Alkoholizm jest w Polsce główną przyczyną zgonów i inwalidztwa osób w wieku 15-21 lat
W USA prawie 20 proc. wszystkich sprzedawanych napojów alkoholowych kupują osoby nieletnie - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Columbia University. W Wielkiej Brytanii
25 proc. trzynastolatków przyznaje, że przynajmniej raz się upiło. Co roku prawie 55 tys. młodych Europejczyków umiera z powodu nadużywania alkoholu. W Polsce wśród uczniów pierwszych klas szkół ponadpodstawowych gwałtownie maleje liczba abstynentów. Mimo olbrzymiej popularności narkotyków wśród młodzieży to alkohol jest wciąż najgroźniejszą substancją psychoaktywną.
Z danych zebranych w 1999 r. (najnowszych dostępnych) przez ekspertów z National Center on Addiction and Substance Abuse przy Columbia University wynika, że nieletni w Stanach Zjednoczonych wydają na alkohol 22,5 mld dolarów, spożywając 19,7 proc. całego alkoholu sprzedawanego w tym kraju! Informacje zostały opublikowane w najnowszym numerze prestiżowego "Journal of American Medical Association". "Jest dla nas jasne, że alkohol to wciąż najbardziej popularny narkotyk w naszym kraju" - twierdzi Joseph A. Califano, inicjator badań i były minister zdrowia.
"Połowie amerykańskich studentów college'ów, którzy kiedykolwiek pili alkohol, przynajmniej siedem razy w życiu 'urwał się film'" - twierdzi z kolei Aaron M. White z Duke University, autor danych opublikowanych w najnowszym numerze "Journal of American College Health". Młodzi ludzie w takim stanie najczęściej dokonują aktów wandalizmu lub decydują się na ryzykowne zachowania seksualne.
W połowie 2002 r. z inicjatywy Joseph Rowntree Foundation przebadano 14 tys. uczniów szkół w Anglii, Walii i Szkocji. Aż 27 proc. piętnasto-, szesnastolatków przyznało, że w ciągu ostatniego miesiąca upiło się przynajmniej trzy razy. Okazało się także, że aż 9 proc. chłopców i 5 proc. dziewcząt w wieku 11-12 lat określa siebie jako osoby pijące regularnie.
Pije regularnie połowa uczniów
"Nasze badania wykazują, że niemal każde upicie się przez nieletnich łączy się z działalnością antyspołeczną czy wręcz przestępczą" - twierdzi Barry Anderson, współautor badań brytyjskich. Związek ten potwierdzają też naukowcy amerykańscy. W latach 1980-1996 liczba więźniów w USA wzrosła ponadtrzykrotnie, z 500 tys. do 1,7 mln. W 80 proc. wypadków więźniowie popełnili przestępstwa, za które byli skazani po nadużyciu alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
W Polsce picie alkoholu jest główną przyczyną zgonów i inwalidztwa osób w wieku 15-21 lat - wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pierwszy kontakt z alkoholem ma za sobą ponad 90 proc. piętnastolatków. W ciągu dwunastu miesięcy przed badaniem napoje alkoholowe piło 82 proc. z nich.
Odsetek piętnastolatków, którzy pili w ciągu ostatnich 30 dni, wzrósł przez cztery lata o 11 punktów procentowych. Pijący często stanowią znacznie ponad połowę wszystkich uczniów.
Wzrost spożycia alkoholu u nastolatków obrazują też inne badania, przeprowadzane co cztery lata wśród uczniów szkół warszawskiego Mokotowa przez Pracownię Profilaktyki Młodzieżowej Pro-M Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Pokazują one ponaddwukrotny spadek odsetka uczniów, którzy nie pili alkoholu w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W 1984 r. było ich 22,3 proc., w roku 2000 - 10 proc.
Pijane ciąże
Wraz ze spadkiem liczby abstynentów wśród młodzieży dramatycznie wzrasta częstotliwość picia i ilość wypijanego jednorazowo alkoholu. Najbardziej niekorzystne zmiany odnotowano wśród dziewcząt. W latach 1984-2000 aż czterokrotnie zwiększył się odsetek dziewcząt pijących piwo w ciągu ostatniego miesiąca. Jeszcze więcej, bo aż pięciokrotnie, wzrósł odsetek dziewcząt upijających się piwem. Większość nie chcianych ciąż nastolatek w naszym kraju to efekt stosunków seksua-lnych odbytych pod wpływem alkoholu.
Więcej możesz przeczytać w 13/2003 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.