Mimo wszystko zdecydowaliśmy się kontynuować tradycję. Kobiety ciągle bowiem mają trudniej. Dowód? Najnowsze wyniki wyborów do parlamentu. W Sejmie zasiada 28 proc. kobiet, a w Senacie – 24 proc. To najwięcej w historii Polski, a przecież nadal dosyć mało. Nie lepiej jest w biznesie – z badań wynika, że Polki stanowią zaledwie 13 proc. menedżerów wyższego szczebla i 21 proc. członków zarządów dużych firm.
Na szczęście ubiegły rok był dla Polek rokiem spektakularnych sukcesów. Olga Tokarczuk, bezapelacyjna zwyciężczyni naszego rankingu, otrzymała literackiego Nobla. Rekordowe poparcie, jakie uzyskała w wyborach parlamentarnych Małgorzata Kidawa-Błońska, przełożyło się z kolei na jej kandydowanie w wyborach prezydenckich. W efekcie po raz pierwszy w historii Polski kobieta ma też realną szansę na najwyższy urząd w państwie. W naszym zestawieniu jest też kobieta niezwykła, która nie po raz pierwszy zaimponowała wszystkim hartem ducha. Janina Ochojska swoją chorobę nowotworową potraktowała jako kolejną życiową misję do wypełnienia. Po pierwsze, udowodniła, że rak nie oznacza wyłączenia z życia (nie zrezygnowała z kandydowania do europarlamentu, mimo że kampania wyborcza pokrywała się czasowo z chemioterapią). Po drugie, obnażając słabości systemu ochrony zdrowia, postanowiła przedstawić Polakom prywatną instrukcję obsługi raka.
Oby rozpoczęty niedawno rok 2020 był jeszcze w większym stopniu rokiem kobiet. Kilka lat temu nasza felietonistka, prof. Magdalena Środa, napisała we „Wprost”, że „dzisiejsza Europa przetrwa nie dlatego, że jest emisariuszem wolności, ale dlatego, że ceni i realizuje ideały równości”. Życzę tego nie tylko kobietom i nie tylko z okazji święta 8 marca.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.