Laserowa korekcja wzroku to coraz popularniejszy zabieg. Dla kogo jest przeznaczony?
Zabiegi chirurgii refrakcyjnej przeznaczone są dla osób, którym wada wzroku zaczęła ciążyć i które chcą odzyskać swobodę podczas codziennej aktywności, raz na zawsze pozbywając się okularów bądź soczewek kontaktowych.
Zabiegi wykonuje się u osób pełnoletnich ze stabilną wadą wzroku. Górna granica wieku nie jest oznaczona, jednak zwykle nie kwalifikujemy osób po 55. roku życia. Ograniczeniem bywa jedynie wielkość wady. Możemy usuwać krótkowzroczność do -10D, nadwzroczność do +6D, astygmatyzm do 5D, a także kombinacje tych wad.
Czy poza wiekiem i wielkością wady istnieją jakieś przeciwwskazania?
Kluczowe znaczenie ma oczywiście wizyta kwalifikacyjna. To podczas niej wyjaśniane są wszelkie wątpliwości dotyczące możliwości wykonania zabiegu u pacjenta. Szczegółowy wywiad i badanie umożliwiają nie tylko ustalenie wielkości wady, lecz także – co najważniejsze – poznanie oczekiwań pacjenta. To jednak dopiero początek tej drogi. Wiele badań diagnostycznych dopełnia proces kwalifikacji. Przeciwwskazaniem czasowym do wykonania zabiegu są ciąża i karmienie piersią, natomiast bezwzględnym m.in.: padaczka, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, zaćma, wirusowe zapalenie rogówki i wiele innych.
Jak długo trwa zabieg i – pewnie to częste pytanie – czy jest bolesny?
Zabiegi wykonujemy w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjent opuszcza klinikę już bez okularów po dwóch, trzech godzinach. Sam zabieg zajmuje kilka minut. Procedura jest całkiem bezbolesna. Podane na początku krople znieczulające działają od razu po aplikacji przez cały zabieg.
Nasz laser Amaris 750 firmy Schwind jest jednym z najszybszych laserów excimerowych na świecie, usuwa 1D wady wzroku w ok. 2 sekundy. Nie zapominajmy jednak, że po operacji potrzebny jest odpowiedni czas na rekonwalescencję.
No właśnie, czy po zabiegu obowiązują jakieś ograniczenia?
Pełną ostrość widzenia – w zależności od zastosowanej metody – pacjent odzyskuje w czasie od jednego do kilku tygodni. W tym okresie stosuje zalecone krople ze sterydem i antybiotykiem oraz krople nawilżające, zgłasza się też regularnie na wizyty kontrolne. Kilka dni po zabiegu właściwie wraca do normalnego funkcjonowania z niewielkimi ograniczeniami. Dotyczą one aktywności fizycznej, głównie siłowni, pływania w basenie, morzu oraz korzystania z sauny. Z oczywistych powodów należy unikać prac i pomieszczeń narażających na wysokie zapylenie.
Warto się poddać takiemu zabiegowi?
Zabiegi chirurgii refrakcyjnej należą do najbezpieczniejszych metod usuwania wad wzroku. Dają trwałe efekty i pełną swobodę. A okulary? Owszem, tak – ale przeciwsłoneczne!
Iwona Szendzielorz – lekarz specjalista okulistyki, doświadczony chirurg, założycielka krakowskiej kliniki okulistycznej Centre de la VisionRozmawiała Zofia Szkarłat
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.