Co to właściwie jest cellulit i skąd się bierze?
Cellulit to panikulopatia obrzękowo-zwłóknieniowo-stwardnieniowa. Potocznie nazywany jest też skórką pomarańczową. Dzisiejszy styl życia i mocno przetworzone jedzenie sprawiają, iż według statystyk ponad 80 proc. kobiet cierpi na tę przypadłość. Przyczyny cellulitu są różne i też różnie się objawia.
Czyli nie każdy cellulit jest taki sam?
Mimo że każdy wygląda podobnie, wyróżniamy trzy główne rodzaje cellulitu: wodny, tłuszczowy oraz mieszany. W terapii antycellulitowej bardzo ważna jest prawidłowa ocena rodzaju i stopnia cellulitu przez doświadczoną osobę, która ma dostęp do wielu możliwości diagnostyki, ponieważ każdy z nich leczy się w inny sposób.
Czy jesteśmy w stanie sami rozpoznać, z jakim rodzajem tej przypadłości mamy do czynienia?
Cellulit tłuszczowy jest najczęściej powiązany ze wzrostem lub gwałtowną utratą wagi. Charakteryzuje się utratą napięcia i jędrności skóry. Jest rozległy, z wyraźnym pofałdowaniem i obrzmieniem tkanki podskórnej (efekt materacowy). Charakteryzuje się też tym, że w przeciwieństwie do cellulitu wodnego nie jest bolesny.
Cellulit wodny zwykle występuje u młodych kobiet, nawet aktywnych fizycznie. Wiąże się często z problemami hormonalnymi czy też problemami z krążeniem i nie jest uzależniony od naszej wagi. Skóra jest napięta, przypomina tkankę mięśniową, często współistnieje z rozstępami. Mogą towarzyszyć mu takie objawy jak uczucie zmęczonych nóg, mrowienia w kończynach czy też popękane naczynka i żylaki. Trzeci rodzaj, najczęściej spotykany, to cellulit mieszany. Mówimy o nim, kiedy u jednej osoby w różnych obszarach ciała obserwujemy postać wodną i tłuszczową. Wymaga on najbardziej wielotorowego działania, aby go zwalczyć.
Rozumiem, że terapię trzeba również dostosować do rodzaju cellulitu. Jakie zabiegi by pani poleciła jako najskuteczniejsze?
Jak już wspominałam, kompleksową terapię walki z cellulitem musimy dostosować indywidualnie do każdego pacjenta. Po wcześniejszej konsultacji, ocenie stopnia i rodzaju cellulitu jestem w stanie zaproponować serię zabiegów, które będą dawały najlepsze efekty. Bardzo często swoim pacjentkom proponuję terapie łączone, ponieważ pozwalają one na holistyczne podejście do problemu. Pacjenci ze zbitą tkanką tłuszczową najlepsze efekty zauważą po zabiegach, które powodują lipolizę komórek tłuszczowych – falą ultradźwiękową w Accent Prime lub CoolWaves w Ondzie – oraz rozbicie podskórnej tkanki tłuszczowej falą akustyczną w SkinShock lub LipoShock. Jednym z wielu objawów cellulitu jest zwiotczała, mało elastyczna skóra. Jeśli chcemy ją ujędrnić i odmłodzić, musimy zadziałać dwutorowo – połączyć redukcję komórek tłuszczowych ze stymulowaniem wytwarzania kolagenu w skórze, np. przez wykorzystanie fali radiowej. Spowoduje ona obkurczanie istniejących włókien kolagenowych oraz pobudzi skórę do produkcji nowych. Idealnym rozwiązaniem będzie wybór zabiegu Vela Shape III oraz Reaction RF. U osób ze skłonnością do pękania naczyń krwionośnych dobrze sprawdzi się zabieg Body Mix, ponieważ dzięki zastosowaniu krioterapii zapewnia gimnastykę dla naczyń. Przy cellulicie wodnym lub mieszanym oraz w przypadku obrzęków limfatycznych niezastąpione będą zabiegi masażu endodermicznego, czyli Endermologia LPG czy też ICOONE.
Czy ma pani jakąś złotą radę dla klientek, na co powinny one zwrócić uwagę przy doborze zabiegów na cellulit?
Odpowiednie dobranie zabiegu jest kluczowe w tej kwestii. Dlatego zawsze na początku zapraszamy pacjentkę na bezpłatną konsultację i właśnie do tego zachęcam wszystkie osoby. Konsultacja, pomiary i wywiad są niezwykle ważne. Warto również zwrócić uwagę na to, jak wyposażona jest klinika, do której się udajemy, ponieważ – powiedzmy wprost – sprzęt ma bardzo duże znaczenie w tego typu zabiegach. Ambasada Urody korzysta tylko z markowego sprzętu opatrzonego odpowiednimi certyfikatami. Dzięki temu oraz dzięki ciągłym szkoleniom zabiegi są nie tylko bardzo skuteczne, ale i bezpieczne.
Zastanawia mnie jednak, czy z cellulitem trzeba walczyć, czy możemy jednak się z nim pogodzić i zostawić w spokoju?
Niestety cellulit to problem nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej, dlatego terapia jest konieczna, aby uniknąć poważnych konsekwencji. W wyniku zaburzonego z powodu cellulitu krążenia pojawiają się obrzęki limfatyczne, uczucie ciężkich nóg, a nawet żylaki. Przez zaburzone ukrwienie i dotlenienie następuje rozpad włókien kolagenowych. Skóra staje się słabsza i wiotka. Powyższe skutki wraz z nadmiernym miejscowym rozciągnięciem skóry powodują, że w tych miejscach łatwiej dochodzi do rozstępów. Nawet niektóre bóle o nieznanym nam pochodzeniu mogą mieć swoje podłoże właśnie w skórce pomarańczowej.
Rozmawiała Helena SzafranArchiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.