Realizacja Europejskiego Zielonego Ładu jest ogromnym wyzwaniem dla całej UE, w tym dla Polski. Żeby osiągnąć neutralność klimatyczną, musimy zmienić praktycznie każdy element dotychczasowego sposobu życia. Zmianie musi ulec zarówno sposób produkowania energii, jak i przemieszczania się czy żywienia. Energetyka, transport, przemysł, rolnictwo, gospodarka odpadami – te sektory wymagają gruntownego przeobrażenia – uważa Michał Kurtyka, minister klimatu.
Zdaniem ministra kluczowe jest szukanie partnerów, którzy będą wspierać tę transformację. Okazją do tego było m.in. pierwsze Polsko-Francuskie Forum Przemysłu Przyszłości, zorganizowane w czasie lutowej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona nad Wisłą. – Polska jest otwarta na rozwój bilateralnej współpracy dotyczącej transformacji energetycznej i dzielenie się doświadczeniami z tego obszaru przez francuskich partnerów – zapewniał podczas Forum minister Kurtyka. Podobną deklarację o chęci współpracy i wsparcia złożył Bruno Le Maire, minister gospodarki Francji, który podkreślał, że zielona transformacja gospodarek europejskich to wyzwanie, któremu trzeba sprostać, ale nie może się ona odbywać w oderwaniu od sytuacji danego kraju, „nie wbrew woli społeczeństw”.
Suwerenność technologiczna
Francja to dla Polski istotny partner gospodarczy. Jest dla nas szóstym partnerem pod względem obrotów handlowych i czwartym pod względem polskiego eksportu. Dwustronna wymiana handlowa wzrasta z roku na rok, a w 2018 r. osiągnęła kwotę niemal 21 mld euro. Od momentu naszego przystąpienia do UE polski eksport do Francji wzrósł o 346 proc., a w ciągu ostatnich 10 lat – o ponad 70 proc., zaś obroty handlowe – o prawie połowę.
Polska jest liczącym się partnerem handlowym Francji i znajduje się wśród 10 głównych odbiorców francuskich towarów. Przez 11 miesięcy 2019 r. nasz eksport do Francji osiągnął wartość prawie 13 mld euro. Polski import z Francji również stale wzrasta, a w 2018 r. zwiększył się o niemal 5 proc., osiągając rekordową sumę prawie 8,4 mld.
– Polska postrzega współpracę z Francją w kategoriach strategicznych. Nie tylko uczestniczymy wspólnie w wielomiliardowych projektach europejskich w dziedzinie zaawansowanych technologii, jak chociażby European Battery Alliance, lecz także podzielamy zdanie o potrzebie reindustrializacji Europy i wyposażeniu UE w niezbędne ku temu narzędzia w ramach polityki przemysłowej i prawa ochrony konkurencji – tłumaczyła podczas Forum Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.
Bruno Le Maire, minister gospodarki Francji, promował ideę tworzenia europejskich czempionów, czyli wspierania dużych firm europejskich tak, aby mogły one konkurować z amerykańskimi i chińskimi odpowiednikami. – Suwerenność technologiczna i przemysłowa w XXI w. będzie podstawą suwerenności politycznej. Nie będziemy suwerenni politycznie, jeśli technologie będą pochodziły z zewnątrz – uważa Le Maire. – Nie będzie suwerenności technologicznej bez połączenia europejskich sił przemysłowych – podkreślał i tłumaczył, że Polska i Francja powinny iść w tej kwestii ręka w rękę.
Praktyczne działania
Forum było okazją nie tylko do rozmów, lecz przede wszystkim do wprowadzania w życie praktycznych rozwiązań. Ministerstwo Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Orange Polska, czyli jedna z największych firm z francuskim kapitałem działająca na polskim rynku, podpisały deklarację w sprawie wspólnych działań na rzecz czystego powietrza. – Środowisko i powietrze, którym oddychamy, to nasza wspólna sprawa – obywateli, rządzących i biznesu. Potencjał technologii w działaniach na rzecz klimatu i środowiska jest ogromny. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć wysiłki rządu w walce o czyste powietrze – powiedział podczas podpisania deklaracji Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.
– Zrównoważony wzrost, czyste powietrze i powstrzymanie wzrostu światowych temperatur to dla nas kwestie kluczowe. Podpisywana dziś deklaracja stanowi przykład długofalowego myślenia o tym, jak te cele osiągnąć. Zaangażowanie firmy Orange w program „Czyste powietrze” to nie tylko monitoring i redukcja emisji tu i teraz, lecz także inwestycja w zdrowie i produktywność Polaków – tłumaczyła minister Jadwiga Emilewicz.
W ramach współpracy w polskich szkołach ruszy pilotażowy program monitoringu jakości powietrza. – W tym roku zrealizujemy pilotaż w 100 wybranych szkołach, finalnie planujemy objąć systemem inteligentnego zarządzania do 1000 placówek w całym kraju – zapowiedział prezes Orange Polska.
W ramach projektu operator dostarczy kompleksowe systemy Smart City: czujniki jakości powietrza wraz z platformą oprogramowania do monitorowania jakości powietrza wewnątrz i na zewnątrz szkoły. Dodatkowo Fundacja Orange włączy zagadnienia związane z edukacją ekologiczną do swoich programów. Wkrótce działania te rozpoczną się w Pracowniach Orange, czyli w multimedialnych świetlicach zlokalizowanych w małych miastach i wsiach w całej Polsce.
Stopniowo tematyka związana z ochroną środowiska będzie włączana do kolejnych programów Fundacji. Orange będzie wspierać zieloną transformację w Polsce i program „Czystego powietrza” również poprzez rozwój inteligentnych rozwiązań cyfrowych, które umożliwiają bardziej zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych, energii i wody w domach, firmach i samorządach, dając tym samym podstawy do rozwoju ekosystemu inteligentnych i bardziej ekologicznych gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz miast i wsi.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.