- Jaser Arafat
żył 75 lat
Przywódca Palestyńczyków, "ojciec narodu" i współtwórca Autonomii Palestyńskiej. Kapłan terroru, ale i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - za podpisanie z Izraelem porozumienia pokojowego w Oslo w 1993 r. Już po zawarciu porozumienia doprowadził do wybuchu dwóch intifad, które spowodowały śmierć kilku tysięcy osób.
- Umberto Agnelli
żył 69 lat
Od zawsze związany z włoskim koncernem Fiat. W ubiegłym roku po śmierci swego brata Giovanniego został prezesem firmy. Od 1956 r. był także prezesem (najpierw urzędującym, potem honorowym) klubu piłkarskiego Juventus Turyn.
- Richard Avedon
żył 81 lat
Amerykański fotografik. Przeszedł do historii jako autor czarno-białych zdjęć świata mody i portretów. To dzięki niemu uwiecznianie na kliszy zjawisk i osób związanych z modą zyskało rangę sztuki, a jego zmysłowe zdjęcia Naomi Campbell i Cindy Crawford uczyniły z nich megagwiazdy.
- Nick Berg
żył 26 lat
Pierwszy cudzoziemiec ścięty w Iraku. Egzekucji dokonał Abu Musab al-Zarkawi, najgroźniejszy iracki terrorysta. Berg był amerykańskim cywilem, który chciał pomóc w odbudowie Iraku.
- Książę Bernard
żył 93 lata
Bohater narodowy Holandii, ojciec królowej Beatrix. Stworzył wizerunek dobrotliwego dżentelmena; do legendy przeszły jego okulary i goździk w butonierce.
- Elmer Bernstein
żył 82 lata
Hollywoodzki kompozytor muzyki filmowej, zdobywca Oscara w 1967 roku. Jego najbardziej znane kompozycje to ścieżki dźwiękowe do "Siedmiu wspaniałych" i "Blues Brothers".
- Marlon Brando
żył 80 lat
Najwybitniejszy aktor filmowy w historii. Zdobywca dwóch Oscarów: za rolę portowego łamistrajka w "Na nabrzeżach" i szefa mafii z "Ojca chrzestnego". Drugiej statuetki nie przyjął - na oscarowej gali, zamiast niego, pojawiła się Sacheen Małe Piórko
z plemienia Apaczów, tłumacząc, że Brando protestuje w ten sposób przeciw dyskryminacji Indian.
- Philippe de Broca
żył 71 lat
Francuski reżyser, twórca znanych filmów kostiumowych, przygodowych i komedii. Debiutował
w 1959 r. filmem "Oczami miłości". Jest autorem tak znanych dzieł, jak "Cartouche zbójca", "Człowiek z Rio" czy "Cyganka".
- Ray Charles
żył 73 lata
Amerykański muzyk i kompozytor - legenda rhythm and bluesa, zdobywca 12 nagród Grammy. W zrobieniu wielkiej kariery nie przeszkodziło mu to, że był ociemniały od szóstego roku życia. Uwielbiał nowe wyzwania: chętnie zgodził się na występ w reklamówce samochodu, w której kierował autem po bezdrożach słynnej Doliny Śmierci.
- Gordon Cooper
żył 77 lat
Amerykański astronauta, jeden z pionierów programu Mercury. Był pierwszym człowiekiem, który dwukrotnie znalazł się na orbicie okołoziemskiej.
- Francis Crick
żył 88 lat
Wraz z Jamesem Watsonem w 1953 r. udało mu się rozszyfrować strukturę DNA, co doprowadziło do rewolucji w biologii i medycynie. Obaj naukowcy zostali uhonorowani w 1962 r. Nagrodą Nobla.
- Jacques Derrida
żył 74 lata
Francuski filozof i jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu, krytyk tradycyjnej filozofii. Twórca popularnego w latach 70. i 80. dekonstrukcjonizmu. Za życia został uznany za najbardziej wpływowego filozofa naszych czasów. W swojej pracy łączył zainteresowania filozofią z literaturą, antropologią, lingwistyką i psychoanalizą.
- Arthur Hailey
żył 84 lata
Pisarz brytyjski. Sprzedano 170 mln jego książek. Kiedyś w samolocie zaczął się zastanawiać, co by się stało, gdyby cała załoga uległa zatruciu. Tak powstało opowiadanie "Lot ku zagrożeniu".
- Selim Chan Jandarbijew
żył 52 lata
Były prezydent Czeczenii, jeden z twórców i przywódców czeczeńskiego ruchu niepodległościowego. Zginął w zamachu zorganizowanym w Katarze przez rosyjskich agentów.
