- Zdzisław Ambroziak
żył 60 lat
Dziennikarz sportowy, były siatkarz. Przez wiele lat był komentatorem telewizyjnym i felietonistą. Od 1987 r. zatrudniony w redakcji sportowej TVP. W latach 1996-2001 - stały współpracownik Eurosportu, od 2001 r. ponownie związał się z telewizją publiczną.
- Andrzej Bartnicki
żył 71 lat
Historyk dziejów powszechnych, założyciel i rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Był pionierem badań w zakresie afrykanistyki, a także założycielem i wieloletnim dyrektorem Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Napisał kilkanaście książek.
- Jerzy Duda-Gracz
żył 63 lata
Malarz o ostrym, satyrycznym spojrzeniu publicystyczno-moralizatorskim (jego obrazy obnażały wady Polaków: głupotę, nietolerancję, zakłamanie, chamstwo, lenistwo). Tworzył sceny rodzajowe oparte na tradycji malarstwa surrealistycznego i ekspresjonistycznego. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach muzeów narodowych w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.
- Adolf Karol Dygacz
żył 90 lat
Etnograf, muzykolog, znawca kultury śląskiej. Brał udział w kampanii wrześniowej, następnie w ruchu oporu na Górnym Śląsku. Po wojnie jego pasją stał się folklor - głównie śląski. Zebrał około 16 tysięcy melodii i tekstów.
- Krzysztof Dzierżawski
żył 55 lat
Ekonomista, specjalista od spraw społeczno-gospodarczych. Kierował zespołem ekspertów Centrum im. Adama Smitha. Twórca koncepcji likwidacji bezrobocia i naprawy finansów publicznych. Nie godził się na bezradność wobec dramatu bezrobocia i skazywanie milionów obywateli na wykluczenie.
- Jacek Kaczmarski
żył 47 lat
Poeta, pieśniarz, bard "Solidarności". Jego utwór "Mury" stał się hymnem podziemia walczącego z komunizmem. Tworzył wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. O stanie wojennym dowiedział się we Francji i od tamtej pory przez wiele lat przebywał na emigracji, m.in. w Ameryce i Australii.
- Zygmunt Kałużyński
żył 86 lat
Krytyk filmowy i publicysta. Wraz z Tomaszem Raczkiem prowadził cykl telewizyjny "Perły z lamusa". Jego publikacje na temat kina weszły do kanonu polskiego filmoznawstwa. Za jedną z nich - "Pamiętnik orchidei, czyli zapiski ocalonego z XX wieku" - otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.
- Marek Karp
żył 52 lata
Historyk, założyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Współpracował z miesięcznikami "Res Publica" i "Znak". Otrzymał m.in. Order Giedymina i Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora za 2000 r. W 2003 r. był nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia za działalność w imieniu polskiej racji stanu.
- Edward Krasiński
żył 79 lat
Rzeźbiarz; przedstawiciel awangardy. Razem z Tadeuszem Kantorem i Henrykiem Stażewskim stworzył warszawską Galerię Foksal. Miał liczne wystawy w kraju i za granicą (m.in. w 2003 r. w Anton Kern Gallery w Nowym Jorku). Od lat 70. znakiem rozpoznawczym jego prac była niebieska taśma samoprzylepna.
- Zygmunt Kubiak
żył 75 lat
Znawca literatury i kultury antycznej, tłumacz. Autor bestsellerowych książek "Literatura Greków i Rzymian", "Dzieje Greków i Rzymian" i "Mitologia Greków i Rzymian". W swoich publikacjach pisał m.in. o związkach kultury polskiej z antykiem, dowodząc, że - w symbolicznym ujęciu - Polska leży nad Morzem Śródziemnym, "w przestrzeni dzieł wiecznych".
- Ryszard Kukliński
żył 74 lata
Pułkownik armii polskiej i agent amerykański. W 1970 r., podczas misji wojskowej w Wietnamie, został zwerbowany przez amerykański wywiad. Przekazał CIA wiele strategicznych planów ZSRR, Układu Warszawskiego i Polski. W 1981 r. wraz z rodziną uciekł do USA. W 1984 r. sąd PRL wydał na niego wyrok kary śmierci, który w 1995 r. został uchylony.
- Janusz Kulig
żył 35 lat
Rajdowiec; trzykrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych, wicemistrz Europy, wielokrotny reprezentant Polski w rajdowych mistrzostwach świata. Zginął tragicznie na strzeżonym przejeździe kolejowym w Rzezawie koło Bochni.
- Jacek Kuroń
żył 70 lat
Polityk i publicysta. Wieloletni członek "Solidarności", uczestnik rozmów przy "okrągłym stole", poseł na Sejm. Członek Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W latach 1989-1990 i 1992-1993 minister pracy. Inicjator wielu akcji społecznych. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego.
- Aleksander Małachowski
żył 80 lat
Polityk, społecznik i publicysta. Podczas wojny kurier, potem represjonowany przez NKWD. Wicemarszałek Sejmu, członek Unii Pracy, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża. Współautor programu TVP "Telewizja nocą".
