Jubileuszowa, X edycja Kongresu E(x)plory poświęcona będzie szeroko pojętym innowacjom w edukacji. Kongres jest organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii, która realizuje promujący i wspierający młodych naukowców Program E(x)plory. Siedem lat temu w realizację programu włączył się również Wrocławski Park Technologiczny.
Na czym polega Program E(x)plory?
Program E(x)plory promuje kulturę naukową oraz innowacje. Jego głównym założeniem jest wspieranie zdolnych, młodych ludzi w realizacji projektów naukowych, popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji czy innych organizacji opierających działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach, oraz umożliwienie im współpracy z początkującymi naukowcami.
Co roku w będącym częścią programu Konkursie Naukowym E(x)plory startuje kilkuset młodych ludzi prezentujących niesamowite projekty badawcze, wynalazki i innowacyjne rozwiązania.
– Naszym celem jest zachęcanie młodzieży do zainteresowania się nauką i realizowania własnych projektów badawczych – tłumaczy Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. – Oferujemy jej szerokie wsparcie: od możliwości konsultacji projektów z naukowymi i biznesowymi autorytetami poprzez poszerzanie wiedzy na stażach naukowo-badawczych po rozwój projektów pod okiem mentora – dodaje.
Tegoroczna edycja konkursu już wystartowała. Wiosną zostaną rozstrzygnięte jej regionalne etapy, a finał odbędzie się w październiku podczas Gdynia E(x)plory Week. Autorzy najlepszych pomysłów są nagradzani stypendiami w wysokości 10 tys., 7 tys. i 5 tys. zł, stypendiami specjalnymi lub stażami od partnerów konkursu i wyjazdami na zagraniczne konkursy naukowe dla młodzieży.
– W nasz program co roku jest zaangażowanych ponad 100 partnerów: innowacyjne firmy, samorządy, jednostki naukowe i uczelnie wyższe, a w Regionalnych Festiwalach E(x)plory bierze udział ponad 3000 osób – mówi Joanna Gogolińska. – W ramach konkursu dla młodzieży zafascynowanej nauką napływa do nas każdorazowo ponad 200 zgłoszeń. Zawierają projekty reprezentujące najwyższy poziom innowacyjności. Co roku ok. 10 laureatów Konkursu E(x)plory bierze udział w międzynarodowych konkursach na całym świecie. Dotychczas zdobyli oni już ponad 20 medali – dodaje dyrektor Gogolińska.
WPT nie tylko dla biznesu
Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Wrocławskiego Parku Technologicznego Pro Mathematica współtworzą program E(x)plory niemal od początku jego działania. W marcu po raz kolejny odbędzie się tam Regionalny etap Konkursu E(x)plory połączony z Festiwalem Nauki.
– W WPT kompleksowo wspieramy biznes, ale też wiemy, że innowacje, które go napędzają, zaczynają się od ciekawości świata. Dowodem na to są projekty młodych ludzi, zgłaszane do Konkursu E(x)plory – mówi Agnieszka Pałys, prezes Fundacji Pro Mathematica, dyrektor ds. prawnych i organizacyjnych WPT. – Na co dzień w ramach działań naszej fundacji wspieramy ich rozwój, prowadząc zajęcia i programy edukacyjne, również te skupiające się na rozwoju innowacyjności i przedsiębiorczości. Cieszymy się, że w tym roku współpraca z programem E(x)plory pójdzie o krok dalej i to właśnie u nas, we Wrocławiu, odbędzie się X Kongres E(x)plory „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji” – dodaje.
O edukacji, nauce i innowacjach
X Kongres E(x)plory „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji” poświęcony będzie dyskusji o przyszłości edukacji. Eksperci spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakich innowacji ona potrzebuje, by mogła zapewnić dzieciom zdrowy i harmonijny rozwój.
Prelekcje będą poświęcone temu, jak zachęcić uczniów do poznawania świata, rozwoju oraz poszukiwania odpowiedzi na stawiane przed nimi pytania. Będą też próbowały zdefiniować, czym jest innowacyjna szkoła. W programie kongresu znalazły się wystąpienia m.in. dr. Marka Kaczmarzyka, specjalisty w zakresie memetycznego i neuroboiologicznego podłoża procesu uczenia się, nauczania i wychowania, Marianny Kłosińskiej, założycielki Fundacji Bullerbyn oraz Fundacji Dzieci Mają Głos, oraz Justyny Sucheckiej, dziennikarki TVN24 zajmującej się tematyką edukacji.
– W trakcie kongresu będziemy rozmawiać o modelach edukacji alternatywnej, myśleniu wizualnym, tutoringu, ograniczeniach edukacyjnych wynikających z podstawy programowej czy wpływie stresu na mózg dziecka – tłumaczy Agnieszka Pałys. – Będzie to wydarzenie organizowane dla nauczycieli i wszystkich specjalistów zajmujących się edukacją. Dzięki temu, że obok kongresu będzie się u nas odbywać Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory, przez dwa dni będziemy we Wrocławskim Parku Technologicznym obchodzić prawdziwe święto edukacji, nauki i innowacji.
Poznaj pasjonatów nauki
Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w WPT będzie dla uczniów z Dolnego Śląska okazją do wzięcia udziału w różnorodnych warsztatach, wykładach i pokazach naukowych. W jego trakcie odbędzie się również pierwszy z pięciu regionalnych etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, w ramach którego z kilkudziesięciu zaprezentowanych projektów badawczych stworzonych przez osoby w wieku od 13 do 20 lat zostaną wyłonione pierwsze z tych, które znajdą się w finale konkursu. Laureatką poprzedniej jego edycji została Anna Skierska – uczennica z II LO w Szczecinie, za projekt „Nanokrystaliczne ogniwa słoneczne”.
– Wygrana w Konkursie E(x)plory pokazała mi przede wszystkim, że warto zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Na pewno nie poprzestanę na obecnych badaniach. Wiążę swoją przyszłość z energią odnawialną. Pracuję nad tym już kilka lat i stało się to moją pasją. Chciałabym to kontynuować – powiedziała Skierska po odebraniu nagrody.
Pokazuje to, że zainspirowanie młodych ludzi do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań tak w szkole, jak i poza nią, może być szansą na wykreowanie dla nich zupełnie nowych perspektyw rozwoju.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.