- Ahmed Jassin
żył 67 lat
Duchowy przywódca Hamasu. Prawie niewidomy, poruszający się na wózku inwalidzkim, do końca współkierował działaniami Hamasu w Strefie Gazy. Nie przyznawał Żydom prawa nawet do "najmniejszego skrawka ziemi między Morzem Śródziemnym
a Jordanem".
- Ahmed Kadyrow
żył 53 lata
Duchowy przywódca czeczeńskich muzułmanów. Na początku lat 90. nawoływał do wojny z Rosją, a pod koniec dekady stanął na czele prorosyjskiego rządu. Zginął w zamachu w Groznym.
- Kardynał Franz Koenig
żył 98 lat
Austriacki duchowny, jeden z autorów wschodniej polityki Watykanu wobec państw bloku komunistycznego. Był współtwórcą Soboru Watykańskiego II.
- Thomas Klestil
żył 72 lata
Siódmy prezydent
II Republiki Austriackiej. Odbudował autorytet urzędu prezydenta zszargany przez Kurta Waldheima, który w czasie II wojny światowej służył w jednostce uwikłanej w zbrodnię wojenną. Orędownik wstąpienia neutralnej Austrii do NATO.
- William Manchester
żył 82 lata
Amerykański historyk, autor biografii brytyjskiego premiera Winstona Churchilla i amerykańskiego generała Douglasa MacArthura.
- Marco Pantani
żył 34 lata
Włoski kolarz. Wygrał dwa wielkie wyścigi Giro d`Italia i Tour de France. Oskarżony o doping popadł w depresję. Zmarł z przedawkowania kokainy. Na pogrzebie w jego rodzinnej miejscowości zjawiło się 40 tys. osób.
- Maria de Lourdes Pintasilgo
żyła 74 lata
Jedyna w historii Portugalii kobieta na stanowisku premiera, wcześniej długoletnia działaczka ruchu kobiecego i związkowego, ambasador Portugalii w UNESCO, autorka wielu książek o roli kobiet w polityce
i społeczeństwie.
- Johnny Ramone
żył 55 lat
Gitarzysta, współzałożyciel legendarnej grupy The Ramones, która obok The Clash i Sex Pistols stała się zaczynem rewolucji punkowej w latach 70.
- Ronald Reagan
żył 93 lata
Czterdziesty prezydent USA (1980-1988) i jeden z najwybitniejszych przywódców Ameryki XX stulecia, przychylny Polsce. Jego polityka doprowadziła do boomu gospodarczego w USA i przyspieszyła upadek ZSRR. Nim został politykiem, zagrał w 53 filmach. Poczucia humoru nie tracił nawet w najtrudniejszych chwilach: kiedyś podczas próby mikrofonu zdelegalizował ZSRR.
- Christopher Reeve
żył 52 lata
Amerykański aktor - słynny filmowy "Superman". Sparaliżowany po upadku z konia, został rzecznikiem ludzi niepełnosprawnych; z jego inicjatywy w Kongresie zgłoszono projekt ustawy dotyczącej osób sparaliżowanych.
- Francoise Sagan
żyła 69 lat
Francuska pisarka. Autorka książki "Witaj, smutku" o bezpruderyjnej 17-letniej Cecylii. Uznana za kobiecą ikonę egzystencjalizmu.
- Pierre Salinger
żył 79 lat
Wieloletni rzecznik Białego Domu, sekretarz prasowy prezydentów USA Johna F. Kennedy`ego i Lyndona B. Johnsona. Główny komentator spraw zagranicznych w telewizji ABC News i laureat wielu prestiżowych nagród dziennikarskich.
- Charles Sweeney
żył 84 lata
Pilot i dowódca załogi bombowca, który 9 sierpnia 1945 r. zrzucił bombę atomową na Nagasaki.
- Peter Ustinov
żył 82 lata
Angielski aktor, ambasador UNICEF. Był m.in. odtwórcą roli Nerona w "Quo vadis" i detektywa Herkulesa Poirot.
- Szejk Zajed ibn Sultan an-Nahajan
żył 86 lat
Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pod jego władzą kraj stał się centrum finansowo-bankowym w regionie. Po 11 września 2001 r. ZEA podejrzewano o finansowanie terrorystów.
- Ota Szik
żył 84 lata
Od 1965 r. pracował nad projektem, który łączyłby komunistyczną gospodarkę planową z wolnym rynkiem. Gdy doszło do interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Pradze w 1968 r., przebywał w Jugosławii. Do kraju wrócił dopiero w latach 90. Był doradcą ekonomicznym prezydenta Vaclava Havla.
Więcej możesz przeczytać w 52/2004 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.