbać o sąsiedztwo. Wspiera miejscowe organizacje, udostępnia swoje zasoby lokalnym instytucjom (np. Stowarzyszeniu rodziców dzieci niepełnosprawnych „Tacy sami”), dofinansowuje domy kultury, młodzieżowe kluby sportowe, parafie, szkoły, gminy oraz straż pożarną.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.