WYDARZENIA
RECENZJE
- KRÓTKO PO WOLSKU
Zapowiedzi wydawnicze
Początek roku obfituje w działalność wydawniczą. Szczególną popularnością cieszą się kalendarze. Idąc tym tropem, komisja śledcza wydała kalendarz swych prac na najbliższe miesiące. Niestety, nie skonsultowano go z głównym świadkiem, który ma inne plany i cała publikacja może się okazać kompletnie nieprzydatna. Głośno jest też o publikacji, która w niedługim czasie ma wstrząsnąć Krakowem. Tytuł roboczy: "Wyciek z teczek". Zawartość ma ponoć zdemolować życiorysy pięćdziesięciu osobistościom z galicyjskiego świecznika. Większego zamieszania pod Wawelem nie było od czasu splantowania murów obronnych. Konkretów chwilowo brak, ale mogę się domyślić ustaleń tej publikacji. Pan Wawelski, kryptonim Smok, okaże się tajnym współpracownikiem WSI, Szewczyk Skuba vel Dratewka - konfidentem SB, Lajkonik - agentem KGB, a Krak, pseudonim Krak, oficerem prowadzącym całą resztę. Przy okazji być może wyjdzie na jaw tajemnica samobójstwa niejakiej Wandy, która rzuciła się do Wisły zaszyta w worek z kradzionym kowadłem, przywiązanym do nóg. Natomiast w sprawie przekrętów dokonanych podczas uczty u Wierzynka, w której jak wiadomo brał udział Pierwszy, Drugi, Trzeci i Ałganow powołana zostanie komisja śledcza. Promocja książki odbędzie się po krakowsku - pochód z udziałem bohaterów, bankiet w Piwnicy pod Baranami, a całość pokaże telewizyjna Dwójka.
Marcin Wolski - WYDARZENIE TYGODNIA
Fala pomocy
Hojność gwiazd nie zna granic. Sandra Bullock, po tym jak ofiarowała milion dolarów na rzecz ofiar zamachów z 11 września, teraz drugie tyle przeznaczyła dla osób poszkodowanych przez tsunami. I choć bohaterka filmu "Ja cię kocham, a ty śpisz" jest jedną z hojniejszych gwiazd Hollywood, wśród znanych artystów nie brakuje tych, którzy spieszą z pomocą. Steven Spielberg ofiarom kataklizmu przekazał już półtora miliona dolarów. Sporą sumę przeznaczył też Leonardo DiCaprio, który w 2000 r. nakręcił "Niebiańską plażę" na jednej ze zrujnowanych obecnie wysp Tajlandii. Fundusze spłyną też z wielu koncertów i imprez artystycznych. Sting, który 10 lutego zagra w Australii, zadeklarował, że odda cały dochód z imprezy. Koncert na rzecz ofiar tsunami w Azji zamierza nadać 15 stycznia amerykańska sieć telewizyjna NBC, a 29 stycznia w Vancouver odbędzie się duża impreza muzyczna z udziałem m.in. Avril Lavigne i Sarah McLachlan. Pomoc zaoferowali również Ozzy Osbourne, Sarah Jessica Parker, Christina Aguilera, Sheryl Crow i muzycy z grupy Linkin Park, którzy powołali fundację Music for Relief. W Polsce dla ofiar wielkiej fali zagra m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. (MS) - KRAJ
Radiostacja do muzeum
Radiostacja Gliwicka przestaje być jedynie hasłem w podręcznikach historii. Od nowego roku obiekt jest oddziałem Muzeum w Gliwicach, poświęconym historii radia i sztuki mediów. Słynna radiostacja mimo sędziwego wieku zachowała się w doskonałym stanie. Obiekt ma pełnić trzy funkcje: ilustrować fakty związane z wybuchem II wojny światowej, przypominać historię radia oraz odgrywać rolę offowej galerii, w której prezentowane będą prace twórców sztuki multimedialnej. (KK) - WYSTAWA
Bidet z orzecha
Rozwój cywilizacji to nie tylko wielkie wydarzenia w nauce, technice czy kulturze, lecz także tak małe, choć istotne, jak wyposażenie łazienek. Dobrze to widać na przykładzie XVIII-wiecznych mebli pokazywanych na wystawie "Dom Śląski - Dom Europejski" (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), która potrwa do końca lutego. Wśród arcydzieł meblarskiego rzemiosła jest bidet
z drewna orzechowego z miedzianą misą, wykonany na początku XVIII wieku. Na uwagę zasługuje również katalog autorstwa Małgorzaty Korżel-Kraśnej.
