Popiersie egipskiej królowej Nefretete prawdopodobnie liczy nie 3,5 tys., lecz zaledwie 100 lat. Henri Stierlin, szwajcarski historyk sztuki, uważa, że wapienna rzeźba, pokryta stiukiem i pomalowana farbami o żywych odcieniach, wyszła w 1912 r. spod ręki Gerharda Marcksa.
Henri Stierlin przekonuje w najnowszej książce „Le Buste de Néfertiti – une Imposture de l’égyptologie?" („Popiersie Nefertiti – egiptologiczne szalbierstwo?”), że jedna z najsłynniejszych starożytnych rzeźb powstała na zamówienie egiptologa Ludwiga Borchardta, który wykorzystał znalezione na terenie wykopalisk starożytne pigmenty. Borchardt chciał odtworzyć wizerunek słynnej królowej w trzech wymiarach – wcześniej twarz Nefretete znana była tylko z reliefów i malowideł. Za model posłużyły rzeźbiarzowi inne znane portrety Nefretete, a Borchardt dodatkowo wyposażył królową w naszyjnik wzorowany na autentycznym starożytnym artefakcie.
Więcej możesz przeczytać w 24/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.