Mistrzowie kamery
Barry Levinson, twórca "Rain Mana", przewodniczy jury Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych (30 listopada - 7 grudnia). Już po raz dziesiąty (a po raz czwarty w Łodzi) operatorzy filmowi z całego świata odbiorą Złotą, Srebrną i Brązową Żabę za najlepsze pod względem wizualnym filmy roku. To jedyna tego rodzaju impreza na świecie, a jej status potwierdza obecność największych osobowości branży filmowej. W tym roku najważniejszym gościem imprezy będzie Francis Ford Coppola. Pojawią się też Willem Dafoe, Ken Loach i Irene Jacob. David Lynch, zdeklarowany wielbiciel imprezy, zapowiedział utworzenie studia filmowego David Lynch and Camerimage Gang, którego bazą stałoby się Łódzkie Centrum Filmowe. Czyżby "Dzikość serca 2" miała się rozgrywać na Piotrkowskiej?
Teatr bez barier
W Polsce działa pierwszy na świecie Teatr Niepełnosprawnych, zorganizowany przez Leszka Plocha. W premierowym występie na scenie teatru Ateneum Zespół Pieśni i Tańca Mazowiacy pokazał "Alicję" według Lewisa Carrolla. Teatr będzie działał pod patronatem Jolanty Kwaśniewskiej. Będą w nim występowały zespoły z kraju i z zagranicy. - Teatr poszerza osobowość i wyzwala energię - podkreśla Gustaw Holoubek, dyrektor Ateneum.
Książka
Wysokie loty Llosy
Mario Vargas Llosa dawno już zasłużył na literackiego Nobla i tylko członkom szwedzkiej Akademii znane są powody, dla których go nie dostał. Autor "Rozmowy w Katedrze" w swojej najnowszej książce "Święto kozła" przenosi nas na Dominikanę. Fabuła powieści osnuta jest wokół ostatnich dni życia dominikańskiego dyktatora. I tym razem Llosa wykorzystuje swój niepowtarzalny rytm narracji, o którym krytycy mówią: "inni piszą książki, a on literaturę".
Imago Poloniae
Mapy dawnej Rzeczypospolitej, starodruki, rękopisy, autografy królów, poetów i peerelowskie kartki na mięso - łącznie prawie dwa tysiące poloniców. "Imago Poloniae" to tylko niewielka, lecz najcenniejsza część zbiorów Tomasza Niewodniczańskiego z Bitburga, którą do 29 grudnia można podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie. Być może to już ostatnia okazja, gdyż 69-letni Niewodniczański zapowiedział, że przekaże swoją kolekcję Polsce tylko pod warunkiem zwrotu Niemcom tzw. Berlinki (rękopisów Goethego, Kanta, Beethovena i Mozarta z Biblioteki Pruskiej w Berlinie). A na to się nie zanosi.
Wstrząśnięty, nie zmieszany
Mroźna Islandia, Kuba jak wulkan gorąca i niebezpieczna Korea Północna - oto plenery, w jakie tym razem zabiera nas James Bond. Twórcy filmu "Śmierć nadejdzie jutro" postawili na widowiskowość, efekty specjalne i cytaty z klasycznych Bondów. Najważniejsze, że wbrew twierdzeniom malkontentów Bond nr 20 nadal ma w sobie to coś, dzięki czemu nigdy nie pomylimy agenta 007 z bohaterami kina akcji jednorazowego użytku.
Świat
Kidman robotem
Nicole Kidman wcieli się w rolę graną kiedyś przez Katharine Ross w remake'u filmu "The Stepford Wives". To opowieść o grupie biznesmenów, którzy zmieniają swoje żony w roboty, by spełniały wszystkie ich zachcianki. Reżyserować ma Frank Oz, który zapowiada niezwykłe efekty specjalne w scenach transformacji kobiet w roboty. Już dziś przyjmujemy zakłady, że Nicole, nawet zamieniona w robota, nic nie straci na seksualnej atrakcyjności.
Collins jak Beethoven?
Dramatyczna wiadomość dla wielbicieli talentu Phila Collinsa: były frontman Genesis prawdopodobnie nie wyjedzie już więcej w trasę koncertową. Muzyk od dwóch lat ma kłopoty ze słuchem: nie słyszy na jedno ucho, a w drugim ma szumy. "Mogę śpiewać, mogę komponować, mogę czasem wystąpić na jakimś szczególnym koncercie" - pociesza siebie i nas Phil.
Pożegnanie kowboja
Wielu z nas pamięta go przede wszystkim jako jednego z "Siedmiu wspaniałych", choć on sam najbardziej cenił western "Pat Garrett i Billy Kid" Sama Peckinpaha. O Jamesie Coburnie, o którym reżyserzy mówili, że utożsamia się z granymi przez siebie postaciami w stopniu niespotykanym u innych aktorów. Był wyznawcą metody Stanisławskiego. Obsadzano go zwykle w rolach twardych facetów, będących ponoć zaprzeczeniem jego prywatnego wizerunku. Akademia Amerykańska nagrodziła Coburna Oscarem dopiero u schyłku życia (w 1998 r.), za rolę alkoholika w "Prywatnym piekle" Paula Schradera.
Bestsellery Wprost |
---|
PŁYTY - CD - jazz |
|
Bestsellery Wprost |
---|
KSIĄŻKI - komiks |
|
Bestsellery Wprost |
---|
KSIĄŻKI - literatura faktu |
|
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.