W jakim kierunku zmierza postęp w medycynie estetycznej? Jakie są widoczne tendencje?
dr Andrzej Ignaciuk: Zabiegi są bezpieczniejsze, mniej inwazyjne i dające naturalniejszy efekt. Rezyg- nuje się ze sztucznych wypełniaczy, a coraz częściej wykorzystuje się tkanki własne organizmu, np. plazmę bogatopłytkową w celu stymulacji skóry. Chodzi o to, by spowolnić proces starzenia w taki sposób, by organizm w jak najmniejszym stopniu odczuł następujące zmiany. Zdecydowanie większą uwagę zwraca się na prewencję oraz na współpracę lekarza z pacjentem, która musi być oparta na zaufaniu obu stron. Lekarz powinien być jak najlepiej przygotowany do zawodu i zapewnić właściwą opiekę. Natomiast pacjent powinien podporządkowywać się jego zaleceniom. Pacjent nie może wskazywać lekarzowi, jaki chce zabieg, gdyż to rolą lekarza jest dobór odpowiedniej terapii do danego przypadku. Tylko wtedy efekt będzie naturalny, a cała procedura bezpieczna.
Czy medycyna estetyczna może być alternatywą dla skalpela?
Alternatywa to złe sformułowanie, gdyż medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna to dziedziny z sobą współpracujące. W niektórych przypadkach operacja jest niezbędna i zabiegi estetyczne mogą nie wystarczyć. Pójście „pod nóż” powinno być jednak ostatecznością. To podejście potwierdzają statystyki – na całym świecie widać mniejszą dynamikę wzrostu lub nawet spadek liczby operacji plastycznych, za to szybki wzrost liczby zabiegów medycyny estetycznej.
Które zabiegi cieszą się w Polsce największą popularnością i które dają najbardziej spektakularne rezultaty?
Najczęściej wykonywane są zabiegi na twarzy, głównie dotyczące korekcji zmarszczek z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej. To one dają najbardziej spektakularne efekty, sprawiając, że twarz wygląda naturalnie. Inne popularne w Polsce zabiegi dotyczą pobudzania skóry, powiększania objętości tkanek i gęstości skóry, wykorzystania lasera do poprawienia jakości skóry i zmniejszenia przebarwień (laser CO 2 i IPL) czy też poprawienie napięcia skóry przy wykorzystaniu radioczęstotliwości.
Czasami widzimy osoby z przesadnie dużymi wargami czy też po nieudanych zabiegach. Jak uniknąć takich wpadek?
Bardzo ważne jest wybranie właściwego lekarza, z odpowiednim doświadczeniem i wykształceniem, o którym wiele wiemy i przy którym dobrze się czujemy. Nie powinno się wykonywać zabiegu przy pierwszej wizycie. Powinniśmy dać sobie czas na zastanowienie się, czy dany lekarz nam odpowiada, a jeśli mamy wątpliwości, powinniśmy szukać innego. W Polsce wybór lekarza ułatwia program certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej uruchomiony przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Towarzystwo stara się, aby poziom usług świadczonych przez jego członków był jak najwyższy, poprzez prowadzenie szkoleń, kursów i konferencji. Łącznie w PTMEiAA zarejestrowanych jest około tysiąca lekarzy, w tym około trzystu ukończyło podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, będącą najstarszą szkołą w tej dziedzinie w Polsce. W corocznym Kongresie Medycyny Estetycznej bierze udział około tysiąca lekarzy. To największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowej.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.