Kora leczy stawy, Bliźniaczki będą chodzić
- Kora leczy stawy
Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) ma właściwości lecznicze. Wyciąg z jej kory (pycnogenol) jest sprzedawany w krajach Europy Zachodniej jako środek zapobiegający miażdżycy i zakrzepom. Najnowsze badania przeprowadzone na myszach wykazały, że ta substancja pomaga również osobom cierpiącym na astmę, chorobę wieńcową i raka skóry. Prof. Kalevi Pihlaja z fińskiego uniwersytetu w Turku odkrył, że sosnowa kora aż o 63 proc. zmniejsza produkcję tlenku azotu i prostaglandyn wytwarzanych w nadmiarze przy zapaleniu stawów i schorzeniach układu krążenia. (MF) - Bliźniaczki będą chodzić
Daria i Olga Kołaczówny pomyślnie przeszły zabieg rozdzielenia, a ich nogi będą niemal zupełnie sprawne - twierdzą lekarze ze Szpitala Gwardii Narodowej w Rijadzie. Polskie bliźniaczki syjamskie, które były połączone plecami i pośladkami na odcinku długości 15 cm, zostały zoperowane przed tygodniem w stolicy Arabii Saudyjskiej dzięki pomocy następcy tronu, księcia Abdullaha. Zabieg trwał 18 godzin, a zespół chirurgów liczył 27 osób. Dziewczynki wrócą do Polski za kilka miesięcy, po zakończeniu rehabilitacji. (JAS) - Orły "Władcy pierścieni"
Olbrzymie ptaki występujące w powieściach Tolkiena istniały naprawdę. Analizy genetyczne przeprowadzone przez uczonych z Oksfordu i Canterbury wykazały, że jeszcze 700 lat temu w Nowej Zelandii występował orzeł Haasta (Harpagornis moorei), największy ptak drapieżny wszech czasów. Ważył 14 kg - prawie o połowę więcej niż najcięższe żyjące dziś ptaki drapieżne. Rozpiętość skrzydeł orła dochodziła nawet do trzech metrów. Jego łupem padały dwustukilogramowe roślinożerne ptaki moa. (MF) - Nos jak odrzutowiec
Brytyjscy badacze skonstruowali pierwszy komputerowy model przepływu powietrza przez jamę nosową. "Niektórym wydaje się, że zawirowania wokół skrzydeł jumbo jeta są skomplikowane, ale to nic w porównaniu z tym, co dzieje się w nosie" - mówi prof. Bob Schroter. Tak złożone krążenie powietrza jest potrzebne m.in. do jego ogrzania, oczyszczenia i wyczuwania zapachów. Wirtualny nos posłuży do lepszego planowania operacji i znalezienia sposobów na walkę z katarem. (JAS)
Więcej możesz przeczytać w 2/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.