Polki są zadowolone z wyglądu swoich piersi?
Większość nie jest przekonana o ich atrakcyjności, nie ma pewności, czy ich piersi są OK. Bo kobiety są poddawane nieustannej krytyce, ocenie, a piersi to ta część ciała, na którą zwraca się największą uwagę. Piersi to przecież symbol kobiecości, atrybut piękna i atrakcyjności seksualnej… A kultura masowa pokazuje nam tylko wizerunki piersi idealnych, wyretuszowanych w Photoshopie, takich, jakie ma jedna kobieta na sto…
Co się nie podoba pani pacjentkom? Co chcą zmienić?
Od lat pomagam kobietom z różnymi problemami: od piersi bardzo małych po piersi ogromne. Są piersi zniekształcone w wyniku wad wrodzonych, na przykład zespołu Polanda, z asymetrią lub niedorozwojem.
Zbyt duży rozmiar naprawdę jest problemem? Wiele kobiet o takim marzy…
Znam wiele dziewczyn, które nie są zadowolone z dużego biustu i chętnie zamieniłyby ten imponujący biust na nieco mniejszy. Podobno nawet Marilyn Monroe – symbol seksu – również się ich wstydziła.
Ale gros kobiet chce jednak powiększyć piersi…
Tak. Na całym świecie zabiegów powiększania przeprowadza się miliony. To najmniej skomplikowany pod względem technicznym zabieg przeprowadzany na piersiach, ale w większości przypadków wymagający indywidualnego podejścia.
Czyli dobrania odpowiednich implantów?
Odpowiednie protezy to takie, które pasują do danego typu sylwetki, aktywności życiowej, warunków anatomicznych i oczekiwań pacjentki. Razem z nią wybiera je chirurg plastyk. Ja zawsze staram się słuchać drugiej strony, nie narzucam swojego zdania, bo to przecież pacjentka ma być zadowolona. To ona jest właścicielką nowego biustu.
Czy od doboru implantu głównie zależy efekt operacji?
Nie, to suma wielu czynników. Pacjentka powinna zdawać sobie sprawę, że implant, który dobrze wygląda u koleżanki, niekoniecznie będzie harmonizował również z jej ciałem. Każde piersi są inne i nie możemy stosować jednego schematu. Im więcej problemów do wyrównania, tym trudniej uzyskać wymarzony efekt. Bo jest na przykład skrzywienie klatki piersiowej, asymetria, brak pokrycia tkankowego, wady postawy, zniszczenie piersi po karmieniu. To wszystko wpływa na końcowy rezultat. Często jeden zabieg nie wystarcza i trzeba łączyć procedury.
Na czym polega sam zabieg?
Może być wykonany na dwa sposoby – przy użyciu implantów lub przeszczepu tkanki tłuszczowej. Implant umieszczamy pod mięśniem lub gruczołem. Ostatnio coraz częściej stosuje się technikę dual plane, w której robimy to częściowo pod mięśniem, a częściowo pod gruczołem. Implant można wprowadzić z małego cięcia w fałdzie podpiersiowym, z cięcia pachowego lub cięcia okołootoczkowego. Dobór cięcia zależy od preferencji lekarza.
Przeszczep tłuszczu do piersi daje dobre rezultaty?
To alternatywna metoda. Z mojego doświadczenia wynika, że dzięki niej można piersi poprawić, ale efekt powiększenia będzie minimalny. Pamiętajmy, że zabieg transferu tkanki tłuszczowej do piersi należy powtarzać, bo po trzech miesiącach znaczna część tłuszczu ulega wchłonięciu. Jak duża – to jest uzależnione od jakości przeszczepianej tkanki tłuszczowej.
Czy po zabiegu wszczepienia implantów rekonwalescencja trwa długo?
Z reguły pacjentka przebywa dobę w szpitalu. Sam implant piersi pozostaje ciałem obcym, nie ulega integracji biologicznej z otaczającymi tkankami. Wokół niego tworzy się torebka zbudowana z tkanki łącznej, a system immunologiczny akceptuje implant. To proces długotrwały i wymaga odpowiednich warunków, także noszenia bielizny, która pomaga uzyskać wymarzony kształt piersi.
A jakie są te wymarzone? Jakie piersi kobiety uznają za idealne?
Dla wielu pacjentek piersi idealne to piersi stojące. To efekt łatwy do uzyskania tylko u osób o małych piersiach. Najtrudniej go osiągnąć przy piersiach opadających, o wiotkich tkankach, często asymetrycznych. Po wykonaniu liftingu i redukcji nie możemy uzyskać efektu piersi stojących i wysoko ułożonych, zwłaszcza jeśli implant jest dość duży. Należy wówczas rozważyć operację dwuetapową, czyli lifting z redukcją, a następnie po kilku miesiącach, gdy tkanki się już ustabilizują, założenie implantu. Najczęściej jednak pacjentki decydują się na jeden zabieg, ale wtedy należy wziąć pod uwagę potrzebę korekcji po roku. Dla wielu kobiet taka sytuacja jest trudna do zaakceptowania. One się operują, żeby mieć piękne, sterczące piersi i chodzić bez biustonosza. Winny z reguły jest operator, a to przecież walka z naturą i stoimy na przegranej pozycji.
Implanty najczęściej wszczepiają sobie młode kobiety, które kiedyś będą matkami. Czy będą mogły karmić po zabiegu powiększenia piersi?
Tak. Wiele kobiet, które mają piersi powiększone implantami, wykarmiło swoje dzieci bez jakichkolwiek przeszkód. Jednak cięcie wokół brodawki przy wkładaniu implantów prowadzi czasami do uszkodzenia przewodów mlecznych i w takich przypadkach karmienie może być utrudnione. Samo karmienie powoduje też zmianę warunków anatomicznych, czyli na przykład powiększenie piersi, rozciągnięcie skóry, więc należy się liczyć z koniecznością korekcji piersi po jego zakończeniu. Czasami będzie się ona ograniczać tylko do wymiany implantów na większe, a czasami wymagany jest lifting piersi.
Często zdarzają się powikłania? Czy ma pani pacjentki niezadowolone?
Bywają i takie pacjentki, ale stanowią one niewielki odsetek. Zdarzają się również powikłania, bo nie ma chirurga, który by nie miał powikłań albo poprawek. Jednak miarą sukcesu jest radzenie sobie z nimi.
Dlaczego kolejne zabiegi czy poprawki są droższe od pierwszej operacji?
Jeśli kolejny zabieg wykonuje ten sam operator, to z reguły cena nie jest wyższa, ale jeśli idziemy do innego chirurga, to on bierze na siebie większe ryzyko zabiegu, a poza tym kolejne operacje przeważnie wymagają bardziej skomplikowanych technik chirurgicznych. Ja jako chirurg wiem, że nie wszystko to, co zdaniem pacjenta powinno wyglądać inaczej, jest możliwe do poprawienia. Chirurgia jest dziedziną często nieprzewidywalną nawet dla samego chirurga. Dla pacjenta wydaje się jednak prosta, bo w internecie przeczytał, bo tak mu się wydaje. Lekarze uczą się około 20 lat, a i tak na ich pracy wszyscy inni znają się lepiej. To taka nasza wada narodowa.
Rozmawiała Zofia SzkarłatKLINIKA CHIRURGII DR E. RADZIKOWSKIEJ SP. Z O.O.
02-672 Warszawa ul. Domaniewska 34A, Tel. 48 728 930 561 radzikowskaclinic.pl
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.