Muzeum Powstania Warszawskiego
1 prawdziwy mundur dowódcy powstania, gen. Chruściela - "Montera", znajduje się wśród eksponatów muzeum
25 metrów długości ma replika kanału, którym poruszali się powstańcy w sierpniu 1944 r.
28 minut trwa skomponowana dla muzeum suita Tomasza Stańki "Wolność w sierpniu"
156 metrów ma okalający muzeum Mur Pamięci
230 kg waży dzwon Monter, który obwieścił otwarcie muzeum
600 eksponatów prezentowanych jest w muzeum
6000 nazwisk poległych powstańców wypisano na płytach Muru Pamięci
12 tys. pamiątek powstańczych zebrało do tej pory muzeum
150 tys. osób obejrzało w Nowym Jorku wystawę zorganizowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego
400 tys. osób odwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego od jego otwarcia
50 mln złotych będzie w sumie kosztowała budowa muzeum
Oni stworzyli muzeum
Prezydent stolicy Lech Kaczyński znalazł troje młodych ludzi, dał im pieniądze i rok na zbudowanie muzeum, którego inni nie potrafili stworzyć przez 15 lat. I powstało najlepsze w Polsce i jedno z lepszych w Europie miejsc, gdzie nie ma pustych, martwych sal ani obowiązkowych kapci. Zamiast tego zwiedzających zabiera się w fascynującą podróż kanałami, pod ostrzałem karabinów i przy wybuchach granatów. Można samemu wydrukować powstańcze ulotki, strzelić z karabinu i "porozmawiać" przez telefon z powstańcami.
Paweł Kowal
Jako jedyny z twórców Muzeum Powstania Warszawskiego nie pracuje obecnie w tej placówce. Jest za to jednym z najbliższych współpracowników Lecha Kaczyńskiego w warszawskim ratuszu. Historyk z wykształcenia, pisze pracę doktorską w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Swego czasu zajmował się polską polityką wschodnią - był urzędnikiem kancelarii premiera Jerzego Buzka, pracował w Ministerstwie Kultury, szefował Mazowieckiemu Centrum Kultury i Sztuki. Obecnie przygotowuje projekt Ośrodka Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Ma 30 lat, żonę i dwie córki.
Lena Dąbkowska-Cichocka
Z wykształcenia teatrolog, ale przez połowę swego życia zawodowego zajmuje się promocją. Zaczynała w Fundacji im. Roberta Schumana, potem w Instytucie Adama Mickiewicza rozpowszechniała polską kulturę za granicą, a obecnie promuje Muzeum Powstania Warszawskiego, którego jest współtwórczynią. Po krótkim epizodzie w biznesie pracowała też w kancelarii premiera Jerzego Buzka. Jako radna (z PiS) warszawskiego Mokotowa walczy o place zabaw dla dzieci. Ma 32 lata, jest mężatką i mamą czteroletniego Mikołaja.
Jan Ołdakowski
To jemu prezydent stolicy Lech Kaczyński złożył propozycję zbudowania w ciągu roku Muzeum Powstania Warszawskiego. Ołdakowski, wcześniej dyrektor departamentu w Ministerstwie Kultury, pracownik PWN i tygodnika "Nowe Państwo", propozycję przyjął i muzeum, któremu teraz szefuje, stworzył. Cztery lata temu zwycięski SLD wyrzucił go z pracy w ministerstwie. Przez kilka miesięcy był bezrobotny, aż wreszcie razem z Pawłem Kowalem założył jedną z najmodniejszych knajp kulturalnych w Warszawie - Galerię Off. Ma 33 lata, żonę i troje dzieci.
Więcej możesz przeczytać w 31/2005 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.