Najseksowniejsi w telewizji Lady Dianę Rigg pamiętają zapewne fani serialu "Rewolwer i melonik" oraz miłośnicy Jamesa Bonda - była w końcu żoną superszpiega. Obecnie, jako starsza pani, grywa głównie w teatrze, ale telewidzowie o niej nie zapominają. Diana Rigg z George'em Clooneyem wygrali plebiscyt na najseksowniejszą telewizyjną gwiazdę wszech czasów. Na liście pojawili się także blondwłosa Angie Dickinson ("Sierżant Anderson"), Denzel Washington i nieśmiertelny Richard Chamberlain ("Doktor Kildare"). Ranking ogłosiło amerykańskie pismo "TV Guide".
Pogłębiony Harry Potter
Więcej akcji, humoru i efektów specjalnych oraz Kenneth Brannagh w roli narcystycznego profesora Lockharta - to główne atrakcje kolejnego filmu o przygodach Harry'ego Pottera. Twórcy zapewniają, że pogłębili postacie pod względem psychologicznym. - To była nerwowa praca, bo oczekiwania są równie wielkie albo nawet większe niż za pierwszym razem - zwierzył się Kenneth Brannagh. Amerykańska premiera filmu "Harry Potter i komnata tajemnic" już 15 listopada. My poczekamy do stycznia.
Misja Lary Croft
Być może Angelina Jolie już nigdy nie zagra w filmie! 27-letnia laureatka Oscara ("Przerwana lekcja muzyki', "Tomb Raider") woli się angażować w kampanię przeciwko używaniu min przeciwpiechotnych, niż wdzięczyć przed kamerą. W ten sposób idzie w ślady księżnej Diany i żony Paula McCartneya, modelki Heather Mills. Nie będzie to pierwsza społeczna funkcja gwiazdy, która działa też jako ambasador wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców.
Książka
Opus magnum Kundery
Milan Kundera już od wielu lat jest kandydatem do literackiego Nobla. I choć znów musi poczekać co najmniej rok, miłośników jego twórczości wciąż przybywa. Po sławnej "Nieznośnej lekkości bytu" mieszkający we Francji pisarz wydał m.in. świetne dwie książki: "Tożsamość" oraz "Powolność". Nic też nie tracą ze swej mądrości i humoru powieści napisane przez Kunderę jeszcze w Czechosłowacji. Literacką klasą autor "Żartu" bije na głowę Paolo Coelho czy Jonathana Carolla. Wszystkie jego dzieła można kupić w serii wydawanej przez PIW.
Polska
Muza w 15 milionach egzemplarzy
Egzemplarz "Fridy" Barbary Mujicy jest już piętnastomilionowym egzemplarzem wśród książek wydanych przez wydawnictwo Muza. Firma, kierowana przez Marcina Garlińskiego, w ciągu jedenastu lat istnienia wypuściła na rynek 2153 tytuły. I to nie byle jakie! Ernest Hemingway, Gabriel Garcia Marquez, Isaak Bashevis Singer, Wiesław Myśliwski i Władysław Kopaliński - to tylko niektóre nazwiska z długiej listy autorów lansowanych przez Muzę. Młodsi czytelnicy bardziej cenią wznowienie przygód Tomka pióra Alfreda Szklarskiego. Akcje Muzy można kupić (i sprzedać) na warszawskiej giełdzie.
Disco łemko
Występy zespołów z Polski i Ukrainy, prawosławna msza po łemkowsku, wiejskie jadło, stragany z "mydłem i powidłem" oraz wspólna zabawa - wszystko to zaoferowano uczestnikom Kiermaszu (a raczej kermeszu) Kultury Łemkowskiej, jaki odbył się w stołecznym parku im. Rydza-Śmigłego. Łemków żyje obecnie około 60 tysięcy. Po wojnie wielu z nich zostało wysiedlonych z polskich Karpat na Ukrainę i ziemie odzyskane. Ci, którzy pozostali, szanse na zachowanie tożsamości widzą w religii i tradycji. Można ją poznawać przy kuflu kwasu chlebowego i w rytm disco łemko w wykonaniu kapeli z Krynicy.
Nagroda Mackiewicza
Ewa i Władysław Siemaszkowie zostali pierwszymi laureatami Nagrody Literackiej Józefa Mackiewicza. Ich książka "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945" podejmuje temat przemilczany i niewygodny, bo komplikujący proces pojednania z naszym wschodnim sąsiadem. A przecież, jak głosi motto nagrody, "tylko prawda jest ciekawa". Jury pod przewodnictwem Marka Nowakowskiego przyznało laureatom 7 tys. USD oraz złoty medal z wizerunkiem patrona.
Z Beatlesami do Europy |
---|
Znakomity skrzypek Vadim Brodski nie stroni od lżejszej muzy. Triumfator Konkursu im. Wieniawskiego szczególnie upodobał sobie piosenki Beatlesów, które wirtuozowsko opracował na skrzypce i orkiestrę. I choć artysta nagrał je kiedyś na płytę, prawdziwych skrzydeł tematy Lennona czy McCartneya dostają dopiero podczas wykonania na żywo. Przekonała się o tym publiczność koncertu z cyklu "Z nadzieją i muzyką do zjednoczonej Europy", który odbył się w stołecznym teatrze Roma. Artysta, mieszkający od lat we Włoszech, jeszcze raz udowodnił prawdziwość stwierdzenia, że nie ma muzyki poważnej i rozrywkowej, lecz tylko dobra i zła. Pomogły mu w tym występujące gościnnie Urszula Dudziak i Danuta Błażejczyk. |
Bestsellery Wprost |
---|
Płyty - Jazz "Live In Paris" "Come Away With Me" "Ask A Woman Who Knows" "The Willies" "Verse" Teatr "Monologi waginy" "Bambini di Praga" "Mistrz i Małgorzata" "Martwa królewna" Literatura faktu W ogrodzie pamięci" "Związki i rozwiązki miłosne" "Sprzedane" "Kuchnia Neli" "Scherzo dla Wojciecha Kilara" Wystawy "Bolesław Cybis (1895-1957): malarstwo, rysunek, rzeźba" "Szamanizm. Teatr jednego aktora" "Twórczość Jacka Malczewskiego w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki" |
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.