To pierwsze tego typu opracowanie (ze świetnymi zdjęciami) w dziejach polskiego muzealnictwa. (ŁR) - WPROST POLECA
Biografie
Brenda Maddox
NORA JOYCE. ŻYWOT PRAWDZIWEJ MOLLY BLOOM TWÓJ STYL
Bohaterka, wychowana w klasztornej szkole, wyruszyła w nieznane za mężczyzną, który nie chciał jej poślubić. Barwna biografia kobiety, która była muzą Jamesa Joyce`a.
Jacques Attali
PASCAL PAŃSTWOWY INSTYTUT WYDAWNICZY
Wybitny fizyk i matematyk, na którego cześć nazwano jednostkę ciśnienia. Ale także obsesyjnie zakochany we własnej siostrze filozof. Książka odsłania nieznane zakamarki życia wybitnego Francuza.
Jean-Noel Liaut
KAREN BLIXEN. AFRYKAŃSKA ODYSEJA MAGNUM
Afrykański epizod życia słynnej duńskiej pisarki, kiedy to z poślubionym kuzynem wyjechała do Kenii na plantację kawy. Świetne uzupełnienie "Pożegnania z Afryką".
Donald Parter
DŹWIĘCZĄCE SZKŁO. RAINER MARIA RILKE. PRÓSZYŃSKI I S-KA
Jako dziesięciolatek Rilke został wysłany do szkoły wojskowej. Podróżował po Rosji, gdzie poznał Tołstoja. Biografia Rilkego to portret człowieka bez reszty oddanego pracy nad słowem.
Literatura dla dzieci
BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE
NASZA KSIĘGARNIA
Prawie trzysta stron słynnych opowieści z różnych zakątków Polski. Wśród bohaterów Popiel, Bazyliszek, Złota Kaczka, Waligóra i Wyrwidąb. Przekonujący dowód, że Polacy nie gęsi i swe baśnie mają.
Christopher Paolini
ERAGON MAG
Czyżby wreszcie wyrósł konkurent Harry`ego Pottera? Eragon to nastolatek, który pewnego dnia znajduje smocze jajo. Fascynujące w tym amerykańskim bestsellerze jest to, że wyszedł spod ręki piętnastolatka samouka.
Rafał Kosik
FELIX, NET I NIKA POWERGRAPH
Współczesna polska powieść dla nastolatków. Kosik nawiązał do najlepszych tradycji Niziurskiego i Bahdaja. Chłopcy, którzy podczytywali dotąd Musierowicz, dostali wreszcie coś dla siebie.
Annie M.G. Schmidt
JULEK I JULKA 2 HOKUS-POKUS
Drugi tom klasycznych holenderskich opowiastek o parze rezolutnych maluchów. Jak każda dobra literatura dziecięca bawi zarówno pociechy, jak i rodziców.
RECENZJE
- KSIĄŻKA
Więcej światła
Nie tylko ze wspaniałej katedry i wynalezienia wody kolońskiej słynie Kolonia. Posiada też jedną z najbogatszych na świecie kolekcji fotograficznych. Twórcy albumu "Fotografia XX wieku" korzystali właśnie ze zbioru Museum Ludwig To w nim jest dziś słynna kolekcja L. Fritza Grubera, z której pochodzi większość prezentowanych w albumie zdjęć. Ten zbiór jest właściwie historią XX-wiecznej fotografii - od piktorializmu po amerykański i europejski modernizm. W albumie znalazły się dzieła najwybitniejszych fotografów: od Anselma Adamsa, Walkera Evansa i Man Raya, po Richarda Avedona czy Aleksandra Rodczenkę. 860 zdjęć
i pełne ciekawostek opisy twórczości 278 fotografów sprawiają, że z szacunkiem zaczynamy patrzeć na najbardziej nawet niepozorny aparat fotograficzny.
Łukasz Radwan
"Fotografia XX wieku", Taschen, 2004
Szewcy i spółka
Niemal dekadę czekali na tę pozycję fani "wariata z Krupówek". Po latach zapowiedzi trzeci tom "Dramatów" Witkacego (w serii "Dzieła zebrane") trafił wreszcie do księgarń. W świeżo wydanym tomie
- obok powszechnie znanych "Szewców", niepokojącej i pełnej absurdu "Matki" czy jednej z najczęściej granych przed wojną sztuk Witkacego "Jan Maciej Karol Wścieklica" - znalazły się krótkie, acz genialne "Autoparodie" (takie jak "Romans schizofrenika"), które przypominają o komicznym talencie pisarza. Janusz Degler, przygotowując tom, sięgał do rękopisów
i pierwodruków, poprawiając tym samym wszystkie wcześniejsze wydania. Sztuki dodatkowo uzupełnił informacjami o polskich wydaniach, przekładach i inscenizacjach, a wszystkie opatrzył interesującą i pełną ciekawostek historią ich powstawania. "Dramaty III" to perła całej edycji "Dzieł zebranych", którą jednak mogą przebić zapowiadane "Listy" - a ma to być kilka tomów, w tym 1258 listów do żony!
