Co to jest: grube, sztywne i czerwone kiedy się obudzisz? „The New York Times”. Taki dowcip powtarzają od lat Republikanie. Gazeta demonizowana przez konserwatystów, traktowana jak Biblia przez nowojorczyków – skończy wkrótce 160 lat.
Dla „The New York Times" najważniejsze jest zaufanie czytelników. I ciągłość. Posunięta niemal do absurdu. W ciągu półtora wieku graficy dokonali tylko paru kosmetycznych korekt, jak zaostrzenie ogonka w „r" i „k” czy zmiana ptaszka na romb w „t”. Ostatni retusz miał miejsce w roku 1967 – zlikwidowano kropkę po tytule. Oburzeni czytelnicy zasypali redakcję listami. Ponad tysiąc osób zrezygnowało z prenumeraty.
„NYT" nadal używa przed nazwiskami grzecznościowych form „pan" i „pani”, które w polskiej prasie mają wydźwięk raczej ironiczny: „Pan Tusk chce bardziej pragmatycznych stosunków z Rosją”, „Poparcie dla pana Kaczyńskiego płynie z małych miejscowości”, tak by to u nas brzmiało. Dziwnie? W„The New York Times” naturalnie.
Więcej możesz przeczytać w 1/2011 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.