Przed Polską kilka lat intensywnego korzystania z Funduszy Europejskich. Wraz z uruchomieniem nowych programów na lata 2014-2020 konkursy dotacji ruszyły na większą skalę. Wraz z nimi pojawiły się nowe wyzwania dla firm, samorządów terytorialnych, drogowców czy osób bezrobotnych. To, czy skutecznie wykorzystamy przyznane dla Polski 82,5 mld euro, zależy bowiem przede wszystkim od realizatorów i uczestników projektów objętych dofinansowaniem. Ich pomysłowości i zaangażowania.
Jak skorzystać z Funduszy Europejskich, dokładając jednocześnie swoją cegiełkę do wzmocnienia naszej gospodarki? W pierwszej kolejności warto zdobyć podstawowe informacje o aktualnych możliwościach i sposobach korzystania z nich. Są one dostępne całkowicie bezpłatnie.
Portal funduszy europejskich
Kopalnią wiedzy i źródłem aktualnych informacji o środkach unijnych jest portal www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Jest on prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju, czyli instytucję odpowiadającą w Polsce za całościowe planowanie i zarządzanie unijnym wsparciem. Oprócz informacji o charakterze ogólnym oraz tych bardziej szczegółowych, dostępnych po przejściu na podstrony poszczególnych programów, na portalu dostępne są liczne narzędzia. Ułatwiają one poszukiwanie informacji ukierunkowanych na konkretne potrzeby. Osoby całkowicie początkujące mogą wejść w zakładkę „Jak zacząć korzystać z Funduszy Europejskich”. Tam w prostych słowach wskazane są kroki postępowania, wraz z przekierowaniem do wyszukiwarki programów i projektów. Wyszukiwarka to kolejne narzędzie, do którego można się dostać również bezpośrednio ze strony głównej. Zaznaczając odpowiednie kategorie, można filtrować informacje o naborach wniosków lub możliwości uczestnictwa w projektach, które odpowiadają naszym potrzebom. Wystarczy zaznaczyć, jaką grupę reprezentujemy (np. osoba fizyczna lub mikro, mały, średni przedsiębiorca) oraz obszary zainteresowań (np. badania i rozwój czy przedsiębiorczość). Wyniki wyszukiwania można też zawęzić tylko do województwa, w którym mieszkamy czy prowadzimy działalność gospodarczą. I tu znowu mamy mechanizm naczyń połączonych – osoby, które wiedzą, czego szukają mogą trafić do listy naborów wniosków bezpośrednio ze strony głównej. Oprócz wspomnianych narzędzi portal oferuje bogate zaplecze wskazówek praktycznych, harmonogramy naborów wniosków, listy beneficjentów, dokumenty czy inspiracje. Te ostatnie, to prezentacje zrealizowanych już projektów, które można przeglądać również, wchodząc bezpośrednio na stronę www.mapadotacji.gov.pl
Punkty informacyjne funduszy europejskich
Osoby, które wolą słuchać niż czytać, mogą udać się do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. To również dobry adres dla tych, którzy przejrzeli już informacje na portalu i chcieliby skonsultować zdobytą w ten sposób wiedzę. W całym kraju działa kilkadziesiąt takich punktów, a ich lista teleadresowa jest podana na Portalu Funduszy Europejskich. Zatrudnieni w nich konsultanci udzielają bezpłatnych informacji. Podpowiadają, jakie źródło finansowania najlepiej pasuje do planowanego przedsięwzięcia. Wskazują instytucje realizujące projekty na rzecz osób poszukujących pracy, chcących zdobyć nowe kwalifikacje czy też instytucje udzielające pożyczek lub poręczeń na rozkręcenie firmy. W takim punkcie można się również dowiedzieć, na co zwrócić uwagę przygotowując wniosek o dotację, jakich błędów unikać podczas realizacji projektów czy też jak przygotować dokumenty do rozliczenia unijnego wsparcia. Trzeba jednak pamiętać, że konsultanci nie wypełniają wniosku ani nie przygotują rozliczeń.. Z usług Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich można korzystać: bezpośrednio w punkcie (konsultacje należy umawiać z wyprzedzeniem), telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej. Większość punktów organizuje też raz na jakiś czas tzw. Mobilne Punkty Informacyjne. Konsultanci odwiedzają inne miejscowości ze swojego regionu i tam, w wyznaczonym miejscu i terminie, udzielają informacji okolicznym mieszkańcom.
Konferencje i szkolenia
Wszystkie instytucje udzielające unijnego wsparcia starają się również dotrzeć z informacją do zainteresowanych grup, organizując konferencje czy szkolenia. Lista takich wydarzeń wraz z terminem, miejscem oraz formularzem zgłoszeniowym jest publikowana na Portalu Funduszy Europejskich. W tej chwili do dyspozycji jest 55 różnego rodzaju spotkań. Udział w nich jest bezpłatny. Ich tematy dotyczą zazwyczaj konkretnych rodzajów dotacji, ogłaszanych konkursów czy sposobu realizacji projektów określonego typu.
MON
W następnym odcinku: o kolejnych możliwościach wsparcia z Funduszy Europejskich
GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI
Bezpłatne informacje o możliwościach wsparcia uzyskasz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Ich lista znajduje się na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.