Świat Budżet koło fortuny Radni niemieckiego Blumbergu dwa razy w tygodniu grają za własne pieniądze na loterii, licząc na to, że ewentualna wygrana pomoże uchronić miasto przed bankructwem. Urzędnicy podpisali oświadczenia, że wszystkie wygrane na loterii pieniądze przekażą do miejskiej kasy. Dług liczącego 10 600 mieszkańców Blumbergu należy do największych w Niemczech i wynosi 2500 euro na osobę. Radna Birgit Friederich zastrzega, że wygrana na loterii nie będzie normalnym źródłem finansowania miasta, choć liczy na to, że ewentualna kilkumilionowa wygrana przyniesie ulgę kasie miasta. Wyleczą rynek? Szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis kupił za 7,4 mld USD niemiecką firmę Hexal oraz dwie trzecie udziałów w amerykańskim Eon Laboratories. Po połączeniu firm powstanie największy na świecie producent leków generycznych. Generyki mają ten sam skład chemiczny co oryginalne leki, ale są tańsze, ponieważ producent nie ponosi kosztów prac nad nimi. Leki odtwórcze trafiają do produkcji po wygaśnięciu patentów na leki oryginalne. Rośnie jak na ropie Amerykański koncern naftowy ExxonMobil stał się największą na świecie firmą pod względem kapitalizacji rynkowej. Po niedawnym dwuprocentowym wzroście kursu jego akcji na nowojorskiej giełdzie wycena spółki zwiększyła się do 383 mld USD. General Electric, dotychczasowy największy koncern świata, wart jest o 4 mld USD mniej. Wartość akcji ExxonMobil wzrosła w ostatnim roku o 43 proc. - to mniej więcej tyle, o ile wzrosły ceny ropy na światowych rynkach. Koncern jest właścicielem złóż, o których wiadomo, że zawierają co najmniej 22,2 mld baryłek ropy, co pozwoli mu utrzymać obecną produkcję surowca przez 14 lat bez pozyskiwania nowych złóż.
| Polska Podział komórek Do 9 maja dowiemy się, czy na polskim rynku pojawi się czwarty, a może nawet i piąty operator komórkowy. Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty rozpisał przetarg na nowe częstotliwości GSM oraz UMTS. Nowi operatorzy biorący udział w przetargu mogą wiele zyskać dzięki tzw. kryterium konkurencyjności (otrzymają dodatkowe punkty za potencjalny pozytywny wpływ na rozwój rynku, starzy operatorzy punktów nie dostaną). Polkomtel, PTC i Centertel, aby zniwelować stratę w tej kategorii, musiałyby zaoferować dużo wyższą cenę za korzystanie z częstotliwości GSM niż konkurenci. Czajka poleciał Dariusz Czajka, stołeczny sędzia sądu gospodarczego obwiniony o przewinienia dyscyplinarne, zrezygnował z urzędu. Czajka, nazywany w środowisku warszawskich przedsiębiorców grabarzem biznesu, ogłosił bez formalnych podstaw upadłość spółki CLiF, jednej z największych firm leasingowych w Polsce. Rzecznik dyscyplinarny udowodnił mu cztery służbowe przewinienia, które sąd uznał za przejaw kumoterstwa. Rzecznik dyscyplinarny żądał za to wydalenia Czajki z zawodu, ale sąd jedynie przeniósł go na inne stanowisko. Przed rozprawą odwoławczą przed Sądem Najwyższym Czajka sam zrezygnował z wykonywania zawodu sędziego. Wolnoć, Tomku, w swoim domku Polska, stosując ograniczenia w podwyższaniu czynszów, narusza przepis Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności mówiący o prawie każdego do poszanowania jego własności - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Skargę przeciw Polsce wniosła Maria Hutten-Czapska, właścicielka kamienicy w Gdańsku. Według niej, nie ma ona możliwości odzyskania własności ani nie może osiągać dochodu z nieruchomości. Decyzja trybunału pozwoli dochodzić właścicielom nieruchomości odszkodowań od skarbu państwa oraz doprowadzi do uwolnienia czynszów.