- Karol Mikuła
żył 30 lat
Fotoreporter; od początku kariery związany z "Wprost". Jako uczeń studium fotograficznego odbył praktyki w Pałacu Prezydenckim za prezydentury Lecha Wałęsy. Jego pasją była fotografia polityczna. Zginął w wypadku samochodowym.
- Waldemar Milewicz
żył 48 lat
Reporter telewizyjnych "Wiadomości". Jako korespondent wojenny wyjeżdżał w rejony najbardziej burzliwych konfliktów na świecie. Jeden z najczęściej nagradzanych polskich dziennikarzy.
- Czesław Miłosz
żył 93 lata
Wybitny poeta, pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla. Był attache kulturalnym PRL w Nowym Jorku, a potem sekretarzem ambasady w Paryżu. Przez wiele lat żył na emigracji, a jego utwory były na indeksie władz komunistycznych. Napisał m. in.: "Ocalenie", "Traktat poetycki", "Traktat moralny", "Dolinę Issy" i "Zniewolony umysł".
- Czesław Niemen
żył 65 lat
Piosenkarz, instrumentalista i kompozytor. Śpiewał w Niebiesko-Czarnych i grupie Akwarele. Od lat 80. występował głównie solo. Koncertował na całym świecie, a w Polsce zyskał miano najpopularniejszego muzyka wszech czasów.
- Marcin Pawłowski
żył 33 lata
Pracował w wielu redakcjach prasowych i telewizyjnych. Od lipca 1997 r. związany z TVN jako reporter i prowadzący "Fakty". Od 2002 r. walczył z chorobą nowotworową.
- Jeremi Przybora
żył 89 lat
Autor tekstów piosenek i sztuk teatralnych, scenarzysta. Współtwórca legendarnego Kabaretu Starszych Panów; wraz z Jerzym Wasowskim stworzył w nim kanon polskiej piosenki humorystycznej. Po rozwiązaniu Kabaretu czarował finezyjnym humorem w Teatrze Niedużym.
- Stanisław Skalski
żył 89 lat
Legendarny pilot. W czasie wojny zestrzelił ponad 20 maszyn wroga; bohater bitwy o Anglię. W 1947 r. wrócił do Polski i został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. Skazany na śmierć spędził osiem lat w celi śmierci. W roku 1956 został zrehabilitowany. Zapomniany i opuszczony - zmarł w przytułku.
- Irena Sławińska
żyła 91 lat
Wybitna znawczyni teatru oraz historii i teorii literatury. Wykładała na uczelniach polskich i zagranicznych. Jej zainteresowania naukowe oscylowały wokół dramatu poetyckiego, teatru i twórczości dramatycznej Cypriana K. Norwida oraz Paula Claudela.
- Bogusław Sochnacki
żył 74 lata
Aktor filmowy, wykładowca teatralny. Na swoim koncie miał kilkaset ról filmowych i teatralnych. Zagrał m.in. w filmach "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Chłopi", a także w serialu "M jak miłość".
- Tomasz Strzembosz
żył 74 lata
Historyk, współtwórca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Prekursor badań nad walką zbrojną w okupowanej Warszawie, dziejami partyzantki i konspiracji na kresach północno-wschodnich RP w czasie okupacji sowieckiej 1939-1941. Współzałożył Komitet Upamiętniający Polaków Ratujących Żydów.
- Jan Szczepański
żył 91 lat
Światowej sławy socjolog, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego, poseł na Sejm. Specjalizował się w socjologii ogólnej, na temat której napisał ponad 1500 publikacji. Znawca teorii i historii socjologii, badacz przekształceń struktury
społecznej.
- Maciej Szumowski
żył 65 lat
Dziennikarz; w latach 1980-1981 kierował "Gazetą Krakowską", która była wówczas dziennikiem wolnym od ingerencji partii komunistycznej. W latach 1982-1989 miał zakaz uprawiania zawodu, później współtworzył "Czas Krakowski".
- Stefan Świeżawski
żył 97 lat
Historyk filozofii średniowiecznej, promotor odnowy Kościoła, przyjaciel Jana Pawła II. Brał udział w soborze watykańskim II (jedyny świecki audytor z Europy Wschodniej) i w przygotowaniu konstytucji duszpasterskiej "Gaudium et spes".
- Dorota Terakowska
żyła 66 lat
Pisarka i dziennikarka. Pracowała w prasie przez wiele lat; z karierą dziennikarską pożegnała się w 1986 r. zbiorem reportaży "Próba generalna". Jej debiut literacki nastąpił w tym samym roku; najbardziej znane książki to "Ono" i "Poczwarka".
- Daria Trafankowska
żyła 50 lat
Aktorka filmowa i teatralna. Przez 25 lat występowała na scenach warszawskich teatrów, ale największą popularność przyniosła jej rola siostry oddziałowej w serialu "Na dobre i na złe".
- Witold Trzeciakowski
żył 78 lat
Ekonomista, działacz państwowy. Specjalista od handlu zagranicznego, bezpartyjny ekspert "Solidarności". Przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i członek Rady Ministrów w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego. Po rezygnacji ze stanowiska ministra skoncentrował się na pracy naukowej.
Więcej możesz przeczytać w 52/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.