Marek Kochanowski
Stanisław Ignacy Witkiewicz,
"Dramaty III", PIW, 2004
Baczyński w Warszawie
Warszawa jako przepiękna, zabytkowa metropolia? Tak, ale przed wojną. I taką właśnie stolicę można zobaczyć w bogato ilustrowanej książce Wiesława Budzyńskiego. Wraz z autorem przenosimy się do czasów dzieciństwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, do miejsc, gdzie dojrzewała jego poetycka wyobraźnia. Opowieści o poecie i o Warszawie toczą się równolegle. Jednych zainteresuje zdjęcie nowoczesnej - nawet jak na dzisiejsze czasy - stacji Polskiego Fiata, innych - przejmujące rysunki małego Krzysia, rękopisy jego utworów czy tajemnice rodu Baczyńskich. Książka Budzyńskiego stanowi również ciekawą dokumentację czasów wojny i okupacji. Wtedy właśnie Baczyński wchodził w dorosłe życie, poznał swoją przyszłą żonę Barbarę, został żołnierzem batalionu "Zośka".
Marta Sawicka
Wiesław Budzyński, "Warszawa
Baczyńskiego", Noir sur Blanc, 2004 - MUZYKA
Nieśmiertelne VooVoo
Człowiek instytucja polskiego rocka - mówi się o Wojciechu Waglewskim. Jego zespół VooVoo w tym roku będzie obchodzić dwudziestolecie istnienia. Dwupłytowym album "Trójdźwięki" to zapis dwóch koncertów w Trójce. Na pierwszym VooVoo towarzyszy Buriatom w ich oryginalnych ludowych piosenkach, na drugim (zarejestrowanym wiosną zeszłego roku) grupa robi to, co potrafi najlepiej - kołysze publiczność nowymi piosenkami i ciekawymi interpretacjami swoich starych przebojów.
Kamil Śmiałkowski
VooVoo, "Trójdźwięki", Sony, 2004 - FILM
Bileciki do kontroli
W Europie Środkowej mogą powstać filmowe produkcje interesujące masową publiczność. Dowodzi tego wchodzący na polskie ekrany film "Kontrolerzy". To zwycięzca ostatniego Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego i węgierski kandydat do Oscara. Co znamienne, reżyser węgierskiego przeboju, 31-letni Nimród Antal, urodził się i wychował w Los Angeles. Na Węgry przyjechał na początku lat 90. - na studia w budapeszteńskiej filmówce. Zaczął od kręcenia reklamówek i tele-dysków, a "Kontrolerzy" to jego kinowy debiut. Ten film jest jednocześnie lokalny i uniwersalny, staroświecki, by nie rzec "oldskulowy" (utrzymany w bardzo dziś modnych klimatach lat 80.) i współczesny (z reklamami, muzyką elektroniczną). Opowiada historię kierowanej przez niejakiego Bulscu grupy kontrolerów metra, którzy przemierzają stacje i tunele budapeszteńskiej kolejki podziemnej. Siła tego filmu tkwi zarówno w fabule pełnej brawurowej akcji, jak i w zderzeniu oryginalnych indywidualności.
Największą zaletą filmu Antala jest uniwersalność przekazu, która sprawia, że "Kontrolerzy" są zrozumiali dla widzów na całym świecie. Co ważne, reżyser osiągnął ten efekt, nie próbując zamienić Budapesztu w Los Angeles czy Paryż. Wbrew pozorom i tu bardzo wiarygodnie wyglądają pościgi między stacjami metra, w których dobiegnięcie po torach do peronu, zanim przyjedzie pociąg, jest kwestią życia i śmierci. Lokalność oraz amerykańskie rzemiosło sprawiły, że film ten stał się sukcesem kasowym w naszej części Europy.
Agaton Koziński
"Kontrolerzy", reż. Nimród Antal, Węgry, 2004
Więcej możesz przeczytać w 2/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.