Program ADAMED SmartUP realizowany jest od 2014 r. przez Fundację Adamed. Jego celem jest wsparcie szczególnie uzdolnionej młodzieży z całej Polski i umożliwienie jej naukowego rozwoju pod skrzydłami doświadczonych praktyków oraz cenionych naukowców. Podstawę działań stanowi program stypendialny skierowany do uczniów w wieku 15-19 lat, pasjonujących się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Jak wziąć udział w programie? To proste, wystarczy zarejestrować się na stronie www.adamedsmartup.pl i spróbować sił w grze rekrutacyjnej. Już 1 października wystartuje rozgrywka online, w ramach której uczestnicy staną się stażystami Uniwersytetu ADAMED SmartUP, a ich zadaniem będzie rozwiązanie łamigłówek z dziedziny: biologii, medycyny, chemii, informatyki i astrofizyki. Ci, którzy wypadną najlepiej, zostaną poproszeni o napisanie aplikacji i zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną. Pięćdziesięciu z nich weźmie udział w innowacyjnym obozie naukowym, podczas którego będą m.in. programować roboty, przeprowadzać sekcję narządów zwierząt czy testować symulator lotów. Dziesięciu najlepszych uczestników obozu otrzyma nagrodę główną: 10-miesięczny indywidualny program konsultacji edukacyjnych. Po roku troje z nich ma szansę na stypendium naukowe w wysokości 40 tys. zł każdy. Dotychczas do pięciu edycji programu zarejestrowało się blisko 32 tys. uczestników, z czego 250 wzięło udział w innowacyjnych obozach naukowych, 50 otrzymało tytuł laureata nagrody głównej i skorzystało z pakietu indywidualnych konsultacji edukacyjnych, a 12 zostało stypendystami.
Adamed SmartUp
to program stypendialny wspierający rozwój najzdolniejszych uczniów, a także: platforma edukacyjna – popularyzująca nauki ścisłe i przyrodnicze poprzez stronę internetową oraz media społecznościowe – Facebook i Instagram, bezpłatne warsztaty naukowe dla nastolatków, realizowane z renomowanymi uczelniami wyższymi w ramach ADAMED SmartUP Academy. Dotychczas wzięło w nich udział ponad 1100 uczestników.
10 laureatów i trzech stypendystów
Podczas gali podsumowującej piątą edycję programu wyłoniono 10 laureatów nagrody głównej. To Rafał Bereś z Zielonej Góry, Julia Kalinowska ze Słupska, Bartłomiej Leks z Będzina, Konrad Łęgowski z Lubiszewa Tczewskiego, Kinga Mastej z Rzeszowa, Kamil Petryczkiewicz z Konstancina-Jeziorny, Władysław Sowul z Suwałk, Aleksander Stawiarski z Warszawy, Stanisław Szleszkowski z Wrocławia, Cezary Wystup z Dąbrowy. Przedstawiono też trzech stypendystów. To Katarzyna Łyczek z Warszawy, Marcin Maniak z Krakowa i Laura Meissner z Brennej.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.