Mówiąc o korekcji wzroku, mamy na myśli nie tylko popularne metody laserowe, ale również zabiegi takie jak wszczepienie soczewki fakijnejczy refrakcyjna wymiana soczewki. Dzięki różnorodności dostępnych metod, uciążliwa wada wzroku nie jest już problemem, z którym musimy zmagać się do końca życia.
Jak wybrać najlepszą dla siebie metodę i czy jej wybór w ogóle może zależeć od nas?Dopasowanie odpowiedniej metody zabiegu, ma związek z naszą wadą wzroku, ale nie jest to jedyny decydujący czynnik. Niemniej ważny jest wiek pacjenta oraz unikalna, indywidualna budowa oka. Każda metoda korekcji ma swoje zalety i dopiero doświadczony lekarz jest w stanie przedstawić najlepsze rozwiązanie.
Jakie metody laserowej korekcji wzroku może zaproponować nam specjalista?
„…Wśród metod laserowej korekcji, możemy wyróżnić metody powierzchowne i głębokie. W pierwszej grupie znajdą się PRK, LASEK, EBK, w drugiej femtolasik oraz zyskujący coraz większą popularność zabieg SMILE. Metody laserowe korygują wadę poprzez zmianę kształtu rogówki. Stosunkowo najmłodszą metodą jest wszczepienie soczewki fakijnej do środka gałki ocznej, poprzez niewielkie cięcie w rogówce. Metoda ta w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych, wyróżnia się odwracalnością tzn. jeśli efekt zabiegu nas niesatysfakcjonujące możemy taką soczewkę wyciągnąć z oka”. – lek.med. Marcin Jawor, chirurg refrakcyjny w Vidium Medica
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Pacjentów po 45 roku życia. Mówiąc wprost: kiedy parząc na telefon zaczynamy oddalać go coraz bardziej od siebie,to znak, że nastąpił u nas spadek zdolności akomodacji oka czyli tzw. presbiopia lub starczowzroczność. Wówczas najprostszym rozwiązaniem będzie refrakcyjna wymiana soczewki. Kilkunastominutowy zabieg, rozwiązuje ten problem do końca życia. Jest to możliwe dzięki zastąpieniu naszej własnej, ale już wysłużonej soczewki, zaawansowaną technologicznie soczewką wieloogniskową, która pozwala widzieć nam ostro i wyraźnie na wszystkie odległości. Plusem jest też fakt, że nigdy już nie będziemy mieli zaćmy – na sztucznej soczewce po prostu się nie zrobi.
Jak zatem wygląda procedura kwalifikacji i zabieg?
Przychodząc na badanie kwalifikacyjne, warto zarezerwować sobie około 2,5 godziny. Tyle czasu potrzeba aby specjaliści wykonali wszystkie niezbędne pomiary. „…Kluczem do powodzenia zabiegu jest prawidłowa kwalifikacja, czyli ocena nie tylko parametrów widzenia ale także zwrócenie uwagi na wszystkie potrzeby wzrokowe pacjenta. Ośrodek, który wykonuje wszystkie metody i rodzaje korekcji wzroku ma możliwość lepszego dopasowania do potrzeb pacjenta” – mówi Aleksandra Waniczek, optometrysta kliniczny Vidium Medica.
Po wizycie dowiadujemy się jaka metoda będzie dla nas najlepsza i spełni nasze oczekiwania. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i już tylko kilka minut dzieli nas od spełnienia marzeń o życiu bez okularów i soczewek.Przez pierwszy okres po zabiegu, nasze oczy potrzebują trochę czasu na regenerację, dlatego uważajmy aby nic nie dostało nam się do oka. Nie musimy ograniczać swojej aktywności fizycznej, ale odpowiednio ochrońmy nasze nowe oczy.
Według opinii pacjentów którzy przeszli zabiegi korekcji wzroku, jakość i komfort życia zmienił się diametralnie. Poddanie się zabiegowi nazywają jedną z najlepszych decyzji ich życia.
Oddział Kraków
ul. Kluczborska 17
31-271 Kraków
Oddział Warszawa
Al. Rzeczypospolitej 1
02-972 Warszawa
Godziny otwarcia:
Pon - pt: 8:00 - 20:00
Tel kontaktowy - 888 444 881
![Vidium medica](https://img.wprost.pl/_thumb/c5/66/658eaf0057036fcd301b455fd862.png)
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.