Na początku września 2019 r. Wrocław wraz z 44 innymi miastami w Polsce przyjął Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu. To strategiczny dokument polityki klimatycznej, który jest spójny ze Strategią Wrocław 2030, Planem Gospodarki Niskoemisyjnej oraz Planem działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu SECAP. Miejski Plan Adaptacji (MPA) do zmian klimatu ma charakter lokalnego dokumentu strategicznego, wyznaczającego ramy zrównoważonej polityki przestrzennej, właściwej gospodarki wodnej oraz rozwoju infrastruktury przystosowanej do zmieniających się warunków klimatycznych, a także racjonalnego zarządzania zielenią na terenie miasta. Cele planu realizowane są za pomocą 21 kart adaptacyjnych, które wskazują kierunki niezbędnych działań w obrębie poszczególnych bloków tematycznych takich jak: woda, zieleń, budownictwo, infrastruktura i bezpieczeństwo oraz edukacja i informacja. Część działań adaptacyjnych jest już realizowanych w postaci licznych nasadzeń drzew, zagospodarowania wrocławskich bulwarów i nabrzeży, tworzenia plaż miejskich, zakładania łąk kwietnych i uli. Wcielane w życie są różne projekty, m.in. Szare na Zielone, Promenada Krzycka czy GrowGreen. Miasto podejmuje też działania edukacyjne, np. skierowany do szkół program „Zrównoważony rozwój we Wrocławiu – nasza wspólna sprawa”. Na szczególną uwagę zasługuje projekt GrowGreen, polegający na stworzeniu innowacyjnego wzorcowego systemu mikrozieleni w mieście. W śródmieściu niewielkie parki to optymalny sposób, aby wprowadzić zieleń w miejsca, gdzie zwarta zabudowa uniemożliwia standardowe rozwiązania.
Miejskie łąki
Zmieniona została także polityka miasta w zakresie koszenia traw. To ważny krok w przystosowaniu Wrocławia do zmian klimatu. Trawniki, które są koszone rzadziej, dłużej zatrzymują wilgoć, chroniąc glebę i chłodząc otoczenie w czasie upałów. Pochłaniają także pyły i inne zanieczyszczenia. Pojawiają się w nich rośliny, które stanowią pokarm np. dla pszczół. Rzadko koszone trawniki, przypominające łąkę, dają możliwość kontaktu z przyrodą w mieście. W działaniach adaptacyjnych znalazło się także zakładanie łąk kwietnych. Pierwsza oficjalna kwietna łąka miejska powstała we Wrocławiu w maju 2018 r. i zajmuje część skweru im. Wojciecha Młynarskiego w pobliżu Teatru Muzycznego Capitol. W sianiu łąki udział brały dzieci z wrocławskich szkół, które nie kryły zadowolenia, że takie miejsce znajdzie się we Wrocławiu. Łąki kwietne w mieście mają swój pozytywny udział w zmniejszaniu wysp ciepła i odpływu wód opadowych do kanalizacji. Są też miejscem życia wielu gatunków ptaków i roślin oraz stanowią pokarm dla zapylaczy. Mając na względzie dobro owadów zapylających i zachowanie bioróżnorodności, do miasta zaczęto wabić pszczoły. W chwili obecnej jest ich już aż pół miliona i na tym Wrocław nie poprzestanie, doceniając ich ważną rolę w ekosystemie naturalnym. Pierwsze pasieki w mieście pojawiły się na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Teatru Muzycznego Capitol czy w ogrodzie Pałacu Królewskiego Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Wielkim sukcesem okazała się niedawno zakończona I edycja programu Złap Deszcz, który zachęca mieszkańców do racjonalnego i efektywnego gospodarowania wodami opadowymi, dotując rozwiązania małej retencji. Działania pokazują coraz większą świadomość ważności wykorzystywania wód opadowych dla naszego środowiska.
Kolejnym krokiem, który ma na celu poprawę jakości klimatu we Wrocławiu, było przyjęcie we wrześniu przez Radę Miejską uchwały w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego lub pompy ciepła. Założenia uchwały są zgodne z kierunkami rozwoju i modernizacji Gminy Wrocław na lata 2015-2020, z perspektywą do roku 2050, określonymi w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej. Gmina wspiera również mieszkańców w działaniach na rzecz ochrony powietrza i ograniczenia niskiej emisji przez dofinansowanie do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne. W ramach realizowanego programu „Wrocławskie dotacje do wymiany pieców KAWKA +” można uzyskać dotacje w wysokości do 12 tys. zł na pokrycie kosztów związanych z likwidacją ogrzewania węglowego.
Apel do władz
Kształtowanie wrocławskiej polityki adaptacyjnej obejmuje bardzo szeroki zakres działań i jest fundamentem zrównoważonego rozwoju miasta. Uwzględniane w niej są uwarunkowania lokalizacyjne i specyfika regionalna. Opracowanie strategii uwzględniającej wiele lokalnych działań, które minimalizują negatywne skutki zmian klimatu, jest dla miasta kluczowe. W kontekście tych zmian samorządy w Polsce, w tym i Wrocław, nie mogą pozwolić sobie na bezczynność. Koszty zaniechania mogą być dla nas i naszych przyszłych pokoleń bardzo wysokie. Wrocław przyjął wyzwanie, którym są zachodzące zmiany klimatu, i konsekwentnie będzie je realizować. Oprócz działań lokalnych, takich jak uchwalenie MPA czy przygotowanie uchwały antysmogowej, Wrocław wystosował do rządu oraz Sejmu RP apel o podjęcie zdecydowanych kroków, aby przeciwdziałać postępującemu kryzysowi klimatycznemu. W nadchodzącej przyszłości planowane jest kontynuowanie projektów i programów, tak aby mieszkańcom Wrocławia żyło się lepiej.
Planowane są również inwestycje w rozwój Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), eliminację indywidualnego ogrzewania węglowego czy rozbudowę sieci dróg rowerowych Park & Ride. Tylko taki sposób działania pozwoli przystosować region do zmian klimatycznych. Więcej na temat działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu w kontekście miasta będzie można usłyszeć podczas debaty w bloku: „Jakość życia – adaptacja miast do zmiany klimatu”, która odbędzie się w pierwszym dniu Kongresu Economy of a Water City, 3 października, we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Organizatorami wydarzenia są Miasto Wrocław oraz Open Eyes Economy Summit, we współpracy z wrocławskim Aquaparkiem i Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej. Kongres wspierają Towarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o.o. oraz Wrocławski Park Technologiczny. Partnerem tematycznym wydarzenia jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Wstęp na Kongres kosztuje 49 zł, a całość zysków z biletów przeznaczona jest na działalność wrocławskiego oddziału Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.