Zespół suchego oka dotyka coraz więcej osób, bo współczesny styl życia oznacza spędzanie wielu godzin przed ekranem komputera, smartfona, a także pracę w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dziś, w czasie epidemii koronawirusa, przesiadujemy przed ekranami urządzeń cyfrowych być może nawet dłużej niż dotychczas. Poszukujemy w internecie ważnych informacji dotyczących epidemii, a potem, żeby się chociaż trochę odstresować, oglądamy w internecie seriale, koncerty i programy rozrywkowe. Pracujemy zdalnie w domu, uczestniczymy w telekonferencjach i często wymieniamy ważne e-maile. To wszystko nie służy naszym oczom.
Koncentrowanie wzroku na ekranie powoduje, że rzadziej mrugamy, a to z kolei prowadzi do wysuszania gałki ocznej, która staje się podatna na podrażnienia. Podobnie działa klimatyzacja, która nie zapewnia odpowiedniej wilgotności powietrza. Dolegliwości wywołane przez te czynniki określa się mianem zespołu oka biurowego.
Ważny film
Kiedy oko nie jest dostatecznie nawilżone, odczuwamy dyskomfort – pieczenie i swędzenie. Pojawia się uczucie ciała obcego w oku i zaczerwienienie gałki ocznej. Oznacza to, że brakuje nam łez – bo to one są odpowiedzialne za nawilżanie. Tworzą na powierzchni gałki ocznej film – swoistą barierę ochronną dla naszych oczu.
Występowanie zespołu suchego oka jest związane także z niektórymi chorobami, m.in. metabolicznymi, jak cukrzyca, choroby tarczycy, a także przyjmowaniem niektórych leków czy zmianami hormonalnymi zachodzącymi podczas ciąży i menopauzy. Nierzadko takie problemy mają także osoby z wadami wzroku – z powodu słabszego widzenia bardziej wytężają wzrok, tym samym rzadziej mrugają, przez co gałka oczna przestaje być odpowiednio nawilżona. Zespół suchego oka pogłębia także noszenie szkieł kontaktowych.
...Patrzenie w dal odpręża oczy, dlatego warto regularnie robić przerwy podczas pracy przy komputerze. Co 20 minut na 20 sekund wyjrzyj przez okno i skup na chwilę wzrok na oddalonym obiekcie. Wykonaj kilka ćwiczeń gałkami ocznymi: przesuwaj wzrok pionowo, poziomo, po okręgu.
Dobre rozwiązanie
Lekceważenie zespołu suchego oka może mieć poważne konsekwencje. Niewystarczająca ilość filmu łzowego lub nieprawidłowy skład łez mogą prowadzić do rozwoju infekcji, bliznowacenia rogówki, a w konsekwencji do trwałych zaburzeń widzenia. Skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie sztucznych łez, zawierających kwas hialuronowy oraz dekspantenol. Zapewniają one odpowiednie nawilżenie gałki ocznej, tworząc odpowiednią barierę ochronną dla zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Na walkę z objawami zespołu suchego oka wpłynie również wietrzenie pomieszczeń, unikanie zadymionych miejsc i spacery na świeżym powietrzu.
HYLO CARE to preparat przeznaczony do codziennej pielęgnacji oczu. Jest również stosowany przy wspomaganiu leczenia mikrourazów oka i zespołu suchego oka. Krople nie zawierają konserwantów, a dzięki zawartości dekspantenolu są szczególnie polecane osobom noszącym soczewki kontaktowe.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.