Prix Galien jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród w farmacji. Nagrodzone leki stanowią przełom i dają możliwość ocalenia tysięcy pacjentów ze względu na efektywność działania.
PRIX GALIEN Polska 2016 – laureaci Innowacyjny produkt leczniczy
Innowacyjny produkt leczniczy stosowany w leczeniu otwartym
Nagroda dla Boehringer Ingelheim Marketing sp. z o.o. za empagliflozynę – nowoczesny, doustny lek przeciwcukrzycowy zmniejszający ryzyko śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych o 38 proc. Cukrzyca typu 2 to jeden z najistotniejszych czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, a chorzy na nią najczęściej umierają właśnie z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Innowacyjny produkt leczniczy stosowany w leczeniu zamkniętym
Nagroda dla Janssen-Cilag Polska za ibrutynib – innowacyjny lek stosowany w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaka z komórek płaszcza i makroglobulinemię Waldenströma.
Innowacyjna szczepionka
Nagroda dla MSD Polska za: 9-walentną szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego mającą obecnie najszerszy możliwy zakres ochrony przed chorobami wywoływanymi przez wirusa HPV.
Innowacyjny sierocy produkt leczniczy:
Nagroda dla Amgen Biotechnologia za blinatumomab – pierwszą, przełomową immunoterapię zarejestrowaną do stosowania u pacjentów z nawrotową lub oporną ostrą białaczką limfoblastyczną z prekursorowych limfocytów B bez obecności chromosomu
Philadelphia. Jury doceniło przełomowy mechanizm działania leku, który „dozbraja” układ immunologiczny pacjenta w walce z komórkami nowotworowymi w ostrej białaczce limfoblastycznej, co stanowi przełom w leczeniu tej trudnej i rzadko spotykanej choroby układu krwionośnego. Kapituła nominowała do nagrody drugi lek firmy Amgen – evolokumab, kilkakrotnie skuteczniejszy niż statyny. Evolokumab obniża poziom złego cholesterolu nawet do 75 proc. i jest bezpieczny. Co więcej, jest skuteczny u osób, którym statyny nie pomagają, oraz u pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną. W tej samej kategorii nominowano także AstraZeneca Pharma Poland sp. z o.o. za olaparyb – pierwszy lek celowany w terapii chorych z rakiem jajnika z mutacją w genie BRCA1/2. Jego mechanizm działania otwiera nową, obiecującą klasę leków przeciwnowotworowych skoncentrowanych na hamowaniu odpowiedzi na uszkodzenia DNA.
Innowacyjne odkrycie naukowe
Nagroda dla prof. dr hab. Grażyny Ginalskiej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za kościozastępczy biomateriał implantacyjny nowej generacji dla medycyny regeneracyjnej – popularnie nazywany „sztuczną kością”.
Innowacyjna kampania zdrowotna
Nagroda dla Servier Polska za „Servier dla Serca” – profilaktyczno-edukacyjną kampanię, której głównym celem jest edukacja i zwiększanie świadomości zdrowotnej społeczeństwa w zakresie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wynikających z nich zagrożeń, a także badania profilaktyczne i promocja profilaktyki i zdrowego stylu życia. Podczas gali Prix Galien Polska wręczono dwa stypendia dla naukowców, które otrzymała Joanna Stachura z Zakładu Immunologii WUM za badania dotyczące potencjalnego zastosowania inhibitorów tioredoksyny w terapii przeciwnowotworowej. Laureatem stypendium naukowego ambasady Francji został dr hab. Paweł Zajdel – adiunkt w Zakładzie Chemii Leków Katedry Chemii Farmaceutycznej UJ CM za opracowanie przez jego zespół nowej grupy związków o działaniu terapeutycznym na ośrodkowy układ nerwowy.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.