Obywatelu, nie bądź frajerem i nie płać czynszu! Nawet po eksmisji będziesz miał gdzie mieszkać - taki sygnał otrzymali właśnie wyborcy.
Obywatelu, nie bądź frajerem i nie płać czynszu! Nawet po eksmisji będziesz miał gdzie mieszkać - taki sygnał otrzymali właśnie wyborcy. Tego zresztą oczekiwali, skoro trzy czwarte Polaków uważa, że osoby eksmitowane powinny od właściciela mieszkania lub gminy otrzymać lokale zastępcze. Tyle że gminy nie mają na to pieniędzy. Czy należy więc podwyższyć lokalne podatki, by budować mieszkania dla tych, których wyeksmitowano? Ależ skąd! - odpowiada 49 proc. badanych. Ledwie Trybunał Konstytucyjny uwolnił rynek mieszkaniowy, zezwalając na podwyżki czynszów w prywatnych kamienicach, a już dobry rząd i posłowie proponują ograniczenie rynku przez wprowadzenie zakazu eksmisji na bruk. Ściślej biorąc: pełnego zakazu. Zakaz eksmisji na bruk chorej emerytki z małym dzieckiem można wytłumaczyć względami humanitarnymi. Wprowadzenie pełnego zakazu pozwoli jednak żyć na cudzy koszt również tym, których stać na opłaty, ale nie będą płacić, bo im się to opłaci. Tacy lokatorzy będą czekać - w zajmowanym dotychczas mieszkaniu - na przydzielenie lokalu zastępczego. A gdy wreszcie otrzymają przydział, nie muszą z niego skorzystać, bo na przykład standard tego mieszkania nie będzie im odpowiadał. Potem mogą wynająć kolejne mieszkanie, za które też nie będą płacić. Niech płacą frajerzy!
Więcej możesz przeczytać w 44/2002 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.