KOMIKS
Baśń, jakich mało
KAROL KALINOWSKI (PSEUDONIM KAEREL) TO JEDEN Z NAJLEPSZYCH POLSKICH TWÓRCÓW KOMIKSU. W swych fabułach łączy nowoczesną formę i współczesne treści ze słowiańską mitologią oraz niesamowitym wyczuciem dziecięcego i dorosłego czytelnika. Jego poprzedni album „Łauma” doczekał się adaptacji scenicznej. „Kościsko” jest jeszcze lepsze. To pełna kulturowych nawiązań opowieść o parze (ojciec i syn), która trafia do małego miasteczka i próbuje się tam odnaleźć.
Tytułowe Kościsko okazuje się miejscem niezwykłym, pełnym ekscentrycznych mieszkańców i tajemnic. Bohaterowie zagłębiają się w ten świat, wędrując swoimi ścieżkami, które doprowadzą ich w miejsca absolutnie nieoczekiwane.
Kamil Śmiałkowski
KaeReL „Kościsko” Kultura Gniewu/ Krótkie Gatki
GRA
Wszystko na sprzedaż
Hucznie zapowiadana w 2014 r. pierwsza część „Watch Dogs” była wielkim rozczarowaniem, głównie ze względu na nudną historię. Na szczęście Ubisoft tym razem przyłożył się do warstwy fabularnej. Może twórcy zainspirowali się serialem „Mr. Robot”, bo sięgnęli do głośnego ostatnio problemu szpiegostwa korporacyjnego i braku anonimowości w sieci. Gra zmusza do zastanowienia się nad tym, z jaką łatwością podajemy światu na tacy informacje, które mogą być wykorzystane przeciwko nam. Dostajemy nową postać – wyrazistego Marcusa. To nie wątły geek, tylko osoba, która w razie potrzeby potrafi przywalić. Szkoda tylko, że gra w dniu premiery ma masę błędów (które będą pewnie przez twórców eliminowane). Na razie jednak psują zabawę.
Dawid Muszyński
KOMIKS
Idealny superbohater
Historia tego albumu jest fascynująca sama w sobie. Oto młody brytyjski scenarzysta komiksowy Alan Moore tworzy komiks o superbohaterze. Z powodu problemów z prawami autorskimi kilkanaście zeszytów przez dekady nie jest wznawianych. Twórca wyrasta na jedną z największych komiksowych gwiazd wszechczasów. Jego późniejsze prace („Watchmen”, „Batman: Zabójczy żart”, „Liga niezwykłych dżentelmenów”) doczekały się popularnych ekranizacji. I oto po latach wreszcie ukazuje się trochę zapomniany „Miracleman” – dowód, że już ponad 30 lat temu Moore stworzył komiks, który nawet dziś wydaje się nowatorski. Że przez te wszystkie lata inni twórcy powolidochodzili do wniosków i puent, które tu pojawiają się jakby od niechcenia, idealnie definiując ten gatunek komiksu i właściwie doprowadzając go do ideału. Ten album to obcowanie z geniuszem narracji w czystej postaci.
Kamil Śmiałkowski
Alan Moore (pierwotny scenarzysta) i wielu rysowników „Miracleman” Mucha Comics
Darmowa kultura
TASIEMCOWE KOLEJKI DO MUZEÓW? Znamy je z Nocy Muzeów. Ale niektóre placówki od dawna udostępniają zwiedzającym swoje zbiory za darmo. We Wrocławiu bez biletu wchodzi się na wystawy stałe w muzeach prowadzonych przez magistrat, w Gdańsku do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, w Krakowie do… Muzeum Bursztynu, a w Poznaniu do Muzeum Bambrów czy Wiedzy o Środowisku. Większość muzeów w Polsce obywa się bez kas w wybranym dniu tygodnia.
Marcin Pieszczyk
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.