ŚWIAT Prawdziwy milioner 2,6 mln funtów powinien zgromadzić Brytyjczyk, żeby żyć jak prawdziwy milioner, czyli nie pracować i się nie martwić, skąd wziąć pieniądze na utrzymanie - wyliczył bank Coutts. W Londynie, gdzie koszty utrzymania są najwyższe, kwota ta jest odpowiednio większa - wynosi 3,471 mln funtów. Liczbę milionerów ocenia się dziś w Wielkiej Brytanii na 425 tys. osób - o 80 proc. więcej niż jeszcze w roku 2001. To głównie zasługa wzrostu cen nieruchomości. Nowych milionerów wykreowała także loteria, wolne zawody, piłka nożna i oczywiście biznes. Pracująca osoba, która chciałaby żyć na wysokim poziomie, musi mieć majątek w wysokości co najmniej 1,3 mln funtów i zarabiać rocznie 300 tys. funtów. Kup sobie emeryturę Już wkrótce każdy Bułgar będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę. Nie będzie jednak - jak w Polsce - utrzymywany przez osoby pracujące. W Bułgarii przejść na wcześniejszą emeryturę będą mogli ci, którym brakuje maksymalnie pięciu lat stażu pracy do uzyskania zwykłych uprawnień emerytalnych i którzy wysługę tę wykupią. Aby nabyć rok stażu pracy, należy zapłacić roczną sumę składek ubezpieczenia emerytalnego od płacy minimalnej. Obecnie w Bułgarii mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 63 lat, a kobiety w wieku 58 lat, ale od kilku lat co roku wiek emerytalny jest podnoszony o sześć miesięcy.
Dzurinda prywatyzator
| POLSKA Polski kurort Przystojny polski hydraulik i atrakcyjna polska pielęgniarka przyczyniły się do wzrostu zainteresowania Polską wśród turystów - uważa prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Andrzej Kozłowski. Od lipca do września 2005 r. Polskę odwiedziło 9,8 tys. Francuzów (właśnie nad Sekwaną polska kampania promocyjna została najlepiej dostrzeżona), a liczba zapytań Francuzów o Polskę wzrosła o 40 proc. Do sierpnia tego roku odnotowaliśmy 13-procentowy wzrost liczby przyjazdów cudzoziemców do Polski. W 2006 r. POT planuje kampanie promujące Polskę głównie na rynku brytyjskim oraz niemieckim. Na maj zaplanowany jest w Polsce "Festiwal zakupów" organizowany wspólnie z tanimi liniami lotniczymi, miastami i centrami handlowymi. Przyjazna firma Pracownicy firm usługowych średniej wielkości są najbardziej zadowoleni ze swojej pracy, najbardziej zaangażowani, i lojalni wobec pracodawcy - wynika z badania TNS OBOP. Nieco gorzej na ich tle wypadły firmy z branży produkcyjnej i handlowej, a najsłabiej - instytucje publiczne. TNS OBOP zwrócił także uwagę, że zadowolenie pracowników jest znacznie niższe w wypadku firm dużych i znanych na rynku. Indeks zaangażowania pracowników odzwierciedla ogólną ich satysfakcję, poziom motywacji i lojalności. Jego zastosowanie pozwala na dokonywanie porównań między firmami różnej wielkości, z odmiennych branż. CK Maspex Apenta to już trzecia węgierska firma kupiona przez wadowicki koncern spożywczy Maspex. Apenta jest jedną z najbardziej cenionych i najstarszych marek na węgierskim rynku wody mineralnej, z tradycjami sięgającymi roku 1899. W przejętych na Węgrzech firmach Maspex dotychczas produkował soki, nektary i napoje owocowe oraz musujące preparaty witaminowe. Łącznie w skład Maspeksu wchodzi dziś szesnaście spółek, m.in. Tymbark, Ekoland i Lubella. W ubiegłym roku koncern miał 1,5 mld zł przychodów.
