Zaciekawił mnie wywiad z prof. Johnem Paulosem („Matematyczni analfabeci", nr 20), w którym podkreśla on użyteczność matematyki w życiu codziennym. Użyteczność ta, na pozór oczywista, przez wielu jest ciągle kontestowana (vide dyskusja, czy matematyka powinna być na maturze). Wiele osób nie miałoby problemów z rozmaitymi pożyczkami – umiejętności obliczania kosztów pożyczek i kredytów powszechnie brakuje. Ludzie umieliby planować budżet domowy, obliczyć, co bardziej się opłaca kupić w sklepie. Byliby też bardziej odporni na manipulację, marketing.
Michał Kowalski
Wzór na biznes
Jako studenci matematyki finansowej na Politechnice Wrocławskiej z zainteresowaniem przeczytaliśmy tekst Tomasza Molgi „Wzór na biznes" (nr 13). Zgadzamy się z trafnymi uwagami na temat matematyki przemysłowej, którą również można studiować na wydziale PPT Politechniki Wrocławskiej. Chcieliśmy jednak zaznaczyć, że matematyka finansowa jest częścią matematyki przemysłowej (bo sektor finansowy to „financial industry”), i nie można tych dwóch dziedzin rozgraniczać! Autor słusznie zauważył, że „instytucje finansowe wynajmowały matematyków do tworzenia wzorów na łatwe zarobienie miliardów”. Nie możemy się jednak zgodzić ze stwierdzeniem, że „krach finansowy obalił wszechwładzę matematyków”, bo tak naprawdę matematycy nigdy jej nie mieli. Naszym zdaniem krach pokazał jedynie, do czego może doprowadzić nieumiejętne korzystanie z takich wzorów (czyli brak zrozumienia matematyki). Podobnie jak David X. Li nie jest winien temu, jak bankowcy wykorzystali jego model teoretyczny, tak i inni matematycy finansowi nie zasłużyli na złą prasę w dobie kryzysu ekonomicznego. Każdy matematyk finansowy ma świadomość tego, że dowolnemu modelowi teoretycznemu towarzyszą założenia, czyli określone warunki potrzebne do tego, aby dany model mógł zostać użyty. Obecna sytuacja ekonomiczna wykazuje, że modele stworzone przez świetnych fachowców były niewłaściwie interpretowane. W imieniu Koła Naukowego Inżynierii Finansowej przy Centrum im. Hugona Steinhausa na Politechnice Wrocławskiej
Ewelina Galik i Joanna Gorzalnik
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.