|
Świat Skrzydła opadają Plan opodatkowania paliwa lotniczego, by uzyskany w ten sposób przychód przeznaczyć na pomoc dla krajów rozwijających się, ma coraz większe poparcie wśród polityków UE - chwali się jego pomysłodawca, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker. Komisja Europejska chce, by podatek był pobierany nie tylko w krajach UE, ale i na całym świecie! Planom sprzeciwiają się Stany Zjednoczone oraz przewoźnicy. Obawiają się, że w razie wprowadzenia nowego podatku i tak już zła kondycja finansowa linii lotniczych jeszcze się pogorszy. Wysoka cena paliwa lotniczego jest już teraz - obok ostrej konkurencji - głównym powodem spadku rentowności linii lotniczych. Budżet na kacu Nie opodatkowany alkohol pędzony w nielegalnych bimbrowniach zaspokaja potrzeby rosyjskiego rynku nawet w 50 proc. - twierdzi minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew. Budżet Rosji traci z tego powodu ponad 2 mld USD rocznie. To dwa razy więcej, niż Rosja wydaje na rozwój rolnictwa. Pomysłem Gordiejewa na ukrócenie bimbrownictwa jest przywrócenie państwowego monopolu na produkcję i sprzedaż alkoholu. - Podczas gdy w Związku Radzieckim podatki od sprzedaży alkoholu stanowiły 25 proc. przychodów budżetowych państwa, obecnie wynoszą one zaledwie 3 proc.- ubolewa Gordiejew.
| Polska Wykoleić konkurencję Coraz głośniej protestują kolejarze z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Domagają się m.in. podjęcia działań, które "doprowadzą do zaprzestania intensywnej ekspansji spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście". Skarżą się, że PKP SKM poza transportem pasażerów na obszarze aglomeracji rozwija także przewozy o charakterze regionalnym, przez co stopniowo przejmuje najlepsze segmenty tego rynku od PKP Przewozy Regionalne. A pracownicy tej ostatniej wciąż są przekonani, że najlepszą metodą walki z konkurencją nie jest podnoszenie poziomu usług, lecz strajk. Leszek Narodowy Niewielkie są szanse na to, by Leszek Balcerowicz został szefem Banku Światowego. Kandydatura obecnego prezesa Narodowego Banku Państwowego pojawiła się w dzienniku "Financial Times" obok pięciu innych nazwisk. - To teoretyczna lista, niewiele mająca wspólnego z rzeczywistością - ocenił ją anonimowy dyplomata. Szefem Banku Światowego zostaje tradycyjnie Amerykanin. Obecny prezes James Wolfensohn, choć jest z pochodzenia Australijczykiem, od lat mieszka w USA i przyjął obywatelstwo tego kraju. Promocją Balcerowicza zupełnie nie jest zainteresowana strona polska. Sam prezes NBP zasugerował, że nie będzie się ubiegał o stanowisko szefa Banku Światowego.
|
Szefowie w spódnicach Co trzecia osoba w zarządach polskich firm to kobieta. Biorąc pod uwagę odsetek kobiet wśród kadry kierowniczej, Polska znajduje się w czołówce Unii Europejskiej (jedynie w zarządach greckich firm kobiety stanowią ponad 20 proc. członków). Polki zasiadają w zarządach 72 proc. przedsiębiorstw. Pod tym względem wyprzedza nas wśród krajów UE tylko Grecja.
|
Wolność, własność i bogactwo Podatki to nowoczesna forma niewolnictwa: przez sześć miesięcy każdego roku pracujemy w pocie czoła na pieniądze, które rząd zabierze nam pod przymusem na swoje potrzeby" - pisze prof. Murray Newton Rothbard, jeden z głównych przedstawicieli tzw. szkoły austriackiej w ekonomii, były uczeń i współpracownik Ludwiga von Misesa w książce "O nową wolność: manifest libertariański". Rothbard prezentuje poglądy polityczne libertarian, trzeciej siły politycznej w USA. Uważają oni, że każda funkcja państwa (w tym także policyjna, sądownicza, militarna i edukacyjna) może być taniej i lepiej wykonywana przez sektor prywatny. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto twierdzi, że nie ma alternatywy wobec europejskiego socjalizmu. (AP)
|
Więcej możesz przeczytać w 9/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.