|
ŚWIAT Handel lokalny Ukraina nie ma szans na wejście do Światowej Organizacji Handlu w grudniu tego roku - uważa dyrektor generalny WTO Pascal Lamy. Wcześniej prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wielokrotnie oświadczał, że jego kraj będzie członkiem WTO już w grudniu. Rząd byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko starał się przeforsować uchwalenie niezbędnych do tego ustaw jeszcze przed wakacjami, ale sprzeciw komunistów był tak silny, że podczas głosowania dochodziło nawet do bijatyk. Udało się uchwalić jedynie siedem z czternastu ustaw, a po przerwie wakacyjnej ukraiński parlament do sprawy nie wrócił. Wnuk marnotrawny Osiem dni spędził w turyńskim szpitalu dyrektor marketingu Fiata Lapo Elkann. Wnuk legendarnego szefa koncernu Gianniego Agnellego trafił tam w stanie śpiączki po spożyciu koktajlu z heroiny, kokainy i alkoholu. To dzięki Elkannowi Fiat zaczął zrywać z opinią producenta kiepskich i brzydkich, ale tanich aut. Zasługą Elkanna jest m.in. opracowanie pandy, największego hitu Fiata ostatnich lat. Elkann, który zaczynał pracę w koncernie od montowania podnóżków w skuterach Piaggio, jest typowany na przyszłego prezesa Fiata.
| POLSKA Balcerowicz musi odejść? Jeśli wygram wybory prezydenckie, nie wysunę kandydatury Leszka Balcerowicza na kolejną kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego - zapowiedział Lech Kaczyński. Zapewne nieprzypadkowo wypowiedział te słowa chwilę po tym, jak Andrzej Lepper, autor hasła "Balcerowicz musi odejść", oświadczył, że w drugiej turze wyborów prezydenckich zagłosuje na kandydata PiS. Kaczyński uzasadnił swoją decyzję tym, że na czele NBP potrzebna jest osoba, która będzie prowadziła aktywną politykę gospodarczą i która będzie rozumiała, że spoczywa na niej odpowiedzialność nie tylko za obronę złotówki, ale też za rozwój kraju. "W Polsce są ekonomiści tego typu, którzy gotowi są wziąć za to odpowiedzialność" - powiedział Kaczyński. Polska nierządem stoi Na 70. miejscu, razem z m.in. Burkina Faso i Lesoto, znalazła się Polska w najnowszym rankingu postrzegania korupcji, przygotowanym przez Transparency International. Od roku 1996, kiedy to Polskę po raz pierwszy uwzględniono w zestawieniu, tylko raz udało nam się poprawić notowania - w 2000 r. o zaledwie jedno miejsce. W ciągu dziewięciu lat spadliśmy o 46 pozycji. Dziś wyprzedzają nas m.in. Słowacja i Czechy (47. miejsce) oraz Węgry (40. miejsce). Za kraje o najniższej korupcji uznane zostały Islandia, Finlandia i Nowa Zelandia. Hankook nie dla Polski? Prowadzimy finałowe rozmowy z Polską, Czechami i Węgrami - powiedział Suh Min Chul, przedstawiciel Hankook Tire, nawiązując do informacji o planach budowy nowej fabryki koreańskiego producenta opon. Zaprzeczył jednak temu wiceminister gospodarki Marcin Kaszuba. Według niego, Hankook wybierze raczej Węgry, ponieważ interesuje go uzyskanie jak najwyższego wsparcia budżetowego. Pocieszające jest, że polski rząd nie będzie próbował przekupić inwestora grantami. Wciąż jednak ważna jest oferta złożona Hankook Tire, która gwarantuje objęcie inwestycji specjalną strefą ekonomiczną.
|
Raje na ziemi Raje podatkowe w pełni zasługują na swoją nazwę. W pierwszej dziesiątce najbogatszych państw świata znajdują się aż cztery raje podatkowe. Dochód na mieszkańca w najbogatszym z nich - na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych - jest aż dziewięciokrotnie wyższy niż w Polsce i dwukrotnie wyższy niż w Luksemburgu, kolejnym najbogatszym kraju.
|
Sztukmistrz z GE Od czasu gdy Jack Welch wydał swoją książkę "Winning znaczy zwyciężać", wszystkie inne książki o zarządzaniu możemy wyrzucić do śmieci - uważa Warren Buffet, najbogatszy inwestor świata. Welch, legendarny były szef General Electric, zaczyna od podstaw: tłumaczy, jak zorganizować swoją firmę. Nie nudzą nawet rozdziały o misji przedsiębiorstwa czy nagradzaniu pracowników. Czytając tę książkę, mamy wrażenie, że prowadzimy z autorem ekscytującą rozmowę pełną anegdot i dygresji. Następnie otrzymujemy relację z frontu, gdy Welch opisuje strategie, jakie trzeba przyjąć, by przetrwać na konkurencyjnym rynku. Książka kończy się obfitującą w rozważania psychologiczne częścią o miejscu człowieka w świecie biznesu. Dla czytelników Welcha z pewnością będzie to sam szczyt. Hit. (ss)
|
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.