Dawid Siedlecki | Koniecpol
Marszałek – w świetle konstytucji – to druga osoba w państwie. Jestem więc politykiem spełnionym, ale czuję się przygotowany i liczę się z dalszą drogą polityczną.
2. Czy jest pan zainteresowany przejęciem szefostwa PO po Donaldzie Tusku?
Dawid Siedlecki | Koniecpol
Biorę to pod uwagę, aczkolwiek życie partyjne nigdy nie było moim żywiołem.
3. Co było pańskim największym politycznym błędem?
Adam Kwiatkowski | Lubień Kujawski
Należałem do ludzi, którzy bojkotowali wybory 4 czerwca 1989 r. Oceniając jednak to, co udało się osiągnąć przez 20 lat, przyznaję, że rację mieli ci, którzy zaproponowali ewolucyjne, a nie rewolucyjne zmiany.
4. Jest pan bardziej konserwatystą czy liberałem?
Wojciech Czerniawski | Tuczno
Liberałem jestem w zakresie poglądów gospodarczych. Konserwatystą zaś w zakresie poglądów społecznych. Konserwatyści w moim solidarnościowym pokoleniu to szczególny podgatunek polityczny. To konserwatyści, którzy robili rewolucję.
5. Czy decyzja USA w sprawie tarczy antyrakietowej to porażka polskiego rządu?
Adrian Musiał | Koniecpol
To rząd USA starał się w Polsce o rozmieszczenie tarczy broniącej nie przestrzeni Polski, ale USA właśnie. Sukcesem polskiego rządu było uzyskanie od USA swoistego ekwiwalentu na rzecz bezpieczeństwa Polski, jakim są patrioty. Na pewno więc decyzja amerykańska nie jest ani sukcesem, ani klęską polskiego rządu. Problememjest to, że spada w Polsce poziom naszego tradycyjnego proamerykanizmu, gdyż rośnie niestety rozczarowanie polityką amerykańską.
6. Czy popiera pan jak najszybsze wycofanie wojsk polskich z Afganistanu?
Wojciech Czerniawski | Tuczno
To rząd lewicowy, a potem PiS-owski wysłał żołnierzy polskich na wojnę do Afganistanu. Te rządy podjęły zaangażowanie w imieniu państwa polskiego, a takie zobowiązanie trzeba wykonać. Dzisiaj powinniśmy wnieść do afgańskiej misji NATO nie tylko żołnierzy, ale myślenie, jak tę misję uczynić cywilno-wojskową. W Afganistanie, tam, gdzie kończą się drogi, zaczynają się talibowie.
7. Kto najlepiej spełniał swoje obowiązki jako premier III RP?
Adam Kwiatkowski | Lubień Kujawski
W moim przekonaniu należy wyróżnić Tadeusza Mazowieckiego i Jerzego Buzka. Mieli odwagę wprowadzania wielkich reform.
8. Jak pan ocenia poziom politycznej dyskusji w parlamencie?
Adrian Musiał | Koniecpol
Jeżeli porównamy to z innymi krajami starych demokracji, to mieścimy się w średniej. A jeżeli porównamy z innymi krajami postkomunistycznymi, to jest dużo lepiej.
9. Co pan sądzi o stylu uprawiania polityki przez Janusza Palikota?
Wojciech Czerniawski | Tuczno
Z posłem Palikotem znamy się i przyjaźnimy. Nie akceptuję jednak jego stylu uprawiania polityki.
10. Jakie według pana zalety ma Donald Tusk?
Natalia Krawczyńska | Toruń
Duży instynkt polityczny i wyczucie nastrojów społecznych. Ma wielki talent zyskiwania sympatii społecznej.
11. Czy parlament obecnej kadencji ma szanse dotrwać do końca, czy tak jak ostatnio grożą nam wcześniejsze wybory?
Dawid Siedlecki, Koniecpol
Jest szansa na pełną kadencję. Warunkiem jest odpowiednio dobra kondycja koalicji. W demokracji wybory nie są nieszczęściem ale regułą. Jednak wybory przyspieszone, skracanie kadencji nie służą umacnianiu demokracji. Czasem bywają jednak koniecznością. PO nie planuje przyspieszonych wyborów.
12. Dlaczego tak usilnie blokował Pan uchwałę PiS –u w kwestii napaści na Polskę przez sowietów?
Adam Kwiatkowski, Lubień Kujawski
To PiS zablokował mój pierwszy projekt uchwały o 17 września odrzucając porozumienie zawarte przez pozostałe trzy kluby. Na szczęście zreflektował się i przyjął mój drugi projekt , gdyż alternatywą było brak jakiejkolwiek rocznicowej uchwały. Gdyby nie postawa PiS uchwała mogła być przyjęta już 11 września.
13. Jak oceniłby Pan stosunki bilateralne pomiędzy Polską i Rosją po wizycie premiera Putina w Gdańsku?
Adam Kwiatkowski, Lubień Kujawski
Uważam, że Rosja bardzo powoli dojrzewa do odbudowy poprawnych relacji z Polską, gdyż jesteśmy liczącym się krajem w NATO i UE. Nie liczę zatem na szybkie pojednanie ponad trudną historią. Prawdziwe pojednanie może - w moim przekonaniu - dokonać się tylko pomiędzy państwami i społeczeństwami demokratycznymi. Tak, jak między Francją i Niemcami, Polską a Litwą, Ukrainą czy Niemcami. Wizyta premiera Putina była ważna, bo być może stanowiła nowy początek w relacjach między naszymi państwami.
14. „Ściana wschodnia" jest tradycyjnym bastionem PiS, jaka macie propozycję dla mieszkańców tych terenów, by to zmienić?
Krzysztof Wołyniec, Drohiczyn
Ten bastion kruszy się mocno. To PO rządzi dziś w Białymstoku i Lublinie, a więc w dwóch stolicach wschodniej Polski To PO wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu. Musimy jednak dotrzeć lepiej do mniejszych miast i na wieś ściany wschodniej. O naszym zrozumieniu problemów tego regionu świadczy zmiana algorytmu naliczania środków finansowych na opiekę zdrowotną z istotną preferencją dla ściany wschodniej właśnie.
15. Który z posłów najbardziej przeszkadza podczas obrad Sejmu?
Krzysztof Kołodziejczyk, Łódź
Nomina sunt odiosa. Nie wymienię nazwiska, bo będzie przeszkadzał jeszcze bardziej.
14. Jan Pan sobie radzi z opieką nad 5 dziećmi?
Krzysztof Kołodziejczyk, Łódź
Mam już dorosłe dzieci. Troje jest już w pełni samodzielnych. W domu mam dwójkę studentów. W przeszłości z piątką małych dzieci nie było łatwo.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.